Ešte donedávna vyzerala situácia na trhu so smartfónmi pre Huawei veľmi sľubne a spoločnosť sa blížila k dosiahnutiu cieľa stať sa najväčším výrobcom týchto zariadení na svete. Rozhodnutia administratívy Donalda Trumpa však zmenili všetko už v priebehu niekoľkých týždňov, informuje PhoneArena. Po tom, ako Huawei prišiel o americké technológie a dôležitých dodávateľov, môže v tomto roku predať na globálnom trhu o desiatky miliónov smartfónov menej.

Čínsky gigant, Huawei, sa postupom času prepracoval na jedného z najväčších výrobcov smartfónov sveta, hoci stále nezískal v tomto rebríčku prvé miesto, na ktorom je Samsung. Spoločnosť sa mohla donedávna radovať zo stúpajúcich predajov a bola to práve ona, kto v poslednom období napriek nepriaznivej situácii na trhu zaznamenal rast.

Pred pár týždňami však všetko zmenili nové nariadenia Spojených štátov, kvôli ktorým musí firma hľadať alternatívne riešenia a prišla o dôležité americké technológie. V minulom roku dokázal Huawei predať viac ako 206 miliónov smartfónov, informoval portál PhoneArena.

Huawei zrejme nedosiahne stanovený cieľ

Následne len v prvých pár mesiacoch tohto roka predal takmer 60 miliónov kusov, čo predstavuje medziročných nárast o 50,3 %. Takýmto tempom mohla spoločnosť neskôr dobehnúť a dokonca aj predbehnúť Samsung, pokiaľ by jej v tom nebránili nové reštrikcie zo strany USA. Huawei sa tak dostal do nemalých problémov, kvôli ktorým môžu klesnúť predaje jeho smartfónov. Podľa informácií portálu Bloomberg môže Huawei v tomto roku predať o 40 až 60 miliónov smartfónov menej než vlani.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Nenechaj si ujsť
Huawei je primárny terč obchodnej vojny USA. Má však desiatky tisíc patentov, ktoré sa nebojí využiť

Zhruba polovica z celkového predaného množstva za rok 2018 pritom putovala do rúk zákazníkov na medzinárodnom trhu, a tak neveštia tieto predpovede pre Huawei nič dobré. Kritická situácia dokonca ohrozuje aj jeden z najočakávanejších modelov dcérskej značky Honor, ktorý sa nakoniec vôbec nemusí dostať na trh mimo Číny.

Hoci tam lámal rekordy v predajnosti, v Európe môže byť jeho osud čoskoro spečatený. Viacerí zákazníci sa môžu obávať situácie, kedy ich nový Huawei alebo Honor smartfón nedostane nové aktualizácie a bezpečnostné záplaty.

Zahraničné trhy môžu Honor 20 odmietnuť

Navyše ukončili predaj týchto zariadení aj niekoľkí operátori vo Francúzsku. Pokiaľ sa situácia pre Honor 20 nebude vyvíjať správnym smerom, výrobca môže jeho predaj zastaviť. Aj takáto situácia však môže mať pozitívnu stránku. Kvôli zákazom Spojených štátov si začal Huawei upevňovať pozíciu na domácom čínskom trhu, kde za 1. kvartál tohto roka získal 34 %-ný podiel na trhu.

Analytik Ming-Chi Kuo však predpokladá, že sa tento podiel môže ešte viac zvýšiť a predaje v krajine budú naďalej stúpať. Vo výsledku tak môže spoločnosť čoskoro získať v Číne až 45 % trhu a upevniť si tak svoju pozíciu aj napriek problémom v zahraničí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom