Dojazdom vyše 700 km hravo prekoná aj najlepšiu Teslu. Mercedes odhalí prémiový elektrický sedan EQS
Mercedes EQS je jedným z najočakávanejších elektromobilov tohto roka. Stuttgartská automobilka už započala výrobu NCM (nikel-kobalt-mangán) batérií, prezradila niekoľko nových detailov o vozidle a tiež zverejnila dátum svetovej premiéry, ktorá sa uskutoční už budúci mesiac. Novinka svojim dojazdom tromfne aj najvybavenejšiu Teslu.
Začneme hneď tým najpodstatnejším – dátumom svetovej premiéry nového Mercedesu EQS. Nemecký prémiový elektromobil oficiálne uzrie svetlo sveta už 15. apríla, no ešte predtým Mercedes detailne predstaví interiér nového „elektrického Ska“. Táto udalosť je naplánovaná na 28. marca a sledovať ju bude možné na tomto odkaze.
Jednou z kľúčových informácií sú aj údaje o vlastných batériách Mercedesu, ktoré majú zabezpečiť dojazd cez 700 km na jedno nabitie podľa cyklu WLTP. Takýto dojazd pritom nedosahuje ani Tesla Model S vo verzii Long Range, ktorá má maximálny dojazd na jedno nabitie 663 km. Aj tento fakt tak bude pre Mercedes jedným z hlavných bodov prezentácie, v ktorej vyzdvihne dojazd modelu EQS.
Nemecká automobilka si však takéto prvenstvo nemusí udržať príliš dlho, na trh sa rúti ďalší silný konkurent. Elektrický sedan Lucid Air totižto ohlasuje maximálny dojazd až 800 km. „Závod“ v maximálnom dojazde má potom opäť prevziať do svojich rúk Tesla, ktorá avizovala zvýšenie dojazdu neskôr v tomto roku pre Model S vo verzii Plaid+ až na 840 km na jedno nabitie.
Výroba vo fabrike Hedelfingen už začala
Mercedes nenecháva nič na náhodu a batérie pre novú elektrickú vlajkovú loď si vyrába sám. Ako informuje automobilka v tlačovej správe, ich produkcia už začala vo fabrike Hedelfingen, kde sa okrem batérií vyrábajú aj prevodovky.

Závod má výrobnú plochu 16 500 m2, batérie sa vyrábajú na linke dlhej 300 metrov s viac ako 70 výrobnými stanicami, ktoré zhŕňajú automatizované, ale aj manuálne stanovištia. Samotná batéria sa skladá z 12 článkov a inteligentného modulu EE, ktorý sa vyrába v továrni v Berlíne.
Chemické zloženie batérie pozostáva z niklu, kobaltu a mangánu v pomere 8:1:1. Spotreba vzácneho kobaltu je tak oproti konkurenčným batériám nižšia v priemere o 10 %.
K dispozícii bude samozrejme niekoľko batériových konfigurácií, tá najvyššia má energetický obsah až 108 kWh. Vďaka efektívnemu využitiu energie a nízkemu aerodynamickému odporu dokáže EQS v najvyššej konfigurácií prejsť viac ako 700 km na jedno nabitie, čo je na pomery súčasných elektromobilov nadštandard.
Nové EQS bude od začiatku svojej výroby uhlíkovo neutrálne. Uhlíkovo neutrálna je teda výroba batérií, ako aj samotná produkcia elektrického Mercedesu, ktorá má prebiehať v závode „Factory 56“ v Sindelfingene, ktorý bol od začiatku navrhnutý tak, aby neprodukoval žiadne emisie. Okrem nového EQS sa tu vyrába aj klasická trieda S.

Dôležitou technickou vlastnosťou je aj možnosť prijímať OTA aktualizácie, Mercedes EQS tak môže byť neustále softvérovo inovovaný s cieľom zlepšovať energetický manažment.
Nabíjanie jednoduchšie ako tankovanie
EQS príde s ešte jednou inovatívnou vlastnosťou, ktorou je nabíjanie bez nutnosti autorizácie. V praxi to znamená, že na kompatibilných nabíjačkách stačí EQS jednoducho pripojiť a auto sa okamžite začne nabíjať. Pri odchode stačí kábel vytiahnuť, nasadnúť a odísť preč. O autorizáciu sa postará samotné auto.
Stačí na to využívať aplikáciu Mercedes me Charge, ktorá je s vozidlom spárovaná. Nabíjačky kompatibilné s týmto systémom sú zobrazené v navigačnej aplikácii vo vozidle, či v mobilnej aplikácii me Charge. Spočiatku pôjde o nabíjačky siete Ionity po celej Európe.
Do vývoja investujú nemalé peniaze
Nové EQS postavené na platforme EVA určenej výhradne pre elektromobily je však iba začiatkom novej éry stuttgartskej automobilky. Do budúcna plánuje Mercedes do vývoja a výroby technológií pre elektromobily investovať desiatky až stovky miliónov eur. Časť z týchto peňazí pôjde aj na výstavbu novej továrne na malosériovú výrobu batérií, ktorá by mala byť spustená už v roku 2023.
Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Problém pre európskych výrobcov: Geely odhalilo raketu s výkonom 578 koní a 800V architektúrou

Zlomia závislosť od drahého lítia. Čína rozbieha sodíkovú revolúciu, batérie stoja len zlomok

Spolupráca s Číňanmi sa vyplatila. Nový Volkswagen dostane 496 koní a nevídanú techniku

Brusel rieši najkontroverznejší zásah do áut za posledné roky. Vodiči nebudú mať na výber

Známa firma vyvinula prvý spaľovací motor s palivom budúcnosti. Trvalo im to 3 roky a v Európe dostali zelenú
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

VIDEO USA zasiahli 140 vojenských cieľov, výbuchy a rakety hlási 5 krajín. Irán úplne uzavrel Hormuz
PREMIUMSlovensko je čiernou dierou Európy: Mikloš odhalil, prečo upadáme a čo rozhodne o našej budúcnosti

MAPA VÝSKYTU: Jedovatú vretenicu si Slováci mýlia s užovkou. Do pár minút po uštipnutí môže prísť zvracanie a hnačky

Na Liptove napadol muža medveď priamo pred domom. Ochranári vydali urgentné varovanie

Pellegrini naznačil možné zmeny vo Ficovej vláde: Prehovoril, ktorý minister môže zamieriť do NBS
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Známa firma vyvinula prvý spaľovací motor s palivom budúcnosti. Trvalo im to 3 roky a v Európe dostali zelenú
- Len tak sa po ňom zapráši. Volkswagen predstavil veľký elektromobil za 14 000 eur, má to však háčik
- Uloží vyrobenú energiu. V Európe začali inštalovať sodíkovú batériu pre domy, vydrží 25 rokov
- EÚ odpísala spaľováky a plynové kotle. Na stole je prísny plán, ktorý pocítia aj slovenské domácnosti
- Nečakaný zvrat: Veľmoc padá v elektromobilite na dno, Európa ide opačným smerom a trhá rekordy
-
- Len tak sa po ňom zapráši. Volkswagen predstavil veľký elektromobil za 14 000 eur, má to však háčik
- Známa firma vyvinula prvý spaľovací motor s palivom budúcnosti. Trvalo im to 3 roky a v Európe dostali zelenú
- EÚ odpísala spaľováky a plynové kotle. Na stole je prísny plán, ktorý pocítia aj slovenské domácnosti
- Uloží vyrobenú energiu. V Európe začali inštalovať sodíkovú batériu pre domy, vydrží 25 rokov
- Slováci chcú ušetriť na prezúvaní. Tieto pneumatiky však majú háčik, ktorý sa ukáže až na ceste
-
- EÚ zaťala do živého. Do áut pribudne nechcené zariadenie, ktoré pobúrilo vodičov
- Len tak sa po ňom zapráši. Volkswagen predstavil veľký elektromobil za 14 000 eur, má to však háčik
- Známa firma vyvinula prvý spaľovací motor s palivom budúcnosti. Trvalo im to 3 roky a v Európe dostali zelenú
- EÚ odpísala spaľováky a plynové kotle. Na stole je prísny plán, ktorý pocítia aj slovenské domácnosti
- Vodičov pobúrili nové kontroverzné radary. Rýchlosť ti už nezmeria polícia, ale sused s mobilom
Google definitívne prehral. EÚ potvrdila rekordnú pokutu za Android
Čínska automobilka mieri vysoko. Do roku 2030 chce ovládnuť až 5 % európskeho trhu
Ázijský tiger spúšťa veľkú investíciu. Do výroby čipov naleje viac než 500 miliárd dolárov
Holandsko úplne zmenilo svojich dodávateľov energií. Rusov nahradilo USA, dovoz prudko stúpol
Európa zrýchľuje budovanie obrovských batérií. Podporí projekty, ktoré majú stabilizovať elektrické siete
Poľsko masívne posilní dovoz plynu. Chystá niečo, čo pomôže celej strednej Európe
Slováci si rýchlo zvykli na nový spôsob platenia. Štátne platby prekonali 5 miliónov eur
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

VIDEO USA zasiahli 140 vojenských cieľov, výbuchy a rakety hlási 5 krajín. Irán úplne uzavrel Hormuz
PREMIUMSlovensko je čiernou dierou Európy: Mikloš odhalil, prečo upadáme a čo rozhodne o našej budúcnosti

MAPA VÝSKYTU: Jedovatú vretenicu si Slováci mýlia s užovkou. Do pár minút po uštipnutí môže prísť zvracanie a hnačky

Na Liptove napadol muža medveď priamo pred domom. Ochranári vydali urgentné varovanie

