Práca z domu či zvýšená aktivita z dôsledku sledovania správ a monitorovania ľudí prinútila EÚ spraviť dôležité rozhodnutie.

Únia oficiálne požiadala veľkých hráčov hlavne na poli streamovacích služieb, aby znížili kvalitu svojho obsahu, čím rapídne znížia zaťaženie internetu. Prvou lastovičkou bol Netflix, ktorý zredukoval dátový tok vo videách. Podobný krok ihneď spravil aj YouTube. Ten nastavil predvolenú kvalitu prehrávaných videí na len SD (480p).

Ako budú vyzerať videá na YouTube po novom, nájdeš v našom detailnom článku, kde sme porovnávali jednotlivé rozlíšenia pri prehrávaní. Neskôr sa v obmedzeniach pridala aj služba Disney+, ktorá svoje kroky na našom trhu ešte len plánuje. Ústupky od zvyšných gigantov rovnako nenechali na seba dlho čakať a do partie sa pridáva aj Facebook a Instagram, o téme informuje portál Engadget.

Zobraziť celú galériu (0)
Flickr / Tony Webster

Hovorca Facebooku práve Engadget oficiálne potvrdil, že znižuje dátový tok vo videách v Európe, čím pomôže zlepšiť kondíciu internetu na starom kontinente. Len pre zaujímavosť ohľadom tejto redukcie dodávame, že napríklad Netflix je podľa Fortune zodpovedný za 15 % svetovej spotreby dát na internete. V Spojených štátoch môže počas špičky Netflix spotrebovať až 40% v sieťach niektorých operátorov.

Práve streamovacie služby sú tak najväčšími „žrútmi“ dát v celej internetovej sieti. Zatiaľ okrem Netflixu, YouTube, Disney+ a pred pár hodinami podľa portálu 9to5mac.com už aj AppleTV+ ďalšia videoplatforma nespravila patričné opatrenia, na ktoré boli vyzvané. Napríklad HBO GO stále čaká a nik vlastne nevie prečo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom