Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil ďalšie navýšenie podpory domáceho automobilového priemyslu. Reaguje tým hlavne na problémy spoločností PSA a Renault, ktoré vznikli z pretrvávajúcej kríze okolo pandémie koronavírusu. Macron podporí automobilky sumou viac než osem miliárd €, pričom cieľom je priniesť čo najviac elektromobilov na cesty. O téme informoval portál Electrive odvolávajúc sa na správy z EN24 a francúzskeho L’Argus.

Obrovská pomoc od štátu

O plánoch Francúzska zvýšiť počet elektrických vozidiel na cestách a bojovať za znižovanie emisií sme už párkrát informovali. Prezident Emmanuel Macron najnovšie oznámil ďalšie navýšenie podpory, ktorým plánuje nakopnúť domáce automobilky PSA a Renault, ktoré počas pretrvávajúcej krízi zápasia s problémami a poklesom predajov.

Celková výška pomoci presiahne osem miliárd €, pričom hlavným cieľom je dostať až milión „čistých“ automobilov na cesty počas nasledujúcich piatich rokov a stať sa najväčším výrobcom týchto vozidiel v Európe. Opatrenia zahŕňajú napríklad navýšenie dotácií na elektromobily, podporu výroby či stavbu nabíjacích staníc.

Dotácie až do 12 000 €

Pre ľudí sú najprínosnejším krokom pochopiteľne štátne dotácie. Tie sa vo Francúzsku zvýšia zo 6 000 na 7 000 € na elektromobily s cenou do 45 000 €, pričom tieto podmienky platia iba pre súkromné osoby v období od 1. júna do 31. decembra.

Firemná prémia sa pri modeloch do 45 000 € zvyšuje z 3000 na 5000 €, čím vláda reaguje na fakt, že v roku 2019 uskutočnili viac než polovicu nákupov nových automobilov práve firmy. Na elektromobily, ktorých cena nepresiahne 60 000 € poskytne štát dotáciu 3000 €, avšak drahšie modely už bonus nedostanú.

Prečítaj si tiež
Volkswagen ruší spaľovacie športové autá. Všetky novinky už budú elektrické

Macron podporí aj tých, ktorí si elektrické vozidlá doposiaľ možno nemohli dovoliť. Každý, kto zarobí menej ako 18 000 € ročne, dostane k základnej dotácii ďalší bonus vo výške 5000 € a dokopy tak môže na nákup čisto elektrického vozidla získať od štátu až 12 000 €.

Podporu dostanú aj hybridy, pričom tá bude predstavovať 2000 € za model, ktorého čisto elektrický dojazd je väčší než 50 kilometrov a nestojí viac než 50 000 €. Zvýši sa aj počet nabíjacích staníc, ktorých má byť vo Francúzsku do konca budúceho roka až 100 000.

Prečítaj si tiež
Schválili ďalších 127 žiadostí o dotáce na elektromobily, štát rozdelil vyše milión eur

Pokiaľ ide o výrobu, približne päť miliárd € z balíka pôjde ako pôžička samotnému Renaultu, ktorý by sa mal pripojiť k nemecko-franzúzskemu podniku pozostávajúcemu z PSA, Opel a Saft na výrobu batérií pre elektrické a hybridné automobily. Spoločnosti sa tak chcú osamostatniť od ázijských dodávateľov batérií, informoval Denník N.

Dve najväčšie francúzske automobilky sa výmenou za vládnu pomoc zaviazali, že zvýšia produkciu elektromobilov a hybridov na francúzskej pôde.

PSA začne počnúc týmto rokom vyrábať ročne až 120 000 „čistých“ áut a Renault prisľúbil, že domácu výrobu do roku 2022 zvýši štvornásobne na 240 000 áut ročne. Celkovo by sa vo Francúzsku malo v roku 2025 vyrobiť jeden milión elektrických alebo hybridných vozidiel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom