Uplynulé dni sa vo Veľkej Británii nesú v znamení veľkej krízy s pohonnými hmotami, ktoré boli vyčerpané na tretine všetkých staníc v krajine. Tento kritický problém nespôsobil nedostatok ropy či benzínu a nafty, ale nedostatok vodičov kamiónov, ktorí ich rovážajú zo skladov. The Guardian píše, že stavy kvalifikovaných šoférov mali výrazne klesnúť po Brexite a kvôli pandémii koronavírusu.

Motoristi v Británii spanikárili kvôli nedostatku palív. Vo veľkom googlia elektromobily

Predseda vlády žiadal motoristov, aby neprepadli panike, no stal sa pravý opak. V dôsledku nedostatku palív začali Briti vo veľkom vyhľadávať všetko spojené s elektromobilmi. Dáta Googlu odhalili až 1 600 % rast vyhľadávania termínu „elektromobil“ používateľmi v Británii, informoval Electrek.

Pixabay

Kde nie je benzín a nafta, tam bude elektrina. Práve to si zrejme pomyslelo enormné množstvo britských motoristov, na ktorých doľahla kríza s nedostatkom pohonných hmôt. A hoci v krajine rýchlo rastú registrácie nových elektromobilov, taký „boom“ záujmu o batériové vozidlá krajina ešte nezažila.

freepik

To všetko sa stalo už po pár dňoch od vypuknutia chaosu na čerpacích staniciach, ktoré kvôli nedostatku benzínu a nafty nielenže obmedzili výdaj pohonných hmôt, ale v niektorých prípadoch úplne odstavili čerpacie stojany. Podobný prudký nárast vyhľadávania elektromobilov však nepotvrdzujú len dáta od Googlu, ale aj od tamojších predajcov nových vozidiel, ktorí taktiež evidujú vysoký záujem o batériové vozidlá. Podľa webu Carguide sa v posledných dňoch zvýšil dopyt po elektromobiloch v showroomoch až 16-násobne v porovnaní s bežným priemerom.

NEPREHLIADNI
Zákaz stavby domov bez nabíjačky pre elektromobily. Táto krajina zavádza strikné nariadenie do každej domácnosti

Kríza môže urýchliť prechod k alternatívnym pohonom

Práve takáto kríza s pohonnými hmotami v krajine môže značným spôsobom prispieť k urýchlenému prechodu na elektromobily. Nedostatok vodičov kamiónov zrejme nebude zažehnaný rýchlo. Hoci niektorí zamestnávatelia zvýšili podľa CNBC platy pre šoférov až na 70-tisíc libier ročne s 2-tisícovým nástupným bonusom, nájsť dostatok kvalifikovaných pracovníkov, ktorí pre prevoz benzínu potrebujú špeciálne školenia a certifikáty, bude neľahkou úlohou.

V krajine pritom momentálne chýba odhadom až 100-tisíc vodičov kamiónov, ktorí by pravidelne zásobovali nielen čerpacie stanice, ale aj potraviny a ďalšie kľúčové prvky infraštruktúry. Briti tak môžu podľa predpokladov očakávať veľmi náročné obdobie, ktoré skomplikuje aj blížiaca sa zima.

Freepik

V krajine sa pritom podľa štatistík Next Green Car nachádzalo na cestách koncom augusta tohto roka už 300-tisíc elektromobilov na batériový pohon a ďalších zhruba 300-tisíc plug-in hybridov. Vlani sa tam predalo najviac takýchto vozidiel v histórii, keď predaje vyskočili až o 66 % v porovnaní s rokom 2019 a registrovaných bolo celkovo 175-tisíc nových elektromobilov.

NEPREHLIADNI
Už nielen benzín a nafta. Známa sieť čerpacích staníc pridá na celom Slovensku aj vodík

Len v auguste tohto roka potom pribudlo ďalších 7388 BEV vozidiel a 5049 registrácií plug-in hybridov. Briti tak stále intenzívnejšie pokukujú po vozidlách s alternatívnym pohonom a prechod motoristov k tejto ekologickejšej doprave môže výrazne urýchliť aj scenár z posledných dní. Mnohí predajcovia už dokonca spravili zoznamy elektromobilov, ktoré sú pre motoristov dostupné, aby naplnili extrémne rastúci dopyt.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú