Koncom roka 2019 sme sa venovali téme nekonečných, respektíve neobmedzených paušálov. V tom čase už nekonečné paušály ponúkali operátori v Česku, v Maďarsku či Rakúsku. Slovenskí operátor nám dali jasne najavo, že s ničím podobným v najbližšom období nepočítajú, nakoľko poskytujú dostatočný počet dát. Všetko sa však zmenilo.

Jediným operátorom poskytujúcim nekonečné dáta v paušáli bola 4ka. Najmladší operátor však stále nedokáže osloviť masovú skupinu zákazníkov, vo svojej ponuke totiž stále nemá smartfóny, navyše aj pokrytie nepatrí medzi tie najlepšie.

Pokojné vody telekomunikačného trhu na Slovensku sa rozhodlo rozvíriť O2, ktoré nečakane predstavilo nové nekonečné paušály. Netrvalo dlho a o pár dní prišiel s vlastnou ponukou nekonečných paušálov aj Telekom. Rozhodli sme sa pozrieť na ponuku nových paušálov detailnejšie a porovnať ich výhody či nevýhody.

Nové paušály so službami navyše

O2 predstavilo tri Nekonečné SMART Paušály. Všetky majú spoločné, že obsahujú neobmedzené volania, SMS a MMS či dáta. Hlavný rozdiel je v prenosovej rýchlosti, ktorá sa mení v závislosti od výšky paušálu. Titánový paušál za 40 € mesačne poskytuje obmedzenú rýchlosť 10 Mbit/s, Platinový za 50 € ponúka 20 Mbit/s a najvyšší Diamantový za 60 € mesačne poskytuje maximálnu možnú rýchlosť 4G siete.

O2 sa však rozhodlo ísť cestou dátového limitu. Všetky paušály sú tak limitované na 100 GB dát, pričom po ich vyčerpaní sa dátový prenos spomalí na 2 Mbit/s pre sťahovanie a 1 Mbit/s pre odosielanie. Táto rýchlosť ostane zachovaná až do začiatku nového fakturačného obdobia. Za tento krok si O2 vyslúžilo na sociálnych sieťach kritiku a podľa mnohých nejde o neobmedzené paušály v pravom slova zmysle.

O2 však na túto skutočnosť reagovalo tvrdeniami, že tento krok má zachovať komfortné využívanie mobilných služieb pre všetkých. Jednoducho povedané, limitovaním chce O2 docieliť, aby sa zabránilo preťaženiu siete, čo by mohlo viesť k spomaleniu alebo rôznym výpadkom. Okrem toho si O2 myslí, že 100 GB dát je dostačujúcich pre drvivú väčšinu používateľov.

Ponuka nových SMART Paušálov sa však v tomto momente nekončí. O2 dáva ku každému paušálu možnosť vybrať si z predplatených aplikácií. Na výber máš napríklad HBO Go, Tidal, O2 TV, Denník SME či Denník N. Pri najlacnejšom Titánovom paušále si môžeš vybrať jednu aplikáciu, pri zvyšných dvoch paušáloch až dve aplikácie.

Okrem toho môžeš využiť aj dotáciu na nové zariadenie, ktorá činí 180 € pri najlacnejšom paušále, 300 € pri Platinovom a 360 € pri najdrahšom Diamantovom paušále. Ak sa dotácie vzdáš, môžeš si namiesto nej vybrať ešte ďalšiu predplatenú aplikáciu navyše. Celkovo sa tak môžeš dostať až na tri predplatené aplikácie pri Platinovom alebo Diamantovom paušále.

Telekom ponúka ako jediný „čistokrvný“ neobmedzený paušál

Telekom priniesol pre zákazníkov hneď niekoľko paušálov, ktoré rozdelil do 4 kategórií. Najzaujímavejšia je hneď tá práv s názvom T Nekonečno. V tejto kategórii priniesol Telekom podobne ako O2 tri nekonečné paušály. Všetky majú neobmedzené volania, SMS a MMS či dáta. Rozdiel je opäť v prenosovej rýchlosti, ale aj v dátovom limite.

Pri paušále T Nekonečno SD za 42 € je dátový limit 20 GB a po prečerpaní sa rýchlosť sťahovania / uploadu znižuje na 3 Mbit/s. Paušál T Nekonečno HD za 48 € má dátový limit 50 GB, pričom rýchlosť po prečerpaní sa znižuje na 10 Mbit/s. Najvyšší paušál T Nekonečno Max poskytuje maximálnu rýchlosť a žiadny dátový limit, takže v tomto prípade ide o naozaj „čistokrvný“ neobmedzený paušál s cenovkou 70 €.

Zaujímavosťou je, že pri najvyššom paušále zákazník dostane aj 100 minút a 100 SMS v Zóne 2 (Čína, Rusko, Švajčiarsko…). Ak si paušál aktivuješ a aplikuješ si výhody programu Magenta 1, ku každému paušálu dostaneš balík dát na darovanie. Pri najnižšom paušále je to 10 GB, pri paušále T Nekonečno HD 15 GB a pri najvyššom paušále Max dostaneš až 20 GB.

Veľkým lákadlom bude aj flexibilita, ktorú Telekom svojim zákazníkom ponúka pri využívaní nových paušálov. Tá spočíva v tom, že zákazník sa môže počas používania paušálu rozhodnúť pre prechod na vyšší alebo nižší paušál v závislosti od toho, čo mu v danom období bude najviac vyhovovať. Tieto zmeny bude navyše schopný robiť prostredníctvom aplikácie.

Zákazník bude môcť tieto zmeny robiť už po mesiaci, pričom nutnosťou aj naďalej ostáva 24 mesačná viazanosť, v rámci ktorej je ale flexibilita takpovediac neobmedzená.

Telekom priniesol aj ďalšie paušály pre menej náročných klientov v kategórii T Dáta, paušály pre bežných klientov T Ideál či paušály T Základ pre tých najmenej náročných, ktorí si potrpia na nízke ceny. Okrem toho Telekom nezabudol ani na podnikateľov, ktorým dodáva nové nové biznis paušály a služby, aké na Slovensku v mnohých smeroch zažívajú premiéru.

4ka priniesla neobmedzený paušál ako prvá

Ako už bolo vyššie spomenuté, vôbec prvé neobmedzené dáta priniesol na slovenský trh operátor 4ka v takzvanej dátovej revolúcii. 4ka ponúka zákazníkom paušál SLOBODA Nekonečno+ za 22 € mesačne, čo je výrazne nižšie ako v prípade konkurencie. Paušál obsahuje neobmedzené volania, dáta v 4G sieti, SMS a MMS.

Aj 4ka využila pri dátach limit, ktorý je v tomto prípade nastavený na 300 GB a po jeho prečerpaní si môžeš aktivovať jeden z dátových balíčkov za veľmi výhodné ceny. Odhadovaná rýchlosť v 4G sieti 4ky je 50 Mbit/s. Okrem toho je nutné dodať, že paušál je samozrejme bez viazanosti.

Prehľad a porovnanie operátorov s neobmedzenými paušálmi: 

O2 Dátový limit Prenosová rýchlosť  Cena
Titánový paušál 100 GB 10 Mbit/s 40 €
Platinový paušál 100 GB 20 Mbit/s 50 €
Diamantový paušál 100 GB Maximum 60 €
Telekom
T Nekonečno SD 20 GB Maximum 42 €
T Nekonečno HD 50 GB Maximum 48 €
T Nekonečno Max Bez limitu Maximum 70 €
4ka
SLOBODA nekonečno+ 300 GB Maximum 22 €
Ako bude reagovať Orange?

Ponuka paušálov je rozmanitá a ten svoj si určite nájde každý podľa svojich vlastných preferencií. Faktom však ostáva, že v súčasnosti jediným operátorom, ktorý neobmedzené paušály neponúka, je Orange. Ten sa rozhodol ísť cestou spájania mobilných a fixných služieb do jedného balíka, pričom vo viacerých paušáloch bol dokonca navýšení objem dát.

Zobraziť celú galériu (0)
Predajňa operátora Orange, Twitter/@OrangeGroupPR

Okrem toho sú v Orange dostupné Nonstop dátové balíky, ktoré umožňujú skutočne nelimitovaný prístup k najpoužívanejším službám z oblastí, ako je video, hudba, sociálne siete, chat alebo napr. navigácia.

„Naše produkty sa snažíme nastavovať tak, aby rast objemu predplatených dát kopíroval rast náročnosti aplikácií a stránok z hľadiska objemu prenášaných dát. Aj preto sme nedávno pridali dáta do programu Go 20 € a od programu Go 30 € môžu aktuálne zákazníci pri kúpe zariadenia získať 10 GB dát mesačne počas celej doby viazanosti.

Zároveň sme našim zákazníkom dali bonusové dáta aj pri službe Navzájom zadarmo, respektíve s balíkom Love. Nedávno sme k mobilným dátovým balíkom pridali neobmedzené dáta na sledovania videí na celých 24 mesiacov.

O všetkých ďalších novinkách budeme včas informovať,“ povedala pre FonTech.sk hovorkyňa spoločnosti Orange Slovensko, Alexandra Piskunová.

Konkurencia sa však rozbehla, čo si určite uvedomujú aj v Orange a preto sa naskytá otázka, kedy a s čím prídu na trh. Veríme, že aj Orange čoskoro predstaví svoju novú ponuku neobmedzených paušálov, čím promptne zareagujú na konkurenciu. Ak sa tak stane, s najväčšou pravdepodobnosťou sa taktiež dočkáme noviniek, ktoré sme na Slovensku ešte nemali.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP