O tom, že Jack Ma je nielen jedným z najbohatších obyvateľov Číny, ale aj veľkou osobnosťou, svedčí tiež jeho posledné stretnutie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Na ňom rokovali o vytvorení miliónov pracovných miest. Aj keď je teraz Jack Ma jednou z najznámejších osobností na svete, jeho život nebol od začiatku taký skvelý.

Jack Ma vyjadril po stretnutí s Donaldom Trumpom aj svoje obavy z jeho politických myšlienok. Tie by mohli celý plán na vytvorenie obrovského počtu pracovných miest pochovať. Pokiaľ ide o obchod, Ma naozaj vie o čom je reč. Podľa Forbes má na svojom účte viac ako 27 miliárd eur, no jeho život nebol zo začiatku vôbec ľahký. Ako mladý vyrastal vo veľmi skromných podmienkach v komunistickej Číne. Pri snahe vyštudovať vysokú školu sa mu dvakrát nepodarilo uspieť na prijímacích skúškach a neskôr prišiel o mnoho pracovných miest. Výpoveď dostal dokonca aj v KFC a napokon sa prepracoval až k vytvoreniu spoločnosti Alibaba.

Jack Ma, rodený ako Ma Yun, sa narodil 15. októbra v roku 1964 v Hangzhou. Žil s dvoma súrodencami, so starším bratom a mladšou sestrou, no jeho rodina bola chudobná. Práve v tom čase bola totiž Čína od západu veľmi izolovaná.

zdroj fotografie: arouraios.gr

Už od malička bol chudý, no často sa dostával do potyčiek so spolužiakmi. On sám povedal, že sa nikdy nebál silnejších ľudí ako je on sám. V detstve mal však mnohé záľuby. Medzi ne patrilo aj zbieranie svrčkov, ktorých následne nútil k boju medzi sebou. Tento hmyz poznal tak dokonale, že vedel rozlíšiť každý druh nielen podľa veľkosti, ale aj podľa zvuku.

zdroj fotografie: ndh.com

Hangzhou sa po návšteve bývalého amerického prezidenta Nixona stalo obľúbeným centrom turistov. To Jack Ma využil a začal navštevovať najväčší hotel v meste. Ponúkal turistom prehliadku mesta a Jack mal ako sprievodca možnosť učiť sa hovoriť po anglicky. Meno Jack dostal od jedného turistu, s ktorým sa spriatelil.


zdroj fotografie: argentaire.com

Po strednej škole viedli jeho kroky na vysokú školu. Prvé dva pokusy na prijímacích skúškach však skončili neúspechom. Na vysokú školu sa dostal až na tretí pokus. Napokon sa mu podarilo školu úspešne absolvovať a promócie mal v roku 1988. Po škole začal žiadať o mnoho pracovných miest.

zdroj fotografie: ndh.com

Napriek jeho snahe dostával mnoho výpovedí, až kým sa nedostal k učeniu anglického jazyka. Jack Ma mal prácu učiteľa veľmi rád, aj keď zarábal  približne len 11 € za mesiac.


zdroj fotografie: argentaire.com

Nenechaj si ujsť
Nakupuješ na AliExpresse? Prečítaj si týchto 10 zaujímavostí o spoluzakladateľovi Jackovi Maovi

V roku 2016 na Svetovom ekonomickom fóre Ma dokonca prezradil, že ho z Harvardskej Univerzity vyhodili až 10-krát!

zdroj fotografie: thefiscaltimes.com

Nemal spočiatku žiadne skúsenosti s počítačmi či internetom. Ten prvýkrát spoznal až na ceste do USA v roku 1995. Neskôr začal s pracovať ako prekladateľ. Jeho prvým slovom, ktoré vyhľadával na internete, bolo „pivo“. Ostal však zaskočený, že sa vo vyhľadávaní neobjavil žiadny takýto alkoholický nápoj z Číny. O nejaký čas neskôr za rozhodol založiť internetovú spoločnosť.

zdroj fotografie: hot.yukbisnis.com

Jeho prvé podniky, bohužiaľ, neuspeli. O zopár rokov na to dokázal presvedčiť 17 svojich priateľov, aby investovali do jeho vízie online obchodu pod menom „Alibaba“.

zdroj fotografie: ndh.com

Spoločnosť čoskoro začala budiť obrovský záujem. Do Alibaby investovala dokonca aj spoločnosť Goldman Sachs, a to sumou až 4,7 miliónov eur. Neskôr však prišla aj investícia od bankovej SoftBank vo výške takmer 19 miliónov eur a do spoločnosti začali investovať aj japonské telekomunikácie. Na stretnutí zamestnancov Jack Ma povedal: „Pôjdeme ešte ďalej, pretože sme mladí a nikdy sa nevzdávame!“


zdroj fotografie: chinalawandpolicy.com

Mal vždy zmysel pre humor. Keď Alibaba začala vynášať prvé peniaze, Jack kúpil každému zamestnancovi plechovku „Silly String“, aby si užili trocha zábavy. Neskôr, keď bol vytvorený e-shop Taobao, Ma nakázal zamestnancom robiť počas prestávok stojky na hlave, aby sa zvýšila ich energetická hladina.


zdroj fotografie: maplestage.com

Nenechaj si ujsť
Počas zliav 11. novembra zaznamenala Alibaba rekordný obrat viac ako 16 miliárd eur

Pred dvanástimi rokmi investovala spoločnosť Yahoo do Alibaby vyše 900 miliónov eur, za čo na oplátku získala 40 % podiel. Táto investícia bola pre Alibabu obrovským prínosom, nakoľko sa v tom čase snažila poraziť Ebay v domovskej Číne. Z celej situácie nakoniec ťažila aj spoločnosť Yahoo.


zdroj fotografie: recode.net

Ma si uvedomil, že jeho spoločnosť odvádza veľký kus práce, keď sa jeden zákazník ponúkol, že zaňho zaplatí účet. Pritom mu povedal: „Som zákazník tvojej spoločnosti a zarobil som veľa peňazí. Viem, že ty veľa nezarábaš, tak za teba zaplatím účet.“

zdroj fotografie: ndtv.comZ funkcie CEO na pozíciu výkonného riaditeľa v roku 2013. Spoločnosť Alibaba sa stala pre verejnosť dostupnou v septembri 2014 a pri tejto príležitosti sa Ma vyjadril: „To, čo v súčasnej dobe máme nie sú peniaze, ale dôvera od ľudí.“

zdroj fotografie: hatdasstil.blog.nzz.ch

Prvá verejná ponuka akcií (IPO) vo výške viac ako 141 miliónov eur, ktorú spoločnosť dostala, bola najvyššou ponukou v histórií New Yorskej burzy. To spravilo z Jacka najbohatšieho muža v Číne. Jeho majetok dosahoval sumu neuveriteľných 23 miliárd eur. Neskôr ho však z tohto postu zosadil magnát, Wang Jianlin.

zdroj fotografie: ibtimes.com

Nenechaj si ujsť
Týchto 10 čínskych spoločností patrí medzi najväčších exportérov elektroniky do celého sveta

Alibaba usporiadala pre zamestnancov veľkú oslavu priamo v sídle v meste Hangzhou. Na tlačovej konferencii Jack povedal zamestnancom, že bude dúfať, aby svoje zarobené bohatstvo využili s rozumom. „Dúfam, že sa z vás stanú ušľachtilí ľudia, ktorí budú milí a budú pomáhať ostatným.“

zdroj fotografie: hot.yukbisnis.com

Najvýznamnejším dňom v roku je pre spoločnosť Alibaba čínsky „Deň slobodných ľudí“. Ten je akýmsi opakom pre deň Sv. Valentína. Počas tohto sviatku zaznamenala Alibaba svoj historicky najvyššie predaje vo výške až 17 miliárd eur len za 24 hodín.

zdroj fotografie: chinatopix.com

Prvá verejná ponuka akcií urobila z Jacka veľmi bohatého muža. Neskôr však spravil niekoľko nevýhodných nákupov. Má však stále aj svoje skromné záľuby. Podľa jeho priateľa, Xiao-Ping Chena, Jack obľubuje poker, čítanie, meditáciu či cvičenia Tai Chi.

zdroj fotografie: therecord.com

V marci 2013 Alibaba minula 47 miliónov eur na nové lietadlo, ktoré slúži predovšetkým samotnému zakladateľovi. 


zdroj fotografie: flickr.com

Jeho veľkou vášňou je aj životné prostredie a ekológia. Keď jeho manželka ochorela, tak mal podozrenie, že chorobu dostala práve kvôli znečisteniu. Taktiež zastáva miesto v rade Nature Conservancy a v roku 2015 vystúpil so svojím príhovorom na akcii Clinton Global Initiative. Neskôr pomohol financovať rezerváciu v Číne o rozlohe takmer 110 000 m2.

zdroj fotografie: ecns.cn

Taktiež si veľmi rád užíva svoj život s rodinou v ústraní a nechce byť stredobodom pozornosti. Jeho manželkou je Zhang Ying, s ktorou sa spoznal ešte počas štúdia na vysokej škole. Spolu vychovávajú jedného syna a dcéru.

zdroj fotografie: flickr.com

Po poslednom stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom mal Jack výhrady voči prístupu k obchodovaniu. V tej dobe sa vyjadril, že Čína a USA by sa nemali dostať do vojny v oblasti obchodu. Podľa neho je potrebné dopriať Trumpovi iba trocha času.

zdroj fotografie: baomoi.com

Nenechaj si ujsť
Najdôležitejšie momenty v histórii Tesly, alebo ako sa stala Tesla jednou z najlepších automobiliek

Alibaba každoročne organizuje talentovú šou, kde je Ma hlavným zabávač. Pri príležitosti výročia sa prezliekol za punkového rockera pred takmer 20 000 zamestnancami.

zdroj fotografie: rediff.com

Názov spoločnosti vymyslel, keď sedel v kaviarni. Vtedy si spomenul na rozprávku o Alibabe a štyridsiatich zbojníkoch, v ktorej tajné heslo odomklo dvere k bohatstvu. Maova spoločnosť otvorila malým a stredným firmám mnoho možností ako sa zviditeľniť po celom svete.

zdroj fotografie: cbc.ca

Nakúp výhodne na AliExpresse

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú