Predaje elektromobilov a hybridov v Európe rastú aj napriek pandémii nového koronavírusu. „Čisté“ automobily tvoria významnú časť predajov všetkých osobných automobilov, informoval Denník E.

Elektrické vozidlá tvoria takmer šestinu všetkých nových registrácií

Pandémia koronavírusu výrazne ovplyvnila automobilový priemysel po celom svete, pričom podľa údajov analytickej firmy PwC kvôli nej klesli predaje osobných automobilov medziročne približne o polovicu.

Odbyt elektromobilov a hybridov v Európe však naopak prekvapivo rastie. Na piatich najväčších trhoch stúpol v druhom štvrťroku 2020 medziročne o 35 % pri elektromobiloch a až o 121 % pri plug-in hybridoch.

Zobraziť celú galériu (1)
Martin Katler / FonTech

Podľa analytikov obrovský nárast predaja plug-in hybridov spôsobený najmä tým, že nie sú také drahé ako batériové elektromobily a sú z veľkej časti nezávislé od ešte stále nedostatočnej nabíjacej infraštruktúry, pričom zároveň pomáhajú automobilkám plniť prísne limity Európskej komisie.

„Plug-in hybridy pomáhajú automobilkám znižovať celkové emisie a tým aj hrozbu pokút od Európskej komisie. Zároveň najlepšie kombinujú výhody elektromotorov a konvenčného pohonu a sú preto pomerne populárne aj medzi zákazníkmi. Na batériové elektromobily sú zas v niektorých krajinách vysoké dotácie.“

„V kombinácii s koronavírusovým poklesom predaja konvenčných áut tento rok na piatich najväčších európskych trhoch tvoria vozidlá s elektrickým pohonom 15 percent všetkých nových registrácií automobilov,“ uviedol automobilový expert PwC Pavel Štefek.

Pomáhajú aj dotácie, v niektorých krajínách ide o poriadne vysoké sumy

Nárast predajov elektromobilov a hybridov však majú na svedomí aj štátne dotácie, ktoré sú dostupné v narastajúcom množstve európskych krajín.

U nás schválili ďalšiu hŕstku peňazí na podporu kúpy elektrických vozidiel naposledy v júli, avšak spomedzi európskych krajín sú momentálne najaktívnejší Nemci a Francúzi, ktorí chcú prostredníctvom dotácií na elektromobily pomôcť naštartovať ekonomiku po kríze spojenej s koronavírusom.

Vo Francúzsku môžeš získať kombináciou štátnej dotácie, zľavy od automobilky a šrotovného na staré auto odpočet až ohromných 12000 €, pričom predaj najpopulárnejšieho elektromobilu v krajine, modelu Renault Zoe, sa tento rok až zdvojnásobil. Nemci zas môžu za kúpu elektromobilu od štátu získať stimul 6000 € a ďalších 3000 € od samotného výrobcu a Holanďania majú nárok na 4000 €.

Výsledkom tak je, že vo Francúzsku stúpol predaj elektromobilov medziročne o 48,7 % a v Nemecku až o neuveriteľných 257 %. Nedávno sme ťa informovali aj o výraznom náraste v počte elektromobilov u nás, pričom prekvapili aj automobilky na prvých miestach rebríčka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom