Včerajšok bol pre Google poriadne náročný. Spoločnosť Alphabet, ktorá je materskou firmou Googlu, totiž prišla o 100 miliárd dolárov z trhovej hodnoty po fiasku, ktoré predviedol experimentálny chatbot Bard. Na tému upozornil portál PhoneArena.

Tempo, ktorým sa technologickí giganti v súvislosti s umelou inteligenciou pohybujú, je neuveriteľné. Kým Microsoft ohlasuje, že jej vyhľadávač na báze umelej inteligencie je už za rohom, vlastný jazykový model podobný ChatGPT predstavil aj Google. Jeho konverzačný systém Bard už je sprístupnený limitovanému okruhu ľudí a v budúcnosti môže takisto pomôcť vyhľadávaču Google.

Prudký prepad trhovej hodnoty

Z uvedeného evidentne vyplýva, že veľké technologické spoločnosti sa navzájom predbiehajú v závode o predstavenie nových produktov „poháňaných“ najmodernejšou umelou inteligenciou.

Ako však píše portál Fortune, chyby pri týchto novovznikajúcich technológiách sa začínajú hromadiť. Dôkazom je aj chatbot Google s názvom Bard, ktorý spoločnosť pripravil už o 100 miliárd dolárov.

K tomu zásadnému prepadu došlo po tom, ako Bard v propagačnom videu nesprávne zodpovedal jednu z položených otázok. Ako prvá na túto chybu upozornila spravodajská agentúra Reuters.

Tá si totiž všimla, že Bard v jednej svojej odpovedi na otázku o nových objavoch vesmírneho teleskopu Jamesa Webba uviedol, že  JWST bol prvý teleskop, ktorý vytvoril snímky planét mimo slnečnej sústavy.

Pravdou však je, že prvé snímky exoplanét boli vykonané ešte v roku 2004 prostredníctvom teleskopu VLT (Very Large Telescope), čo potvrdila aj NASA.

Tento omyl viedol k prepadu akcií o takmer 8 %. Konkrétne akcie spadli zo 108 dolárov na približne 99 dolárov za akciu.

Súboj o nadvládu na poli vyhľadávačov založených na AI

Hoci analytik z Wall Street sa vyjadril, že tento prepad akcií Alphabet je prehnanou reakciou, Dennis Dick, zakladateľ a analytik spoločnosti Triple D Trading uviedol, že ide o chybu, ktorá je oprávnene tvrdo potrestaná, pretože všetci netrpezlivo čakali, ako Google bude čeliť Microsoftu v oblasti AI.

Analytik Colin Sebastian tiež uviedol, že aktuálne ide o tvrdý boj o nadvládu v oblasti internetových vyhľadávačov založených na AI, pričom aktuálne v súboji vedie Microsoft.

Chyba umelej inteligencie Bard bola teda tvrdo potrestaná, pričom táto strata jednoznačne potvrdzuje dôležitosť neustáleho zvyšovania nárokov na proces testovania.

Microsoft aktuálne investuje miliardy do OpenAI ChatGPT, čo spoločnosti dáva mimoriadnu šancu získať poriadnu prestíž v oblasti vyhľadávačov založených na umelej inteligencii. To samozrejme zvyšuje šancu na zvýšenie ich podielu na trhu.

sebdeck-mindandi-freepik/ OpenAI/ Úprava redakcie

Treba tiež pripomenúť, že v stredu sa prepadli aj akcie Microsoftu. Išlo však len o pokles 0,31 %, a teda o 83 centov na akciu.

Netreba tiež zabúdať na to, že ako Alphabet, tak i Microsoft aktuálne rušia tisícky pracovných miest. Zatiaľ čo Alphabet oznámila, že zruší 12-tisíc pracovných miest, Microsoft zruší 10-tisíc pozícií. Navyše, tieto správy prišli len pár týždňov po tom, ako Amazon  oznámil, že zruší 18-tisíc miest, píše agentúra SITA.

„Počas posledných dvoch rokov sme zažili obdobia dramatického rastu. Aby sme sa s týmto rastom vyrovnali a podporili ho, najímali sme pre inú ekonomickú situáciu v akej sa nachádzame dnes,“ vysvetlil Pichai podľa agentúry AP.

Zlaté časy technologických gigantov, ktorých zisky začali prudko stúpať v čase pandémie a home office, sú zdá sa na dlhší čas na konci. Aj ich za zrejme dotýka inflácia, zvyšovanie nákladov a pokles spotreby na strane zákazníkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP