V poslednej dobe často počúvame porovnávanie koronavírusu s bežnou chrípkou. V oboch prípadoch ide o vírusové nákazy, no existujú rozdiely, ktoré ich odlišujú.

Aktuálne je najrozsiahlejšou témou na Slovensku šírenie koronavírusu. Informácií je v tomto momente neúrekom a niekedy je ťažké nájsť dôveryhodné zdroje či aktuálne čísla, ktoré sa neustále menia.

Ak sa zbežne pozrieme na diskusie, v mnohých sa odohráva akýsi boj medzi „korona-skeptikmi“, ktorí sa koronavírusu neboja a nepripisujú mu veľkú váhu, a medzi „korona-alarmistami“, ktorí v ňom vidia svetový armagedon. Každá strana má svoje argumenty a jedným z nich je aj časté porovnávanie koronavírusu s bežnou chrípkou.

Zobraziť celú galériu (2)
Vírus chrípky A. Zdroj: CDC F. A. Murphy

V tomto článku sa teda pokúsime ukázať niekoľko faktov a čísel, ktoré nám jasne ukážu hlavné rozdiely medzi chrípkou a koronavírusom.

Šírenie

Asi najpresnejším ukazovateľom šírenia vírusu je základné reprodukčné číslo R0, označované aj ako R-nought. Toto číslo predpovedá počet ľudí, ktorí sa môžu nakaziť danou chorobou alebo vírusom od jednej infikovanej osoby. Každý výskum používa inú metodológiu pre určenie, no výsledky sú v priemere konzistentné.

V prípade koronavírusu Covid-19 sa toto číslo na základe štúdií odhaduje v priemere na 2,2. To znamená, že od jednej infikovanej osoby sa môže v priemere nakaziť 2,2 ďalších ľudí.

Pre porovnanie, R0 sezónnej chrípky sa pohybuje na úrovni 1,3. Z tohto pohľadu sa môže koronavírus medzi ľuďmi šíriť rýchlejšie.

Úmrtnosť

Úmrtnosť, respektíve mortalita, je v demografii a lekárstve štatistika úmrtí. Ak sa pozrieme na čísla, ktoré od roku 2007 až do roku 2017 sledoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave, zistíme, že na území Slovenskej republiky priemerne 1503 úmrtí ročne (3 %) a 816 v období  chrípkovej epidémie sú pripísateľné chrípke.

Zobraziť celú galériu (2)
Koosha Mahshid Falahi/Mizan News Agency via AP

Rovnaký zdroj uvádza priemerne 2661 (2,17 %) úmrtí ročne a 1125 v období chrípkovej epidémie, ktoré sú pripísateľné chrípke v Českej republike. V prípade USA sa toto číslo podľa údajov z CDC pohybuje na úrovni 2,2 %.

Ak sa pozrieme na koronavírus Covid-19, čísla úmrtnosti sa rovnako ako v prípade chrípky líšia v závislosti od regiónov.

Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje globálny priemer na 3,4 %. V Taliansku sa ale čísla líšia, pretože úmrtnosť závisí aj od iných faktorov, ako je napríklad vek. Keďže Taliansko má najstaršie obyvateľstvo v Európe (približne 23 % obyvateľstva je starších ako 60 rokov), úmrtnosť v tomto regióne presahuje 5%. Štúdia v Číne ukázala úmrtnosť 2,3 % koronavírusom na základe 44 672 potvrdených prípadov.

Symptómy

Symptómy chrípky a koronavírusu sú veľmi podobné. V prípade chrípky sa môžu prejaviť symptómy ako horúčka, kašeľ, bolesti v krku, bolesti svalov, bolesti hlavy, nádcha alebo upchatý nos, únava a niekedy zvracanie a hnačka, podľa CDC. Príznaky chrípky sa často objavujú náhle.

Väčšina ľudí, ktorí dostanú chrípku, sa zotaví za menej ako dva týždne. Ale u niektorých ľudí chrípka spôsobuje komplikácie, vrátane zápalu pľúc.

Ak sa pozrieme na zistenia 25 expertov vyslaných do Číny organizáciou WHO, zistíme, že mierne dýchacie ťažkosti a horúčka sa začínajú prejavovať v priemere po 5 až 6 dňoch po infekcii.

Symptómy koronavírusu sa na základe 55 000 študovaných prípadov prejavujú s percentuálnou počestnosťou pre každý prípad nasledovne:

  • horúčka – 87,9 %
  • suchý kašeľ – 67,7 %
  • únava – 38,1 %
  • tvorba hlienu – 33,4 %
  • dýchavičnosť – 18,6 %
  • bolesť v krku – 13,9 %
  • bolesť hlavy – 13,6 %
  • myalgia (bolesť svalov) alebo artralgia (bolesti kĺbov) – 14,8 %
  • zimnica – 11,4 %
  • nevoľnosť alebo zvracanie – 5,0 %
  • nazálna kongescia (nadmerné prekrvenie) – 4,8 %
  • hnačka – 3,7 %
  • hemoptýza (vykašliavanie krvi) – 0,9 %
  • kongescia spojoviek – 0,8 %

Symptómy COVID-19 sa môžu prejavovať od žiadnych príznakov, až po ťažkú pneumóniu a následnú smrť. Približne 80 % laboratórne potvrdených pacientov malo mierne až stredne závažný priebeh ochorenia, 13,8 % malo závažný priebeh ochorenia a 6,1 % prípadov bolo kritických.

Doba liečby

Ako bolo spomenuté vyššie, väčšina pacientov nakazených chrípkou, sa z nákazy dostane bez klinickej liečby priemerne od 5 dní do dvoch týždňov. V prípade koronavírusu sa je priebeh liečby miernejších prípadov zvyčajne najrýchlejší.

Na druhej strane sú však pacienti, ktorí sa dostanú na jednotku intenzívnej starostlivosti s ťažkými prípadmi, ktorým trvá aj niekoľko týždňov či mesiac zotaviť sa.

Ďalšie články o koronavíruse:

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú