Nadupaný elektrický dragster skúseného pretekára Steva Huffa bude mať pravdepodobne miesto v Guinessovej knihe rekordov. Štvorkolesová beštia sa totiž stala prvá vo svojej kategórii, ktorá zdolala magický míľnik 200 mph (321 km/h). Na tému upozornil portál InsideEVs.

Brutálny výkon nevyšiel nazmar

Plne elektrický dragster, ktorý Steve Huff výstižne nazval „Aktuálna technológia 2.0“, prekonal svetový rekord v rýchlosti dragsterov s elektrickým pohonom.

Na dráhe Tucson Dragway v americkej Arizone dosiahol po dvoch kolách rýchlosť presne 201,07 míľ za hodinu, čo činí necelých 323,59 kilometrov za hodinu, píše portál CycleDrag.

Huffovmu rekordu predchádzali roky náročného vývoja, pokusov a omylov, pričom podľa vlastných  slov sa mu počas zimných mesiacov podarilo zdvojnásobiť výkon dragsteru.

Predchádzajúci rekord s elektrickým dragsterom držal Don Garlits, ktorý dosiahol rýchlosť 304 km/h, pričom Huffov predošlý rekord bol na úrovni 298 km/h.

Rekordný dragster disponuje dvomi motormi, ktoré Huff vyvinul v spojení s firmou AEM Electronics. Napája ich najväčšia batéria svojho druhu (1,6 miliónové wattov) s 800 voltovým systémom a 2000 ampérovým prúdom. Spolu tak dokážu vyprodukovať výkon až 1700 koní, píše DragZine.

Práve vďaka nemu sa američan stal celkovo druhým najrýchlejším pretekárom na elektrickom vozidle, pričom pred ním stále zostáva Larry McBride, ktorý v roku 2012 dokázal na elektrickej motorke dosiahnuť neuveriteľných 201,37 mph (324,07 km/h).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom