Spoločnosť River Vale Leasing si dala v Británii vypracovať prieskum, v ktorom sa pýtali motoristov, kedy bude podľa nich krajina pripravená na zákaz predaja spaľovákov.

Drvivá väčšina opýtaných je pesimistická a verí, že nikdy nebudú pripravení na to, aby ľudia jazdili už iba na elektromobiloch.

Prieskum vykonali na vzorke 2 000 motoristov a súvisel s pripravovaným zákazom predaja spaľovákov od roku 2030 vo Veľkej Británii.

Napriek tomu, že v krajine začínajú elektrické autá výrazne naberať na popularite si väčšina opýtaných myslí, že so zákazom predaja spaľovákov zostanú mnohí „zaseknutí“ na starších jazdených spaľovákoch.

V roku 2030 to zrejme nepôjde

Na otázku, kedy bude podľa motoristov krajina pripravená na zákaz predaja spaľovákov odpovedalo za plánovaný rok 2030 iba 16 % opýtaných.

Rok 2040 vníma ako reálnejší 18 % respondentov, no až 43 % opýtaných uviedlo, že Británia nebude nikdy pripravená na prechod k elektromobilom.

RiverValeLeasing/Screenshot

Dôvod, pre ktorý väčšina motoristov neverí elektromobilom, je prekvapivý. Na prvom mieste totiž nie je cena elektromobilov ani ich dojazd, dlhšie nabíjanie či nabíjacia infraštruktúra.

21 % opýtaných ako dôvod uviedlo stále rastúce ceny energií, ktoré v posledných týždňoch dosiahli extrémnu výšku. Vyššie počiatočné náklady na kúpu elektromobilu odrádzajú 20 % respondentov, na treťom a štvrtom mieste je slabý dojazd a nabíjacia infraštruktúra.

RiverValeLeasing/Screenshot

Na elektromobil presedlá iba každý piaty Brit

V jednej z otázok sa respondentov opýtali, čo urobia, keď príde zákaz predaja spaľovákov do platnosti. Iba 21 % opýtaných vymení svoj spaľovák za elektromobil. Podstatne viac, 34 % opýtaných, siahne po hybridnom vozidle.

Zarážajúci je ale fakt, že takmer polovica respondentov zostane pri jazdených spaľovákoch, či už benzínových (30 %) alebo dieselových (15 %).

Predikcia uverejnená v prieskume ukazuje, že v roku 2030 by mali v Británii elektromobily a plug-in hybridy zaberať trhový podiel iba 40 %. To je zdvojnásobenie podielu oproti roku 2022, pričom aktuálne sa v Británii predáva každé piate auto „na baterky“.

RiverValeLeasing/Screenshot

V súčasnosti je v krajine registrovaných vyše 900 000 elektrických vozidiel, no ak sa pozrieme na nárast nabíjacej infraštruktúry, tá rozhodne nerástla úmerne s počtom pribúdajúcich elektromobilov.

V roku 2016 bolo v krajine registrovaných niečo okolo 80 000 elektromobilov, ku ktorým prislúchalo 6 500 nabíjacích bodov. Dnes je to iba 32 000 nabíjacích bodov na takmer milión elektrických áut.

Počet nabíjačiek sa teda zväčšil päťnásobne, no počet elektrických áut je až 11-krát väčší.

Popularite elektromobilov pomohli problémy s benzínom a naftou

Británia si prednedávnom prešla motoristickým peklom. V septembri minulého roka v krajine začal zúriť problém s nedostatkom pohonných hmôt, ktorý vyvolal sériu ďalších komplikácií.

Štúdia, ktorú vykonal Volkswagen Financial Services na vzorke 2 000 britských motoristov, ukazuje, ako veľmi sme závislí na pohonných hmotách a ako nám ich nedostatok môže úplne zmeniť zmýšľanie.

Ako upozornil portál Motor1, až 35 % z opýtaných si kúpi ako svoje ďalšie auto elektromobil. Čo je však nepochybne rovnako zaujímavé, keď príde čas na zmenu auta, až 32 % Britov siahne po elektrickej jazdenke.

Znamená to teda, že nové elektrické auto je príliš drahé aj pre ľudí na ostrovoch?

Panika zasiahla najmä mladších
Freepik (Úprava redakcie)

30 % opýtaných vo veku 18-24 rokov priznalo, že nedostatok benzínu na čerpacích staniciach v nich vyvolal paniku. Pri vodičoch vo veku 25-34 rokov to bolo až 31 %.

Starší ľudia zvládali tento problém s chladnejšou hlavou. Seniori vo veku 55-64 rokov panicky nakupovali pohonné hmoty iba v 7 % opýtaných, ľudia do 74 rokov panikárili iba v 3 % prípadov, čo nepochybne súvisí s klesajúcou mobilitou seniorov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú