Google v marci poprvýkrát ukázal svetu svoj nový nápad pre stremovanie herných titulov zo svojich dátových centier, ktoré si budú môcť zahrať používatelia na počítači, notebooku, televízore, ale aj na smartfóne. Konferencia Stadia Connect prezradila o platforme Google Stadia nové informácie a už poznáme cenu predplatného, dostupnosť služby a ďalšie dôležité novinky.

Kým doteraz si hráči museli kvôli najnovším hrám neustále vylepšovať svoj hardvér a výbavu počítačov, Google prišiel s novinkou, ktorá môže tento problém vyriešiť. Nová služba Google Stadia je založená na datacentrách spoločnosti okolo celého sveta, odkiaľ sú streamované vybrané herné tituly. Vďaka tomu si ich môžu hráči zahrať aj na starších počítačoch, vo webovom prehliadači Chrome alebo na smartfónoch, informuje The Verge.

Streamovacia služba, ktorá môže zmeniť pohľad na hranie hier

Google tak týmto spôsobom vytvoril službu, ktorá sa podobá streamovacím službám pre filmy a seriály, no v tomto prípade si zákazník dopraje svoje obľúbené hry. Stadia v podstate skombinovala herné konzoly a počítače na jednom mieste, kde si každý môže zahrať bez toho, aby sa trápil starším hardvérom. Podľa spoločnosti zvládne Stadia grafický výpočtový výkon až 10 TFLOPS, čo je viac ako pri Xbox One a PS4 dohromady, informuje BBC. Kľúčom k uspokojivému hraniu však bude kvalitné internetové pripojenie.

Google totiž tvrdí, že pre hranie v 4K kvalite bude používateľ potrebovať internet s rýchlosťou 35 Mbps pre download a 1 Mbps pre upload. Toto bude najvyššia možná kvalita, pri ktorej bude Stadia hry streamovať. Pre priemernú kvalitu 720p pri 60 fps si hráči vystačia aj s rýchlosťou internetu 10 Mbps pri sťahovaní, ktorú Google zároveň uvádza ako odporúčané minimum. Cloudové hranie cez PlayStation Now však pri rovnakej kvalite vyžaduje iba 5 Mbps. Služba Google Stadia bude pre každého dostupná za mesačný poplatok, ktorý za odvíja od krajín, kde bude stream dostupný.

Nenechaj si ujsť
Šéf Sony potvrdil špičkové špecifikácie PlayStation 5. Bude to herná mašina ako sa patrí

Momentálne chce spoločnosť s touto novinkou fungovať v 14 krajinách, vrátane USA, Kanady a niekoľkých európskych krajín. Žiaľ, Slovensko ani naši okolití susedia sa na zozname nenachádzajú. Klasické mesačné predplatné začína na 9,99 € a ovládač Stadia si môže každý kúpiť za 69 €.

Zákazník má možnosť vybrať si aj špeciálny balík „Founder’s Edition“, v ktorom za 129 € dostane Stadia ovládač vo farbe „Night Blue“, Chromecast Ultra, 3 mesiace Stadia Pro a hru Destiny 2. Zoznam hier taktiež neobsahuje úplne všetky tituly, ktoré by si hráči priali. Momentálne je na ňom 31 hier od 21 štúdií, informuje The Verge.

Bohatý výber herných titulov

Zoznam podporovaných hier v Google Stadia: Dragon Ball Xenoverse 2, DOOM Eternal, DOOM 2016, Rage 2, The Elder Scrolls Online, Wolfenstein: Youngblood, Destiny 2, Get Packed (Stadia exclusive), GRID, Metro Exodus, Thumper, Farming Simulator 19, Baldur’s Gate 3, Power Rangers: Battle for the Grid, Football Manager, Samurai Shodown.

Z dielne štúdia Square Enix nebude chýbať Final Fantasy XV, Tomb Raider Definitive Edition, Rise of the Tomb Raider a Shadow of the Tomb Raider. Od 2K Games bude dostupné NBA 2K a Borderlands 3. K ďalší podporovaným hrám patrí aj Gylt (Stadia exclusive), Mortal Kombat 11, Darksiders Genesis, Assassin’s Creed Odyssey, Just Dance, Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint, Tom Clancy’s The Division 2, Trials Rising, The Crew 2.

Google ponúkne aj bezplatnú verziu Stadia Base

Hry od Rockstar Games, Electronic Arts, či štúdia Capcom budú ešte v budúcnosti upresnené. Google môže do služby Stadia postupne pridávať aj ďalšie populárne tituly, no chvíľu potrvá, kým sa zoznam rozšíri. Rovnako tak sa bude zväčšovať aj množstvo podporovaných zariadení. Zo smartfónov je to zatiaľ iba rada Google Pixel, no neskôr by dokonca mohli pribudnúť aj iPhony, či iPady. Google Stadia bude mať premiéru už v novembri tohto roka, odkedy si bude môcť každý hráč zahrať niektorý z vybraných titulov aj bez drahého vybavenia.

Týmto krokom Google umožnil využiť streamovaciu službu, ktorá ušetrí nielen peniaze za hry a hardvér, ale prinesie bezstarostné hranie na každý televízor, notebook a smartfón. Len za malý poplatok si tak môžu hráči užiť tituly, kvôli ktorým by inak museli vylepšovať svoje desktopové zostavy. Pokiaľ by však niekto predsa len nechcel minúť ani cent, Google ponúkne v budúcom roku aj program Stadia Base s istými obmedzeniami, avšak úplne zadarmo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú