Môže byť odozva hrania cez stream rýchlejšia ako hranie na lokálnom výkonnom počítači? Google tvrdí, že áno. Dokonca sebavedomo prehlasuje, že hranie cez Google Stadia bude do dvoch rokov rýchlejšie ako hranie na akejkoľvek hernej mašine, a to bez ohľadu na jej výkon.

Ako informuje PCMag, odozva Google Stadia bude okamžitá a služba by sa pri spoľahlivom pripojení mala priblížiť k nulovým lagom. Podľa Majda Bakara, jedného z vedúcich pracovníkov divízie Stadia, sa tohto fenoménu dočkáme v priebehu jedného až dvoch rokov. Google sa pritom nebude spoliehať iba na surový výkon svojich serverov a bezchybnú spoľahlivosť svojej streamovacej siete, ale tiež na „negatívnu latenciu“, ako Bakara novinku nazýva.

Stadia sa totiž bude učiť rozpoznávať správanie hráčov a bude predvídať ich ďalší krok v hre. Môže to znamenať, že keď v hre zamieriš na nepriateľa, Stadia za teba vystrelí ešte skôr, ako stlačíš tlačidlo na ovládači. Vo výsledku si na obrazovke rozdiel vôbec nevšimneš, v skutočnosti si však streľbu v hre vykonal ešte pred tým, než došlo k interakcii s ovládačom.

Prečítaj si aj
Google Stadia prinesie nádielku skvelých herných titulov. Na zozname nechýbajú ani očakávané novinky

Predstavená novinka síce môže fungovať v hrách, pri ktorých sa od hráča vyžaduje relatívne nízka odozva, zároveň však negatívna latencia vyvoláva množstvo otázok. Ak sa systém rozhodne vykonať akciu ešte pred tým, než ju v skutočnosti vykonáš ty sám, vykonávaš príkaz  ty alebo za teba preberá kontrolu umelá inteligencia? A čo ak sa v poslednej chvíli rozhodneš svoj zámer zmeniť? Bude systém Stadia pripravený reagovať aj na to a opraviť svoje rozhodnutie?

Prečítaj si aj
Google odhaľuje nové detaily a ceny služby Stadia: Pri hraní už nebudeš potrebovať výkonný počítač

Na odpovede si v tejto chvíli budeme musieť počkať, je však celkom možné, že „negatívna latencia“ bude jednou z noviniek, ktoré dobre vyzerajú na papieri, no prevedenie v praxi už bude zložitejšie. Google plánuje spustenie svojej streamovacej hernej služby v 14 vybraných krajinách už na budúci mesiac, kedy dorazí na Slovensko, zatiaľ nie je jasné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom