Európska únia vyzvala Netflix a ďalšie streamovacie platformy, aby obmedzili streamovanie obsahu v HD rozlíšení. Dôvodom je preťažená internetová sieť, ktorá v Európe dosiahla historické maximá, informuje CNN.

Aktualizácia 20:49: Prišlo oficiálne potvrdenie zo strany Európskej únie. Netflix znižuje kvalitu a v HD si filmy či seriály na najbližších 30 dní nepozrieš. Postupne by sa mali zapojiť všetky známe streamovacie služby.

V súvislosti s koronavírusom musí Európska únia riešiť nečakaný problém. Internetová sieť na starom kontinente totiž nikdy nebola vyťažená tak, ako v posledných dňoch. S obmedzeným pohybom, prerušenými výrobnými i predajnými prevádzkami a odporúčaniami zostať doma, rapídne narástla spotreba dát, na čo zástupcovia EÚ musia reagovať.

CNBC informuje, že komisár Thierry Breton, zodpovedný za internetové pokrytie Európy, už v tejto veci oslovil Netflix a ďalšie streamovacie služby. Breton spoločnosti vyzýva k zodpovednému prístupu a apeluje, aby svoj obsah aspoň v najrušnejších hodinách obmedzili len na štandardné rozlíšenie. S iniciatívou sa podelil aj na svojom Twitteri.

Breton ďalej vyzýva na zodpovedné správanie všetkých užívateľov na internete, predovšetkým čo sa týka spotreby dát. Oslovenie Netflixu medzi prvými spoločnosťami dáva význam, keďže Netflix je podľa Fortune zodpovedný za 15 % svetovej spotreby dát na internete. V Spojených štátoch môže počas špičky  Netflix spotrebovať až 40% v sieťach niektorých operátorov.

Netflix

Netflix si je vážnosti situácie dobre vedomý a spoločnosť už mala spraviť prvé kroky pre zníženie zaťaženia európskej siete. Spoločnosť napríklad začala s upravovaním kvality svojho obsahu v závislosti od vyťaženia siete. Zároveň Netflix využíva vlastné, bližšie nespresnené metódy, ktorými má objem prenášaných dát znížiť. Rozhovory medzi Európskou úniou a zástupcami streamovacích spoločností majú pokračovať aj v najbližších dňoch.

Informácia prichádza len pár dní po tom, čo Netflix v Českej republike začal s pozastavením produkcie českého dabingu a dočasne uzatvoril viaceré štúdiá.

Problémy s vysokým nárastom aktivity má aj Facebook. Riaditeľ spoločnosti, Mark Zuckerberg, priznal, že sociálna sieť momentálne čelí obrovskému dopytu, ktorý vysoko prevyšuje aj najvyťaženejší čas roka – Nový rok. Video hovory i hlasové prenosy v rámci aplikácií WhatsApp a Messenger, ktoré Facebook vlastní, sa podľa Zuckerberga za posledné dni viac než zdvojnásobili.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú