Pandémia šíriaceho sa ochorenia COVID-19 sa negatívne dotýka viacero oblastí, pričom určitý dopad je badať aj na sieťach. Na situáciu sa rozhodli zareagovať Netflix a YouTube, ktorí v Európe znížia kvalitu svojich videí.

Giganti tak urobia hlavne z toho dôvodu, aby odľahčili dátový prenos v sieti, nakoľko v niektorých oblastiach dochádza k preťaženiu, ktoré vedie k spomaleniu internetu či dokonca k výpadkom. Netflix je podľa Fortune dokonca zodpovedný až za 15 % svetovej spotreby dát na internete. V Spojených štátoch môže počas špičky Netflix spotrebovať až 40 % v sieťach niektorých operátorov.

Zobraziť celú galériu (0)
YouTube (Úprava redakcie)

Nateraz sa teda kvôli obmedzeniam budeme musieť uspokojiť s predvolene nastavenou SD kvalitou (480p), ktorá predstavuje skutočne rapídny kvalitatívny skok smerom nadol. Stále však bude k dispozícii možnosť manuálneho prepnutia na vyššie rozlíšenie.

Zníženú kvalitu bude najviac badať predovšetkým na videách, ktoré sú dynamické a v ktorých sa objavujú časté prestrihy. Pokiaľ budeš sledovať statické video, ako sú napríklad rôzne spravodajské relácie či recenzie, kvalita videa bude „znesiteľná“. Pripravili sme aj porovnanie kvality videí na YouTube v jednotlivých rozlíšeniach s krátkym popisom, ktoré nájdeš v galérii nižšie.

Netflix a ani YouTube toto riešenie nevyhovuje, no vzhľadom na situáciu je obmedzenie pochopiteľné. Treba však doplniť, že spoločnosti sa rozhodli takto učiniť až po predchádzajúcej výzve od vedúceho priemyslu EÚ, Thierryho Bretona, informuje TheVerge.

Tisíce ľudí totiž ostalo doma, a preto sa v súčasnosti internet spolu s ďalšími službami využíva oveľa častejšie nielen na prácu, ale aj na školské povinnosti detí. Netflix kvalitu znižuje zatiaľ na 30 dní v snahe znížiť svoju sieťovú prevádzku o 25 %. To, či budú tieto opatrenia trvať aj po uplynutí tejto doby, je nateraz otázne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom