Cybertruck nie je jediným pickupom, ktorého výroba a dodávky k zákazníkom poriadne meškajú. Elektrické pickupy sú zrejme „prekliate“, nakoľko meškanie dodávok hlási aj veľký konkurent Tesly, automobilka Rivian, upozornil portál Electrek.

Pickupy sú rozhodne jedny z najpopulárnejších vozidiel za veľkou mlákou, no v rámci prechodu na elektromobilitu sa im zatiaľ príliš nedarí. Nejde o žiadne konštrukčné či technické problémy, elektrické pickupy z nejakého záhadného dôvodu vždy narazia na problém s výrobou a tým pádom aj oneskorenie dodávok k samotným zákazníkom.

Rivian

Presne takýto scenár zažíva Tesla Cybertruck, ktorá bola predstavená ešte v roku 2019, no jej produkcia stále ani neprebieha. Tesla však nie je jediná, oneskorenie dodávok aktuálne postihlo aj spoločnosť Rivian, malý startup, ktorý má obrovské ambície a potenciál.

R1T Launch Edition príde o mesiac neskôr

Oneskorenie dodávok takzvanej „Launch“ edície elektrického pickupu Rivian R1T nie je ale až také dramatické. Prví zákazníci mali svoje vozidlá dostať už v júni tohto roka, no automobilka teraz oznámila, že s dodávaním začne o mesiac neskôr, teda v júli. Všetci tí, ktorí si novinku predobjednali, by mali svoje auto dostať najneskôr na jar 2022.

NEPREHLIADNI
Takto bude Rivian vyrábať elektromobily. Muskov konkurent zverejnil video priamo z nedokončenej továrne

Mesačný odklad teda nie je taký hrozný, dúfame však, že podobný odklad nebude nasledovať aj koncom budúceho mesiaca a že sa to takto nebude ťahať ďalej. Ďalším odsúvaním dodávok by si Rivian u záujemcov rozhodne neurobil príliš dobré meno.

Screenshot / YouTube / Rivian

Všetci, ktorí si Launch edíciu elektrického pickupu predobjednali, môžu v týchto dňoch očakávať e-mail od zamestnancov s informáciou, že dodanie ich vysnívaného elektromobilu sa o pár týždňov natiahne.

Obrovský výkon sa ukázal na off-road videu

Rivian odhalil svoj špičkový elektrický pick-up R1T ešte v roku 2018, pričom ten má spolu s trojradovým SUV R1S prísť na trh už budúci rok a môže tak zamiešať karty na poli objemnejších elektromobilov.

Práve Rivian R1T má byť azda najvýraznejším konkurentom pre Cybertruck od Tesly a disponovať má maximálnym výkonom až 560 kW (750 koní) a dojazdom 650 kilometrov, ktorý zabezpečí batéria až do kapacity neuveriteľných 180 kWh. Tá by tiež mala disponovať možnosťou rýchleho nabíjania do 160 kW.

Ako sa automobilka blížila k začiatku výroby, prechádzal Rivian R1T veľmi intenzívnym testovaním, ktoré si môžeš pozrieť aj ty na tomto videu z púšte v americkej Arizone. To okrem pôsobivých záberov ukazuje aj skvelé off-road schopnosti vozidla.

Menší elektromobil aj pre Európu

CEO spoločnosti Rivian, RJ Scaringe, nedávno uviedol, že automobilka má ambíciu expandovať na európsky a čínsky trh s novými elektromobilmi. Tie majú byť údajne menšie než súčasné SUV R1T a R1S, aby boli „šité na mieru“ pre nás a Áziu.

Elektromobilu z ich produkcie by sme sa na našom trhu rozhodne potešili, ak nič iné, aspoň by sa zvýšila konkurencia a rôznorodosť výberu v segmente elektromobilov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom