Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Google oficiálne pracuje na konkurencii jazykového modelu a konverzačnej umelej inteligencie ChatGPT, informuje The Verge. Potvrdil to riaditeľ spoločnosti Sundar Pichai, podľa ktorého je už experimentálna verzia tohto systému funkčná a na nejakú dobu ešte ostane súkromná. Novej umelej inteligencie sa ale má dočkať aj verejnosť.

Môže byť ešte lepší

Nový jazykový model dostal oficiálny názov Bard. Podľa Pichaia bude zásobovaný informáciami z internetu a to aj novými, vďaka čomu dokáže odpovedať aj na novšie a oveľa aktuálnejšie otázky, v čom ChatGPT zaostáva. The Verge dodáva, že prekvapivo rýchle jednanie spoločnosti Google signalizuje paniku, ktorú ChatGPT svojim úspešným spustením pre prakticky kohokoľvek spustil.

Ako totiž vysvetľuje Inverse, Google už dlhšiu dobu čelil otázkam o tom, ako ho mohol niekto poraziť vo vývoji podobných nástrojov, ako je práve ChatGPT. Firma argumentovala potenciálnym rizikom a je nutné uznať, že aj samotný ChatGPT narazil na niekoľko problémov, či už je to jeho zneužívania na podvádzanie na školách, vývoj škodlivého softvéru a nedávno aj jailbreak, ktorý prerušil limitácie vulgarizmov a jazykových filtrov.

Google však, údajne, na novom systéme pracuje už približne dva roky a teraz ho sprístupňuje vybranej skupine ľudí, ktorí ho môžu testovať.

Na základe odozvy je následne možné efektívnejšie pokračovať vo vývoji Barda a vychytávať jeho muchy skôr, než dôjde k uvedení verzie pre verejnosť na trh.

Ľudstvo od základov menia

Pokročilé jazykové modely schopné aktívnej konverzácie s človekom sú len jednou z mnohých technológií v podobe umelej inteligencie, ktorých sa ľudstvo dočkalo. AI pomáha vedcom spracúvať enormné množstvá dát a dokáže dokonca tvoriť aj umelecké diela, čo spustilo obzvlášť drsnú vlnu kritiky, keďže bolo množstvo týchto systémov učených na existujúcich dielach bez súhlasu ich autorov.

Bude zdarma?

OpenAI, ktorý za ChatGPT stojí, vývoj nezvládol úplne sám a pomohlo aj masívne financovanie zo strany Microsoftu. Ten do OpenAI nalial miliardy amerických dolárov a ChatGPT chce integrovať do svojho vyhľadávača Bing či do ďalších systémov, čím ich chce zefektívniť a zároveň tak aj zatraktívniť pre zákazníkov. Vyhľadávač Bing totiž veľmi populárny nie je.

Wikimedia / Tobias Haase

V akej forme bude Bard dostupný je zatiaľ ostatné a nie je vylúčené, že podobne ako ChatGPT, aj Bard bude zverejnený zdarma v základnej verzii a za príplatok bude možné využívať aj profesionálnu verziu, ktorá bude výkonnejšia a schopnejšia.

Jednou z najväčších výziev vývoja takéhoto jazykového modelu, obzvlášť v prípade, že sa učí z informácií na internete, je zabrániť mu šíriť nenávistné prejavy a dezinformácie, ktorých je na internete neúrekom.

Google sa okrem toho takisto snaží integrovať umelú inteligenciu do svojich produktov, pričom pomôcť môže aj samotný Bard. Môže totiž fungovať ako vyhľadávač informácií, ktorý odstráni potrebu hľadať informácie na konkrétnych webových stránkach.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú