Aktuálne je na trhu dostupných viacero služieb pre streamovanie hudby, no len pár z nich ponúka tie najlepšie možnosti pre používateľov. Medzi najznámejšie služby patrí jednoznačne SpotifyApple Music, ktoré sa od seba líšia vo viacerých smeroch. Z pomyselného koláča si chce odtrhnúť aj YouTube a my sme zisťovali, či sa YouTube Music vyrovná dvom najväčším hráčom na trhu.

Rozdielov medzi týmito službami je viacero, no každá z nich má ambíciu prilákať čo najväčší počet používateľov. Niektoré platformy ponúkajú aj bezplatné počúvanie, no štandardom je mesačné predplatné, ktoré sprístupní prémiové funkcie a odstráni otravné reklamy.

Milióny používateľov po celom svete však využívajú prevažne Spotify, či Apple Music, pričom do tohto silného konkurenčného prostredia sa zapája aj YouTube. YouTube je jednou z najviac zobrazovaných webových stránok na svete, pričom ide zároveň o najobľúbenejšiu video platformu. Nie je preto žiadnym prekvapením, že sa rozhodol prísť so službou YouTube Music.

Podľa ceny sa nebudeš vedieť rozhodnúť

Spotify aj Apple Music ponúkajú svoje predplatné za rovnaké ceny, takže používateľ sa nemôže v tomto prípade rozhodnúť medzi lacnejším variantom. Ak si si myslel, že YouTube bude mať iné ceny, tak si na omyle. YouTube Music prišiel s presne rovnakými cenami, pričom základný balík stojí 6 € a rodinný 9 €. Spotify aj Apple Music poskytujú službu aj pre študentov za 3 € a ponúkajú možnosť bezplatných verzií, no v tých sa stretneš s mnohými reklamami, ktoré ti môžu tvoj zážitok z počúvania hudby len znepríjemniť.

Zobraziť celú galériu (1)
Aplikácia Spotify, Google Play

Odporúčania hudby fungujú rôzne, pričom Spotify prináša každý pondelok 30 pesničiek podobných tým, ktoré používateľ predtým počúval. Karta „Discover“ navyše ponúka aj odporúčanie na základe umelcov, ktorých pesničky boli prehrávané najčastejšie. V tomto smere má Spotify oproti Apple Music navrch.

YouTube Music má obsahovať pokročilú schopnosť učenia a vyberania vhodných skladieb, ktoré bude mať na starosti algoritmus pracujúci na pozadí. Hudbu bude vedieť navrhovať aj podľa geolokácie, pričom bude vedieť rozpoznať, kam si sa presunul a podľa toho naladí vhodný hudobný žáner.

Sťahovanie albumov a hudby aj offline

Spotify, Apple Music, ale aj YouTube Music ponúkajú možnosť sťahovania obľúbenej hudby a albumov, ku ktorým je možné v knižnici pristupovať aj bez internetového pripojenia. V Apple Music je každý z albumov zobrazovaný osobitne, vďaka čomu je možné ihneď počúvať v ňom obsiahnuté pesničky. Spotify naopak kopíruje skladby daného mesiaca do zoznamu bez toho, aby nejakým spôsobom rozlíšil začiatok a koniec albumu.

Zobraziť celú galériu (1)
Aplikácia Apple Music, Apple

Kvalitu hudby si nastavíš iba za poplatok

Spotify umožňuje vybrať kvalitu streamovanej a sťahovanej hudby, pričom jednotlivé možnosti ovplyvňujú spotrebu dát a miesto, ktoré pesničky v zariadení zaberajú. Služba ponúka nízku, normálnu, vysokú a veľmi vysokú kvalitu hudby. Apple Music samostatne určuje kvalitu prehrávanej hudby, pričom tá je vyššia v prípade, že je zariadenie pripojené k Wi-Fi sieti.

Vysokú kvalitu je však možné vybrať aj v prípade prehrávania cez dáta. YouTube Music má prednastavenú kvalitu hudby pri bezplatnej verzii, ktorá sa nedá zmeniť, no v platenej verzii je možné nastaviť nízku, normálnu a vysokú kvalitu prehrávanej hudby.

Zobraziť celú galériu (1)
Spotify podporuje aj podcasty, Spotify

Nenechaj si ujsť
Zabudnime na reklamy. Na Slovensko oficiálne prichádza YouTube Premium s množstvom výhod

Pri streamovacích službách sú samozrejmosťou aj podcasty, no YouTube Music ich podporovať nebude. Na podcasty je v tomto smere využívaná samostatná služba. Spotify podcasty podporuje, pričom si ich používateľ môže uložiť do zoznamu a pre ich počúvanie nemusí aplikáciu opúšťať.

Spotify má oproti Apple Music a YouTube Music výhodu v tom, že podľa lokality, v ktorej sa aktuálne nachádzaš, dokáže ukázať zoznam koncertov v okolí. To žiaľ zvyšné dve platformy zatiaľ nedokážu.

Exkluzívne funkcie sa snažia ponúknuť všetky platformy

Apple Music má výhodu naopak v tom, že občas ponúka svojim používateľom exkluzívne albumy, ktoré nebývajú dostupné na iných platformách. YouTube Music bude poskytovať okrem samotného počúvania hudby aj prehrávanie videoklipov, pričom medzi hudbou a videom je možné prepínanie v reálnom čase. YouTube dokonca sľubuje ponuku rôzneho originálneho obsahu, ktorý by mal predstavovať zaujímavé remixy, cover verzie, či živé vystúpenia.

Zobraziť celú galériu (1)
V YouTube Music sa budeš môcť prepínať medzi hudbou a videoklipmi, Printscreen/YouTube Music

Všetci používatelia, ktorí doteraz mali predplatenú službu Google Play Music, majú automaticky prístup aj na službu YouTube Music. Google Play Music funguje aj naďalej, no YouTube sa snaží o to, aby používatelia postupne prechádzali na YouTube Music. So službou Google Play Music sa do budúcnosti nepočíta.

Ktorá služba je vyhráva?

Toto porovnanie má mať skôr informačný charakter, hoci má v niektorých prípadoch mierne navrch Spotify. YouTube Music je relatívne nová služba, ktorá je na trhu pomerne krátko a bude potrebovať určitý čas na to, aby sa etablovala medzi používateľmi. Spotify a Apple Music fungujú dlhšie, pričom majú milióny svojich fanúšikov po celom svete. Trh so streamovacími aplikáciami je však nekompromisný a preto bude zaujímavé sledovať, aké ohlasy bude mať u používateľov služba od YouTube aj na Slovensku.

 

Ak bude záujem o YouTube Music príliš vysoký, tak to bude len dobre z dôvodu nátlaku na konkurenčné služby, ktoré sa budú snažiť ešte viac skvalitňovať funkcie pre svojich používateľov. Na úplný koniec je potrebné dodať to, že pri všetkých platformách sa určite oplatí investovať do predplatného, pokiaľ nechceš byť obmedzovaný vo využívaní rôznych funkcií a vyrušovaný veľkým množstvom reklám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom