Oficiálne predstavenie najlepšieho elektromobilu zo Štuttgartu je už za rohom. Doteraz sme o tejto novinke získali viacero dôležitých informácií o jeho výkonovej stránke a interiéri.

Detailnejší pohľad na vlastnosti tejto elektrickej vlajkovej lode najnovšie prináša vo svojom videu aj uznávaný tech YouTuber Marques Brownlee, ktorý si Mercedes EQS vyskúšal exkluzívne ako prvý ešte pred jeho debutom.

Mercedes odhalí azda najlepší elektromobil na trhu

Nový elektrický počin nemeckej automobilky mnohí označujú ako ten najlepší elektromobil s poriadnou dávkou luxusu a extrémnou technologickou výbavou. Úplne detailný pohľad naň odhalí až jeho premiéra, ktorá sa bude konať už 15. apríla, no do tej doby si môžu milovníci značky a elektromobility skrátiť čas najnovšou recenziou, ktorá odhalila niekoľko nesmierne prekvapivých technológií v EQS.

NEPREHLIADNI
RECENZIA: Kúpiť si spaľovák od Volkswagenu bude o pár rokov len prežitok – test ID.3 mi odhalil, čo čakať od kráľa ľudových áut

Aj sám Marques Brownlee označil tento kúsok výrobcu zo Štuttgartu za „perfektný typ auta, ktoré už teraz môže ísť na elektrinu“. Zdá sa tak, že práve takýto vlajkový, prepychový a luxusný sedan z dielne Mercedesu má predstavovať akýsi „ideál“ vo svete elektromobilov v týchto časoch.

Stále s kamuflážou, no jasnými rysmi, odhaľuje EQS svoje tvary verejnosti. Niekoľko jeho detailných prvkov sme doteraz mohli vidieť len na počítačových renderoch. Vďaka zvoleným tvarom má mať elektromobil historicky najnižší koeficient odporu vzduchu medzi sériovo vyrábanými vozidlami, ktorý sa dostal len na 0,2 Cd.

Už napohľad však púta pozornosť nielen svojim dizajnom. Mimo toho totižto novinka prekvapuje aj v interiéri, kde nájdeme kokpit vybavený prémiovými materiálmi a tými najlepšími technológiami Mercedesu.

V našich predošlých článkoch sme vyzdvihli napríklad obriu dotykovú obrazovku Hyperscreen s celkovou rozlohou 2500 cm2, ktorá obsahuje 3 masívne dotykové displeje. Displej pre pasažiera, ako aj stredový displej, sú založené na technológii OLED. Aby bol celý systém maximálne plynulý, pobeží na hardvéri, ktorého základom je 8-jadrový procesor a až 24 GB operačnej pamäte RAM.

Elektrický EQS vyniká technologickou výbavou v interiéri

Marques Brownlee však vo svojej videorecenzii zameranej na technológie priniesol ešte detailnejší pohľad na najlepšie „fičúry“, ktoré si počas tichej jazdy týmto elektromobilom užije celá posádka.

Cenenou výbavou je v tomto modeli aj všadeprítomné ambientné osvetlenie, ktoré prekvapí úrovňou kustomizácie a prispôsobenia podľa aktuálnej situácie na ceste, nálady vodiča, posádky, hlasových príkazov či aktuálnych nastavení. Takéto osvetlenie výrobca umiestnil v interiéri na všetky možné miesta, čo dodáva kabíne elektromobilu špecifický ráz.

Okrem toho však EQS prekvapuje aj ďalšími špičkovými technológiami, z ktorých si niektoré prevzal od súrodenca so spaľovacím motorom. Z triedy S tu máme napríklad heads-up displej, ktorý s rozšírenou realitou poskytuje vodičovi navigáciu či informácie o jazde, a to navyše pri vysokej obnovovacej frekvencii obrazu.

Samozrejmosťou v technologickej výbave je aj celý rad kamier, ktorý sa postará o 360° náhľad vozidla v okolitom prostredí. Ďalej tu Mercedes pridal až 8 USB-C portov, z ktorých 6 je dostupných pre posádku na predných sedadlách a zvyšné 2 porty sú vyhradené pre zadných pasažierov, ktorí môžu využiť aj dvojicu minHDMI portov. Nechýba tu však ani bezdrôtové nabíjanie pre smartfóny.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/Marques Brownlee/YouTube

Indukčná cievka pre tento účel sa totižto nachádza v prednej stredovej konzole, a potom aj v lakťovej opierke na zadnej lavici sedadiel. V prednej lakťovej opierke sa nachádza aj NFC pre párovanie so smartfónom, spolu so snímačom odtlačkov prstov, ktorým sa môže vodič i spolujazdec prihlásiť do svojho vlastného používateľského konta.

NEPREHLIADNI
Lexus predstavil svoj dokonalý elektromobil. Riadenie nemá spojené mechanicky s nápravou a dizajnom ohromí každého

Veľkou zaujímavosťou je tiež samotné nastavovanie spätných zrkadiel vozidla, pri ktorom nie je nutné prepínať medzi jednotlivými stranami počas nastavenia, stačí, ak sa vodič pri nastavovaní uhla pozerá na konkrétne zrkadlo. Pre maximálne pohodlie celej posádky elektromobilu tu Mercedes priniesol aj luxusné sedadlá.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/Marques Brownlee/YouTube

Všetky z nich sú vyhrievané, ventilované a obsahujú aj masážne funkcie, ktoré, ako sa dalo očakávať, je možné aktivovať aj hlasovým príkazom. Na tento účel automobilka v interiéri rozmiestnila niekoľko strategicky uložených mikrofónov, ktoré dokážu načúvať hlasu každého pasažiera zvlášť.

Podobne je tu riešenie aj prehrávanie zvuku, cez Bluetooth a slúchadlá môže totiž každý z pasažierov počúvať vybrané audio bez toho, aby to rušilo vodiča počas jazdy.

Prekvapí však niekoľkými „kompromismi“

Pre každého pasažiera je dostupná aj vlastná dotyková obrazovka pre nastavenie a využitie všetkých dostupných funkcií. Vzadu je v lakťovej opierke ukrytý tablet od Samsungu, ktorý však nepatrí medzi prémiové, ba dokonca ani najnovšie modely výrobcu. Jednať sa má totiž až o 7-ročný Samsung Tab 4, ktorý dostal len upravenú konštrukciu, aby sa vošiel do lakťovej opierky vzadu.

Kritiku zo strany tohto YouTubera ale zožala napríklad masívna Hyperscreen obrazovka, ktorá má nižšie rozlíšenie, kvôli čomu môže vodič alebo spolujazdec vidieť jednotlivé pixely.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/Marques Brownlee/YouTube

Ďalším nedostatkom je podľa Brownleeho nízka odozva systému a nenaplnený potenciál. Vo svojej videorecenzii tento systém prirovnal len k väčšej verzii MBUX systému z iných modelov Mercedesu, ktorý vyzerá zastaralo. Na druhej strane, MBUX je čo sa týka infotainmentov jeden z najlepších systémov pre európskych zákazníkov a v našich recenziách to potvrdil už niekoľkokrát.

NEPREHLIADNI
Dojazdom vyše 700 km hravo prekoná aj najlepšiu Teslu. Mercedes odhalí prémiový elektrický sedan EQS

Mercedes EQS teda z tejto videorecenzie slávneho technologického youtubera vychádza ako pravý opak elektromobilov Tesly. Ponúka totiž prémiový a luxusný interiér s množstvom užitočných a prekvapivých technológií, avšak nedotiahnutým systémom.

Hlavného rivala chce výrobca zo Štuttgartu prekonať v iných aspektoch, medzi ktoré patrí napríklad dojazd na jedno nabitie a kapacita batérie tejto ešte nepredstavenej novinky. Dojazd podľa cyklu WLTP poznáme a mnohých veľmi milo prekvapilo, keď pred pár dňami automobilka uviedla, že ich Mercedes EQS prejde na jedno nabitie až 770 km. Tento údaj sa týka vrcholnej verzie so 107,8 kWh batériou.

Výrobca však ohlásil aj slabšiu verziu batérie s využiteľnou kapacitou 90 kWh. Tá je len o 17,8 kWh menšia, no pri priemernej spotrebe do 20 kWh/100 km poskytne oproti vrcholnej verzii nižší dojazd o takmer 100 km, čo je citeľný rozdiel.

Výkonnostné verzie sa pohybujú od 245 kW až po 385 kW, k dispozícii je pohon zadnej nápravy, alebo pohon všetkých štyroch kolies v prípade označenia 4MATIC. Spočiatku sa ale dočkáme dvoch verzií:

EQS 450+

  • Spotreba: 19,1 – 16 kWh/100 km (NEDC)
  • Výkon: 245 kW
  • Krútiaci moment: 568 Nm
  • Pohon zadnej nápravy

EQS 580 4MATIC+

  • Spotreba: 20 – 16,9 kWh/100 km (NEDC)
  • Výkon: 385 kW
  • Krútiaci moment: 855 Nm
  • Pohon všetkých štyroch kolies

Maximálna rýchlosť je v prípade dvoch známych verzií obmedzená na 210 km/h. Neskôr príde verzia EQS Performance, ktorá má byť najvýkonnejšia, no jej detailné špecifikácie ešte nepoznáme. Viac detailov sa dozvieš v samostatnom veľkom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom