Na našom trhu doteraz poskytoval neobmedzený paušál ako jediný operátor 4ka. Tá ponúka zákazníkom paušál SLOBODA Nekonečno+, v ktorom nájdeš neobmedzené volania, SMS aj dáta.

Tak ako sme pri 4ke zvyknutí, cena paušálu je veľmi nízka a zaplatíš len 22 € mesačne. Čo sa prenosových rýchlostí týka, operátor uvádza, že v 4G sieti 4ka je rýchlosť 10 Mbit/s a v 3G sieti obchodného partnera 1,5 Mbit/s.

Zobraziť celú galériu (0)
FOTO TASR - Martin Baumann

Najnovšie však prišlo s neobmedzenými paušálmi aj O2. Na výber je Titánový paušál za 40 € mesačne s rýchlosťou 10 Mbit/s, Platinový paušál za 50 € mesačne s rýchlosťou 20 Mbit/s alebo Diamantový paušál pre najnáročnejších za 60 € mesačne s maximálnou rýchlosťou 4G siete.

Na operátora sa strhla kritika za obmedzovanie rýchlostí paušálov za rozhodne nie práve nízke ceny. Čo ho teda k tomu viedlo?

„Aj pri najnižšom O2 SMART paušále sme sa rozhodli pre rýchlosť, ktorá zákazníkom prinesie pozeranie videí v HD kvalite, čo sa rovná plnohodnotnej a dobrej dátovej skúsenosti. Pre zákazníkov s ešte väčšími dátovými nárokmi, a tých, ktorí majú záujem o drahšie zariadenie a ďalšiu prémiovú appku, máme rýchlosť do 20 Mbit/s pri Platinovom O2 SMART Paušále. Absolútne maximum zákazník dosahuje pri Diamantovej verzii SMART Paušálu,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa O2, Teraza Molnár.

Nie je neobmedzený ako neobmedzený

Ľudia však zároveň na sociálnych sieťach reagovali podráždene aj na FUP limit nových neobmedzených dátových paušálov. Využíva ich ale aj 4ka a rozhodne to nie je ojedinelý krok O2.

4ka už dlhodobo obmedzuje dáta v paušáli SLOBODA Nekonečno+ na 300 GB za mesiac (po vyčerpaní si môžeš aktivovať jeden z dátových balíkov navyše). Na výber máš 10 GB na deň za 1 € alebo 1 GB na 30 dní za 2 €. O2 je v nevýhode a pri nových paušáloch je toto obmedzenie len na 100 GB.

Ako si však vysvetľuje O2 toto obmedzenie a podľa čoho určilo, že to má byť práve 100 GB?

„100 GB je hodnota, ktorá je niekoľko násobne vyššia, ako to čo aj zákazníci s obrovským dátovým apetítom pri mobilných dátach dokážu minúť. Samozrejme, vždy sa nájdu výnimky, ktoré sa k tejto hranici priblížia alebo ju prekročia.

Drvivá väčšina zákazníkov sa k 100 GB nedostane, naproti tomu predchádzame situácii, keď by malý počet zákazníkov konštantným sťahovaním obrovských objemov znižoval užívateľskú skúsenosť v našej sieti všetkým ostatným. Rovnakých 100 GB uplatňujeme aj pri neobmedzených dátach v rámci Bieleho O2 Internetu na doma, ktorý rovnako beží na 4G sieti, dodala pre FonTech.sk Tereza Molnár.

Kroky oboch operátorov sú absolútne pochopiteľné. Obmedzenie tam jednoducho byť musí, práve z toho dôvodu, aby nebola v niektorých prípadoch až príliš preťažovaná sieť.

kampan zadarmo od startitup
Obmedzenia sú aj v roamingu

Zákazníkov zaujíma aj to, koľko dát môžu zo svojho paušálu minúť v rámci roamingu. Toto taktiež zavisí od konkrétneho operátora. Kým 4ka ponúka vo svojom neobmedzenom paušáli „len“ niečo málo cez 3 GB dát v EÚ, O2 je na tom podstatne lepšie. Pri nových paušáloch vieš v roamingu využívať od 19 GB pri najnižšom až po takmer 30 GB pri Diamantovom paušáli.

Ak všetko zhrnieme, môžeme skonštatovať, že neobmedzené paušály nie sú doslova neobmedzené, no poskytujú maximálne postačujúci objem dát pre bežného používateľa. Samozrejme, vyskytnú sa aj výnimky, no kvôli ochrane siete proti preťaženiu musí byť dátovanie obmedzené.

Po novom však platí, že neobmedzené paušály na slovensku poskytujú zatiaľ dvaja operátori. V predchádzajúcom článku sme zisťovali, ako budú reagovať Orange aj Telekom a či sa v roku 2020 dočkáme ďalších podobných strategických manévrov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom