banner-galaxy-a3-a5Mnohí si iste veľmi živo spomínajú na nie tak dávne fiasko s modelom Galaxy Note 7, ktorý narobil veľké problémy. Akoby toho bolo málo, kórejský výrobca sa znova spája s ďalším škandálom. Tentokrát sa však jedná o odlišný problém a jeden z vysoko postavených predstaviteľov spoločnosti, Lee Jae-yong, bol vraj obvinený z korupcie.

Podľa posledných informácií je Lee Jae-young spájaný s podplácaním blízkeho dôverníka prezidenta Južnej Kórei, ktorý mu mal na oplátku zabezpečiť jeho vysokú pracovnú pozíciu v Samsungu. Lee Jae-young bol v hľadáčiku polície už vyše mesiaca, kedy sa zainteresovaní pokúšali zistiť, ktoré spoločnosti a konglomeráty sú zapletené do korupčnej kauzy. Nakoniec vysvitlo, že Jae-young mal Choi Soon-sil „darovať“ neuveriteľných 36 miliónov eur za to, že využije svoj vplyv v jeho prospech. Choi Soon-sil je dcérou kórejského vodcu, ktorá sa vo svojej kariére dostala tak ďaleko, že dokázala ovplyvňovať rozhodnutia vlády.

Lee Jae-yong and Kim Kwan-yongzdroj fotografie: Business Korea

TIP: Samsung má 23. januára oficiálne oznámiť príčinu výbuchov smartfónu Galaxy Note 7. My ju však poznáme už teraz!

Prepuknutie celej kauzy nastalo potom, čo Choi mala ovplyvňovať bývalého prezidenta krajiny, aby z rozpočtu investoval do neprofitujúcich spoločností. Samozrejme, všetky peniaze nakoniec skončili na jej bankovom konte a v závere bol odvolaný aj samotný prezident, ktorý doplatil na svoju naivitu. Vytúženého postu sa nedočkal ani Lee Jae-yong. Jeho otec, Lee Kun-hee, je predsedom Samsungu, no pred dvomi rokmi sa kvôli srdcovej príhode ocitol v nemocnici. Lee Jae-yong ako jeho milovaný syn mal po ňom prebrať funkciu a zasadnúť na jeho miesto, no to sa už zrejme nestane.

Lee Jae-yongzdroj fotografie: Wall Street Journal 

Súd zatiaľ neschválil Lee-ho zatknutie, no ak sa tak stane, pre Samsung to bude ďalšia nepríjemná situácia, ktorá len znova zbytočne pošpiní jeho reputáciu. Tú z časti podkopala už vybuchujúca Note 7-čka a spoločnosti spôsobila nemalé straty. Tie sa môžu kvôli aktuálnemu korupčnému prípadu znova navýšiť. Po dlhom vypočúvaní, ktoré trvalo až 22 hodín, sa Lee Jae-young priznal k niektorým z obvinení. Aj napriek tomu, že zatiaľ nie je rozhodnuté, či bude na Jae-younga vydaný zatykač, má gigant na svojom mene ďalšiu škvrnu, ktorú sa jej zo svojej histórie tak skoro nepodarí zmazať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom