Svet smartfónov je už viac ako desať rokov svedkom tvrdého súboja medzi obrovskými technologickými gigantami. Samsung aj Apple medzi sebou vždy súperia o prvenstvo v počte predaných kusov, na trhu sa však čoraz viac presadzujú aj iné spoločnosti.

Informácie o ročných a kvartálnych výsledkoch najväčších výrobcov sveta prichádzajú od analytickej spoločnosti Counterpoint Research. Z dostupných dát vyplýva, že za posledný kvartál minulého roku predal najviac zariadení Apple s počtom 77,3 miliónov kusov. Spoločnosť už zverejnila aj svoje rekordné zisky za uplynulé obdobie, o ktorých sme ťa už dnes informovali. Na druhom mieste je s odstupom približne troch miliónov kusov Samsung. Obe spoločnosti tak spolu zodpovedajú za viac ako 36 % dodávok smartfónov na trhu.

Zobraziť celú galériu (3)
Counterpoint Research

Obe spoločnosti ale v medziročnom porovnaní predali za rovnaké obdobie menej kusov. V prvej desiatke si v tomto smere polepšili len tri spoločnosti. Výrazne len Xiaomi, a to až o masívnych 83 %. V prvej desiatke predajov za štvrtý kvartál je až sedem čínskych výrobcov. Tretí Huawei za Samsungom či Apple zaostáva o pomerne výrazných 30 miliónov kusov, ale všimnúť si treba aj inú spoločnosť. BBK Group je čínskou skupinou, ktorá združuje výrobcov ako Vivo, Oppo a OnePlus, no a pri sčítaní vyrobených kusov už vážne ohrozuje Apple aj Samsung. Ešte viditeľnejšia je táto situácia pri poh2ade na predaje za celý rok.

Líder Samsung

Za celé obdobie 2017 je neohrozeným kráľom s najväčším počtom predaných smartfónov Samsung. Juhokórejská spoločnosť odoslala takmer 318 miliónov kusov svojich smartfónov, druhý Apple približne o stovku menej. Ďalšie priečky rebríčka sú opäť v drvivej réžii čínskych výrobcov. Huawei je znova tretí, Xiaomi medziročne narástlo o viac ako polovicu a pozornosť priťahuje BBK Group.

Zobraziť celú galériu (3)
Counterpoint Research

Oppo a Vivo sa umiestnili na štvrtej, respektíve piatej pozícii, pričom spolu si z trhu odkrojili takmer 15 percent. Správa Counterpoint Research dokonca informuje o tom, že skupina výrobcov BBK Group predbehla v celkovom počte vyrobených kusov Apple a obsadila tak druhé miesto. Akou mierou sa o tento výsledok pričinili napríklad OnePlus, nie je z grafov jasné. K ďalším zaujímavým údajom patrí situácia na jednotlivých trhoch. Napríklad predaje v Európe klesli za minulý rok o 7 %, no indický trh naopak rástol o 13 %.

Aj tieto výsledky teda dokazujú, že Apple a Samsung sú v rebríčku jednotlivých výrobcov stále na špici, no čínski výrobcovia tesne pod nimi rýchlo rastú. V prípade spoločností Oppo či Vivo analýza Counterpoint poukazuje na možnosť a budúcej expanzie za hranice Číny, čo by skupine BBK Group umožnilo ešte viac ohroziť zatiaľ výrazné vedenie Samsungu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom