Mobilní operátori sa neustále snažia vylepšovať svoje ponuky tak, aby čo najviac uspokojili potreby svojich zákazníkov. Pre mladých sú čoraz dôležitejšie veľké objemy dát, nakoľko žijeme v dobe internetu a sociálnych sietí. Najnovším trendom sa preto stali paušály, ktoré ponúkajú okrem volaní, či SMS aj neobmedzené dáta. Tie už ponúkajú aj operátori v susedných štátoch. Dočkáme sa ich niekedy aj my?

V predchádzajúcich článkoch sme ťa informovali o najrôznejších ponukách slovenských operátorov. Priniesli sme ti prehľad najlepších lacných paušálov, no taktiež si sa mohol dočítať o najdrahších paušáloch pre tých najnáročnejších. Slabinou operátorov sú zatiaľ paušály pre študentov, ktoré ponúka zatiaľ len jediný operátor. Operátori si však už začali uvedomovať, že pre väčšinu, hlavne mladých zákazníkov je veľmi dôležitým faktorom ponuka dát a preto sa postupne prispôsobujú najnovším trendom.

V niektorých štátoch však už začali operátori ponúkať paušály s neobmedzenými dátami za pomerne prijateľné ceny, čo určite ocení každý zákazník. Na Slovensku je zatiaľ prvým operátorom, ktorý niečo také priniesol 4ka a preto sa naskytá otázka, kedy prídu s neobmedzenými dátovými paušálmi aj zvyšná trojica Orange, Telekom a O2.

Orange a Telekom dáta zatiaľ len s bežnými paušálmi

Orange sa rozhodol ísť cestou „rozdávania dát“, pričom novú porciu dát dostane každý účastník programu Navzájom zadarmo a taktiež aj každý, kto si k svojmu paušálu zoberie nové zariadenie. Túto výhodu majú aj existujúci zákazníci, pričom dáta platia na obdobie 6 mesiacov s výnimkou Paušálu Go Biznis, kde dáta dostaneš až na 9 mesiacov. Aj Telekom sa rozhodol, že svojim zákazníkom ponúkne dáta navyše, no zatiaľ len v mesiaci november a december. Každý zákazník tak získa od 250 MB do 30 GB dát v závislosti od toho, aký má paušál. K voľným dátam sa dostanú aj zákazníci Easy, ktorí budú mať k dispozícii 1 GB dát v každom zo spomenutých mesiacov.

O2 experimentuje a 4ka je v tomto smere stále jediná

Vlastnou cestou sa vybral operátor O2, ktorý predstavil úplne nové Smart Paušály. Tie sú zamerané výhradne na dáta, pričom zaujímavosťou je, že dostaneš balíky dát na tebou vybrané aplikácie, ktoré používaš najčastejšie. Okrem základného balíka, ktorý bude využiteľný na čokoľvek budeš mať teda v zálohe aj ďalšie dátové balíky, ktoré sa ti budú míňať len na vybrané aplikácie, medzi ktorými môže byť napríklad Facebook, Instagram, HBO Go, Denník N a mnohé ďalšie.

Smart Paušál nemá doposiaľ na Slovensku obdobu a bude veľmi zaujímavé sledovať, ako naň budú reagovať zákazníci. O2 si od svojich paušálov určite veľa sľubuje, nakoľko okrem zaujímavého riešenia ponúka aj pomerne priaznivé ceny, vďaka ktorým si môže na svoju stranu pritiahnuť slušný počet zákazníkov. Paušálov s neobmedzenými dátami sme sa žiaľ nedočkali. O2 síce spravilo akýsi prvý krôčik, no stále to nie je to, po čom túži mnoho zákazníkov. Zatiaľ jediným slovenským zástupcom s neobmedzenými dátami zostáva najmladší operátor 4ka, ktorý má za svoju krátku históriu hneď niekoľko prvenstiev.

Paušál SLOBODA ∞ + ponúka okrem neobmedzených volaní a SMS aj neobmedzené dáta na území Slovenskej republiky, pričom 2,11 GB je použiteľných v EÚ. Paušál je navyše bez viazanosti a za veľmi dobrú cenu 20 €.

U susedov ponúkajú neobmedzené paušály už všetci operátori

V Českej republike fungujú paušály s neobmedzenými dátami už niekoľko mesiacov. Vôbec prvým operátorom, ktorý takéto paušály zaviedol, bol Vodafone, no spočiatku si mohli takýto paušál kúpiť len skupiny a nie jednotlivci. Po ňom predstavili neobmedzené paušály aj zvyšní operátori T-Mobile a O2, ktorí prišli s ponukou aj pre jednotlivcov. Začiatkom novembra prišiel s ponukou pre jednotlivcov aj Vodafone. Ten však aj naďalej zvýhodňuje skupiny, pričom ak si zakúpiš viacero SIM kariet, cena bude nižšia. Pre príklad, ak si zakúpiš jednu SIM kartu, tak okrem neobmedzených volaní, SMS a dát, získaš aj zľavu na nové zariadenie vo výške 5 000 Kč (196 €).

Paušál stojí 799 Kč (31 €), no podmienkou je vziať si aj pevný internet na doma za 399 Kč (16 €). Celý paušál ťa teda vyjde na 1 198 Kč (47 €). Ak si zakúpiš dve SIM karty, cena za jednu bude 891,50 Kč (35 €) a ak si zakúpiš tri, tak cena bude len 732 Kč (29 €). Zobrať si môžeš maximálne 6 SIM kariet, pričom sa vieš s cenou dostať len na 665,50 Kč (26 €) mesačne.

Prinesú podobné paušály aj zvyšní slovenskí operátori?

S otázkou, či v blízkej budúcnosti môžeme aj na Slovensku očakávať paušály s neobmedzenými dátami sme oslovi operátorov Orange, Telekom aj O2 (zatiaľ sme vyjadrenie nedostali). Telekom redakciu FonTech.sk prostredníctvom svojho hovorcu Michala Koreca informoval, že do konca tohto roka určite neobmedzený paušál v pláne nie je a podobne je to aj s vyhliadkami na rok 2020.

Orange sa taktiež zatiaľ nechystá s predstavením podobného paušálu, nakoľko podľa ich vyjadrenia momentálne ponúkajú vo svojich paušáloch dostatočné objemy dát.

„Naše Go paušály obsahujú dostatočné objemy dát, sú nastavené podľa dátových potrieb zákazníkov. Zároveň, ak si zákazníci zoberú Go paušál v rámci balíka Love, môžu získať až 8-násobok extra mobilných dát navyše.

Naši zákazníci oceňujú možnosť doaktivovať si výhodné neobmedzené dáta pre kategórie služieb Čet, Sociálne siete, Video, Hudba, Navigácia a Hry, ktoré máme zahrnuté v rámci doplnkovej služby Nonstop dátové balíky. Nonstop dátové balíky, vďaka ktorým zákazníci môžu využívať vybrané mobilné aplikácie nonstop a bez akýchkoľvek obmedzení, sa stali historicky najúspešnejšou doplnkovou službou, akú kedy Orange ponúkal. Najväčší záujem je o balík Čet a Sociálne siete,“ dodala hovorkyňa spoločnosti Orange Alexandra Piskunová.

V blízkej budúcnosti ich ešte nečakajme

Je pravda, že slovenskí operátori svoju ponuku neustále prispôsobujú potrebám svojich zákazníkov. Konkurencia je silná a preto je potrebné prichádzať s niečím novým, čo môže prilákať nových zákazníkov a udržať tých existujúcich. V Českej republike už nejaký ten čas neobmedzené paušály majú. Líšia sa rýchlosťou internetu, dodatkovými službami a samozrejme aj cenou.

Zobraziť celú galériu (0)
Iliad (úprava redakcie)

Je potrebné spomenúť, že neobmedzené paušály nepatria medzi tie najlacnejšie, no to sa vzhľadom k tomu, čo ponúkajú očakávať nedá. Tieto paušály sú totiž určené pre najnáročnejších zákazníkov, ktorí si nemajú problém za služby priplatiť. V každom prípade prvou lastovičkou, ktorá priniesla neobmedzené dáta, zostáva najmladší operátor 4ka, približuje sa k nemu O2 so svojimi novými Smart paušálmi a tak nám neostáva nič iné, ako len čakať s čím prídu v budúcnosti najväčší operátori Orange a Telekom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom