Aj keď je Čína neslávne preslávená o tom, že sa tam vo veľkom vyrábajú falzifikáty rôznych značiek, tamojšia vláda sa proti tomu rozhodla bojovať. Nový zákon zakazuje ich predaj na známych portáloch a za porušenie hrozí poriadne mastná pokuta.

Zatiaľ čo doteraz zodpovednosť mali len samotní predávajúci na rôznych stránkach, nový zákon vyžaduje, aby za to bol zodpovedný samotný prevádzkovateľ elektronického obchodu. Zákon, ktorý začal legislatívny proces ešte koncom roka 2013 nadobudne účinnosť od 1. januára 2019.

Hrozia miliónové pokuty

Celá ťarcha teraz ostala na pleciach prevádzkovateľov, ktorí podvodných predajcov musia včas odhaliť, inak im podľa zákona hrozí až 30 miliónová pokuta. Aj toto je ďalší krok čínskej vlády, ktorá chce bojovať proti problému s falšovaním. Opatrenie sa dotkne aj sociálnych médií ako je WeChat a populárna video aplikácia Douyin, na ktorých sa taktiež zvyknú predávať rôzne veci.

predaj falzifikátov
Zobraziť celú galériu (0)
Alibaba Group/YouTube

Prečítaj si tiež
Inšpiratívny príbeh Jack Ma, zakladateľa spoločnosti Alibaba, ktorý ťa motivuje k tvrdej práci

Hlavne obchod Alibaba, ktorý prevádzkuje aj známy Aliexpress je už druhým rokom na čiernej listine v USA a to práve kvôli predaju falzifikátov. Síce to predaj priamym spôsobom nijako neovplyvňuje, ale pre prevádzkovateľa to nie je dobrou vizitkou. Aj preto sa snaží aktívne proti nekalým predajcom bojovať a len v minulom roku bol zachytený falošný tovar v hodnote 700 miliónov dolárov, čo je o 60 % viac ako v predchádzajúcom roku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP