Tento čínsky výrobca smartfónov sa už dlhý čas zmieta v nepriaznivej situácii, ktorú zapríčinila administratíva Donalda Trumpa a udelené zákazy na americké technológie. Ako jeden z najväčších telekomunikačných a technologických gigantov má v rukáve dôležité patenty, informuje Bloomberg. Huawei vlastní viac ako 56 000 patentov na sieťové a telekomunikačné technológie, ktoré teraz môže využiť ako protiúder v obchodnej vojne voči USA.

Kolotoč udalostí rozpútal po dlhoročných podozreniach a osočovaní americký prezident Donald Trump, ktorý pridal Huawei na čiernu listinu. Kvôli tomu nemôže Huawei využívať zámorské technológie, čím došlo k značnému obmedzeniu jeho možností aj pri výrobe smartfónov. Spoločnosť musí hľadať alternatívne riešenia. Stále však vlastní až 56 492 patentov, ktoré teraz môže využiť v obchodnej vojne.

Huawei môže vytiahnuť esá z rukáva…

Kvôli podozreniam z možnej špionáže a ohrozenia kybernetickej bezpečnosti USA bol Huawei „vyradený“ z hry o hlavného dodávateľa technológií pre 5G siete. Práve rozvoj tejto techniky má priniesť svetu ešte väčšie rýchlosti pripojenia a táto čínska spoločnosť zohrala v ich vývoji veľkú rolu. V podstate je Huawei, spolu s Qualcommom, najväčším inovátorom v oblasti 5G sietí, ktoré majú priniesť nové možnosti do mnohých odvetví.

Nenechaj si ujsť
Čo by bolo, keby nebol Huawei? Svet by prišiel o enormné množstvo technológií a produktov

Pokiaľ krajiny zanevrú na Huawei, jeho miesto sa budú snažiť nahradiť ďalší výrobcovia, ktorí ponúknu vlastné riešenia. Vlastné patenty pritom má aj Ericsson a Nokia, spoločnosti, ktoré z nich chcú vyťažiť čo najviac. Nokia už prehlásila, že je pripravená priniesť svoje technológie a dokonca podpísala viacero významných kontraktov s operátormi aj v rámci Európy. Situáciu Huawei odľahčil vo februári aspoň zmier so Samsungom, s ktorým sa 2 roky súdil o licenčné poplatky.

…a vybrať sa do boja proti americkým firmám

Spoločnosť však vlastní kľúčové patenty, ktoré sa rozmnožujú každým rokom. Len v tom minulom získal tento gigant 1 680 patentov v USA. Celkovo má pritom až 102 911 aktívnych patentov a publikovaných aplikácií. Mnohé z nich pritom môže využiť ako odvetu za zákazy, ktoré ho uvrhli do kritickej situácie. Huawei už vyrukoval s prvými požiadavkami na amerického operátora Verizon. Pokiaľ nemá už spoločnosť čo stratiť, môže sa pustiť do boja proti americkým firmám.

Huawei pritom od Verizonu žiada, aby mu zaplatil licenčné poplatky za viac ako 200 patentov, informuje Fox Business. Žiadosť čínskeho gigant ale prišla ešte vo februári. Netreba však zabúdať, že on sám je tŕňom v oku Spojených štátov už dlhé roky. Na rozdiel od AT&T, Verizon nevyužíva žiadnu techniku Huawei, a preto môže ísť len o pokus ako spomaliť vývoj 5G technológií v USA, o čom informoval aj The Wall Street Journal.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom