AMD je na výslní. Po predstavení aktuálnej rady procesorov Ryzen potešilo mnoho fanúšikov aj širšiu verejnosť, čo sa už začína prejavovať  na predajoch a celkovom podiele na trhu.

Už pred predstavením procesorov AMD Ryzen 3. generácie sa šuškalo, že ponúknu perfektný výkon za slušné peniaze. Zvesti sa nakoniec potvrdili a septembrové predaje ukazujú, kto tentoraz v boji o zákazníka zviedol lepšiu bitku. Ako informuje portál TechRadar, septembrová štatistika nemeckej spoločnosti Midfactory jasne ukazuje, že AMD odviedlo perfektnú prácu.

AMD trhá rekordy

Samotné štatistiky pravidelne zdieľané používateľom Ingebor na sieti Reddit ukazujú, že v septembri si AMD uchmatlo až 8 1% podielu na trhu a Intelu ponechalo zvyšných 19 %. Ide tak o rekordné maximum, ktoré AMD s podielom na trhu dosiahlo. Dokonca si vylepšilo predchádzajúce maximum na úrovni 79 %, ktoré dosiahlo v júli pri predstavení série procesorov Ryzen 3000.

Zobraziť celú galériu (1)
Z danej štatistiky je možné pozorovať dominanciu AMD voči Intelu. V posledných troch mesiacoch AMD zaknihovalo 78 - 81 % podiel na trhu. Zdroj: reddit/Ingebor

Najpredávanejším procesorom je aktuálne AMD Ryzen 5 3600, ktorý poprvýkrát v histórii predbehol v predajoch celý rad procesorov od Intelu. Pritom sa dá očakávať, že čísla v prípade AMD ešte porastú vďaka spomínanému predstaveniu série Ryzen 3000 a ich nedávnemu nástupu na trh. Svoju rolu tiež môže zohrať blížiaci sa nákupný sviatok Black Friday.

Intel musí zabojovať

Treba však poznamenať, že spomínané štatistiky zohľadňujú len desktopové procesory. Z hľadiska širšieho trhu s procesormi, ktorý zahŕňa aj mobilné procesory pre notebooky či procesory určené pre podnikové počítače, Intel stále dominuje. Vo sfére desktopových procesorov však z hľadiska budúcnosti musí jednoznačne zabojovať.

Na výzvu AMD tak môže reagovať predstavením vylepšených vlajkových lodí, ktorou by mohla byť očakávaná novinka Core i9-9900KS, alebo celkovým znížením cien. Hoci si AMD svoju aktuálnu pozíciu na trhu zaslúžilo, veríme, že Intel vráti úder späť. Predsa len, konkurenčný boj je v konečnom dôsledku prínosom pre samotného spotrebiteľa, a to nielen na trhu s procesormi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP