Nie je žiadnym tajomstvom, že Apple si za svoje doplnkové produkty a služby nechá rád zaplatiť. To platí aj v prípade cloudového úložiska, v ktorom majú majitelia iPhonov k dispozícii zdarma len smiešnych 5 GB. Spoločnosť sa teraz rozhodla svojim zákazníkom ponúknuť viac miesta v službe iCloud na 4 týždne zdarma tajne dúfajúc, že mnohí z nich si po skončení ponuky za úložisko priplatia.

Zálohovanie našich smartfónov je preventívnym opatrením v prípade, ak by sa zariadenie poškodilo a dáta boli navždy stratené. Ukladať svoje fotografie, videá, zálohy SMS správ, alebo aplikácií do cloudového úložiska je dnes už bežnou záležitosťou. Rovnako ako mnohí iní, aj Apple ponúka svojim zákazníkom možnosť uložiť dáta svojho iPhonu do vlastného úložiska iCloud. V ňom je však zadarmo dostupných iba 5 GB a pre viac miesta je potrebné si zaplatiť.

Ponuka, ktorá sa (ne)odmieta

Apple ale teraz prichádza s ponukou, ktorú môžu jeho verní využiť a získať tak viac priestoru v iCloude na mesiac zadarmo. Pravdaže, najprv je nutné zadať platobné údaje, ktoré by mohli neskôr poslúžiť ako spôsob platby za predplatné. Spoločnosť zrejme dúfa, že mnohí používatelia pri skončení bezplatnej ponuky jednoducho zabudnú, že jej kedysi poskytli údaje platobnej karty. Dostať viac úložiska na mesiac zdarma predsa nič nestojí a 5 GB miesta v základe je dnes naozaj žalostne málo. Koniec koncov nemá Apple príliš na výber. Ak nedokáže bezplatne zákazníkom ponúknuť v iCloude viac miesta, skúsi ich zlákať na takúto ponuku.

Zobraziť celú galériu (2)
AppleInsider/YouTube

Nenechaj si ujsť
Apple opäť dokazuje svoje postavenie. Za posledný štvrťrok zarobil až 143 % celoživotného zisku Amazonu

Veľkosť priestoru pre každého majiteľa iPhonu sa v tejto cloudovej službe nezmenila od roku 2011, teda od jej predstavenia. Kapacita úložiska pritom platí pre všetky typy dát, od fotiek, až po aplikácie. Tí, ktorí si za iCloud nechcú priplatiť, no chcú mať svoj Apple smartfón zálohovaný, musia neustále zvažovať, ktoré súbory sú pre zálohovanie dôležitejšie. Konkurencia je však v tomto prípade pre gigantom z Kalifornie na míle ďaleko. Google, ako jeden z najväčší rivalov Applu, ponúka zákazníkom väčšie cloudové úložisko úplne zdarma.

Mnohí fanúšikovia by sa potešili, pokiaľ by sa aj spoločnosť z Cupertina rozhodla navýšiť bezplatný priestor v iCloude pre všetkých. Keď si už za svoj najlepší smartfón pýta 4-ciferné sumy, mohla by prižmúriť oko aspoň pri cloudovom úložisku.

Apple sa zrejme snaží zarobiť nejaké peniaze naviac, čo však môže prekážať samotným zákazníkom, ktorí do jeho služieb a produktov investovali nemalé sumy. Ponuka, s ktorou spoločnosť teraz vyrukovala, nie je zlá, no háčik tkvie v tom, že pokiaľ si bude chcieť používateľ dopriať viac miesta v iCloude, po pár týždňoch to už nebude zadarmo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom