Pre tých, ktorým už v počítači nestačí kapacita pevného disku, majú mnohé spoločnosti skvelé riešenia v podobe cloudu. S týmto spôsobom ukladania dát sa každý zbaví nočnej mory pri organizácii súborov a čistení pamäte. Medzi najlepšie cloudové úložiská aktuálne patrí Google Drive, Apple iCloud a Dropbox, no toto porovnanie vo výsledku ukázalo len jedného víťaza.

V základnej konfigurácii ponúka každé z týchto vybraných úložísk niekoľko gigabajtov voľného priestoru pre každého používateľa. Často však zopár GB ale nestačí, a tak si používatelia majú možnosť zakúpiť ešte viac miesta výmenou za mesačný poplatok. Pre tých, ktorí si ešte nevybrali obľúbené cloudové úložisko, môže byť voľba poriadne zložitá, keďže je aktuálne dostupných niekoľko desiatok takýchto služieb. Spomedzi všetkých sa však titulom tých najlepších môžu pýšiť cloudové úložiská od Googlu, Apple a Dropboxu. V tomto veľkom porovnaní sa ale ukáže, kto z tejto trojice je vďaka svojim vlastnostiam absolútnym víťazom.

Cena
Každá z týchto služieb ponúka ako bezplatný, tak aj platený režim, v ktorom však používateľ dostane ešte viac úložiska pre svoje súbory. Cenová politika sa u vybraných ponúk mierne líši, no predtým, než si používateľ za niektorú zaplatí, môže si ich vyskúšať úplne zdarma.

Majitelia Apple zariadení k nim získajú aj iCloud, v ktorom majú prvých 5 GB pamäte úplne zdarma. Častým zálohovaním súborov sa však toto miesto rýchlo minie. Ďalšou voľbou je v tomto prípade 50 GB miesta len za 0,99 € mesačne. Pre ešte viac pamäte ponúka Apple možnosť predplatného 2,99 € mesačne za 200 GB pamäte v cloude. Za 2 TB si v iCloud používateľ zaplatí mesačne 9,99 €. Celú ponuku nájdeš na tomto odkaze.

Dropbox je jednou z najpopulárnejších služieb pre ukladanie dát do cloudu. Ponúka skvelé možnosti, ktoré si obľúbili nielen bežní používatelia, ale aj veľké firmy.

Používanie tohto cloudu zdarma na 30 dní zahŕňa 2 GB voľného miesta, čo je však pre mnohých žalostne málo. Vyšším levelom v režime „Plus“ je 1 TB úložiska za mesačný poplatok 9,99 €. Pre individuálne používanie má Dropbox v ponuke aj voľbu „Professional“, ktorá ponúka za 19,99 € mesačne 2 TB pamäte pre dáta a niekoľko ďalších užitočných funkcií. Celú ponuku pre bežných používateľov nájdeš na tomto odkaze. Portfólio spoločnosti zahŕňa aj možnosti pre biznis, kde sa však veľkosť úložiska ako aj predplatné mierne líši.

Google Drive ponúka prívetivejšie možnosti za lepšie ceny.

Táto služba prichádza na mnohých zariadeniach ako bezplatná a používateľ tak môže využívať úložisko s 15 GB voľného priestoru pre ukladanie fotiek, hudby, súborov, alebo videí. Pokiaľ sa niekomu tento cloud vidí malý, Google ponúka aj viac pamäte.

Len za necelé 2 € mesačne potom zákazník získa až 100 GB pamäte v cloude. Za 9,99 € mesačne je však v ponuke až 1 TB úložiska v Google Drive. Ušetriť zopár eur môže každý pri ročnom predplatnom, ktoré je výhodnejšie ako mesačné poplatky. Najvyššou možnosťou v tomto prípade je až 30 TB úložiska, no za takmer 300 € mesačne. Celú ponuku Google Drive nájdeš na tomto odkaze.

Dostupnosť

Používatelia nemusia využívať Dropbox len cez webový prehliadač. Dostupné sú aj aplikácie pre desktopy, smartfóny a dokonca aj inteligentné hodinky.

Nenechaj si ujsť
Apple radšej ponúka viac úložiska iCloud na mesiac zadarmo namiesto toho, aby dal už v základe dostatok kapacity

Majitelia zariadení s MacOS a iOS môžu k iCloudu pristupovať z aplikácie Systémové Preferencie. Pre počítače a ďalšie produkty s operačným systémom Windows je na stiahnutie aplikácia iCloud priamo na stránke Apple.

Google Drive nájdeme takmer všade. Pri zapnutí nového Android smartfónu, ale tiež tabletu. Aplikáciu si môže každý stiahnuť aj pre Windows.

Používanie
Dropbox svojim prostredím príliš nezaujme.

V cloude Dropboxu sa používateľ necíti príliš ako doma. Prostredie aplikácie je neintuitívne a nováčikov to môže poriadne zmiasť. Táto cloudová služba nevie vyhovieť svojim spracovaním každému a pre niekoho môže byť príliš komplexná a frustrujúca.

Na druhej strane sa s tým Apple „nekašle“.

Nenechaj si ujsť
Porovnanie Google Chrome a jeho najväčšieho konkurenta. Ktorý prehliadač je najlepší na svete?

Po prihlásení privíta iCloud používateľa priečinkami, v ktorých sú roztriedené jednotivé súbory v cloude. Nie všetko sa však do iCloud môže umiestniť, no na tu tu je iCloud Drive.

Google Drive však používateľa hneď privíta ponukou na ľavej strane a kontextovým menu, ktoré sa otvorí pravým tlačidlom myši. Prívetivé prostredie je otvorenejšie a jednoduché aj pre úplných nováčikov.

Zobraziť celú galériu (13)
Screenshot/Google Drive

Drive vyhráva priateľským prostredím a rýchlym prístupom.

Zdieľanie
Dropbox umožňuje nahrávať a zdieľať súbory s kontaktmi, pričom stačí iba e-mailová adresa. Vlastník súboru sa zároveň môže rozhodnúť, kto bude mať k súboru prístup, bude ho môcť upravovať, sťahovať, alebo vymazať.

V Dropboxe taktiež môže každý vytvoriť jednoduchý odkaz na nahratý súbor, ktorý sa dá jednoducho zdieľať mnohými spôsobmi. Miesto pridávania e-mailov stačí napríklad do skupinovej správy vložiť vytvorený odkaz, aby mal k súboru prístup každý. Nastavenia odkazov zároveň umožňujú vybrať vypršanie odkazu po určitom čase, či zabezpečenie heslom.

iCloud funguje podobe a kontakty používateľa ukladá osobitne pre jednoduchší prístup.

Obdobným spôsobom funguje aj Google Drive, ktorý poskytuje ešte jednu možnosť navyše. Príjemcom umožňuje k súborom pridávať komentáre.

Zobraziť celú galériu (13)
Screenshot/Google Drive

Nenechaj si ujsť
Porovnali sme Spotify a Apple Music. Víťaz je jednoznačný a vieme, ktorú službu by si mal určite používať

Zhodnotenie

Každý používateľ má rozhodne vlastné preferencie, kvôli ktorým mu môže vyhovovať aj iné cloudové úložisko. Spomedzi tejto vybranej trojice je to však Google Drive, ktorý prináša jednoduchý prístup, širokú kompatibilitu s mnohými zariadeniami a príjemné ceny, čo z neho robí jednoznačného víťaza tohto porovnania.

Tým, ktorí chcú ostať v ekosystéme Applu naopak môže vyhovovať iCloud a pre ukladanie množstva dát je pre iných zasa vhodnejší Dropbox. Bežný používateľ si však bohate vystačí s cloudom Google Drive, ktorý mu hneď na začiatok ponúka 15 GB miesta zdarma. Inovovať toto úložisko pre viac pamäte je potom možné už za pár eur mesačne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom