Elektrických vozidiel je na cestách čoraz viac a objavuje sa čoraz viac nových modelov, ktoré sú pre zákazníkov k dispozícii. Trendu sa prispôsobili aj automobilky a takmer každá z nich má dnes v ponuke aj verziu s hybridným, prípadne čisto elektrickým pohonom.

Takmer desať rokov vývoja sa konečne podarilo pretaviť do úspešného konca a spoločnosť Rivian Automotive tak mohla predstaviť ich vlastné elektrické vozidlo. Ide o pickup Rivian R1T a ponúka vskutku zaujímavé špecifikácie a konečne to nie je žiadny sedan či hatchback, ktorých je na trhu dnes najviac.

Silný motor, veľký dojazd a množstvo autonómnych senzorov

Z pohľadu karosérie ide o klasický 5-dverový a 5-miestny pickup, ktorý však nie je poháňaný benzínovým či dieselovým motorom, ale tým elektrickým. Podobne ako iné podobné vozidlá, tak aj Rivian R1T je postavený na skateboardovej platforme, ktorá má štyri samostatné motory. Každý z nich pritom ponúka výkon až 147 kW, čo vo výsledku môže znamenať 300 až 562 kW a to v závislosti od zvolenej konfigurácie. Rovnako atraktívna je aj kapacita batérií, kde už len základná verzia ponúka 105 kWh a v najvyššej verzii dokonca až 180 kW. Z toho vyplýva aj dostatočne dlhý dojazd na nabitie, ktorý sa pohybuje od 370 km do 650 km. To už sú veľmi slušné hodnoty a v podstate ide o veľmi podobný dojazd, ako majú podobné vozidlá s klasickým agregátom a dojazdom na jednu nádrž.

Samozrejme nechýba ani podpora ultra rýchleho nabíjania. Pôsobivé sú však aj ostatné špecifikácie. Vozidlo môže byť zaťažené až 800 kg a v závese dokáže ťahať až 5 ton. Pohotovostná hmotnosť činí 3470 kg, čo je len tak tak na hranici vodičského preukazu „B“. Nechýba tiež množstvo maličkostí, ktoré sú pre pickupy typické. Dostupných je aj niekoľko senzorov, s ktorými je možné autonómne jazdiť po cestách (samozrejme s obmedzením). Počas životnosti auta bude podľa výrobcu množstvo aktualizácií, ktoré prinesú vylepšenia a niekoľko nových funkcií.

Podobne ako v prípade Tesly, aj tu budú k dispozícii najprv najvyššie konfigurácie vozidiel. Najlacnejšie a najmenej výkonná verzia by sa na trh mala dostať o 12 mesiacov od začatia jej výroby. Cena Rivianu R1T začína na 69 000 dolároch, čo je na naše pomery relatívne vysoká cena. Kontroverzný je rozhodne dizajn vozidla, a to najmä z pohľadu exteriéru. Do komentárov nám preto napíš, čo naň hovoríš ty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom