Na troch 3D tlačiarňach je pri nonstop prevádzke možné za deň vytlačiť približne 50 štítov pre lekárov. Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave (LF UK) bude vyrábať pre zdravotnícky personál ochranné štíty tlačené na 3D tlačiarni.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Lenka Miller. Na nedostatok ochranných pomôcok zareagoval Ústav simulačného a virtuálneho vzdelávania LF UK, ktorý všetky svoje tlačiarne poskytol na tlač ochranných štítov.

„Keďže nový koronavírus sa prenáša kvapôčkami, práve štíty z nepriepustného materiálu sú najlepšou ochranou pre lekárov, zdravotné sestry, záchranárov a ďalší zdravotnícky a ošetrovateľský personál. T

o inšpirovalo študenta medicíny Tomáša Bernáta, aby inicioval tlač ochranných štítov,“ napísla Miller. LF UK sa tým zapojila do výzvy Pomôž nemocnici, ktorej cieľom je spojiť užívateľov 3D tlače pre výrobu ochranných štítov a ich distribúciu zdravotníckym organizáciám.

Na troch tlačiarňach je pri nonstop prevádzke možné za deň vytlačiť približne 50 kusov. Materiál na tlač a výrobu štítov dodávajú organizátori verejnej zbierky „Pomôž nemocnici“. Štíty ďalej kompletizujú študenti LF UK. Záujem o pomôcku prejavili viaceré kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Výrobcovia evidujú záujem o viac ako 500 kusov, pričom prvé štíty už majú svojich používateľov. „Ústav simulačného a virtuálneho vzdelávania a Bratislavský spolok medikov sa v súčasnosti snažia zapojiť aj ďalších majiteľov 3D tlačiarní, ktorí by s tlačou ochranných štítov mohli pomôcť,“ uvádza Pavol Vitovič, prednosta ústavu, ktorý svoju pomoc ponúka aj pri dizajne a tlači ďalších zdravotníckych pomôcok.

V aktuálnej situácii v boji s koronavírusom pomáhajú odborníci a študenti UK na viacerých frontoch. Viac ako 230 študentov medicíny sa strieda na infolinke alebo v callcentrách. Desiatky medikov a farmaceutov sa hlásia ako dobrovoľníci do nemocníc a lekární.

Odborníci z LF UK pracujú na spustení diagnostiky infekcie spôsobenej koronavírusom. Prírodovedci pracujú vo Vedeckom parku UK na odhalení úplnej genetickej informácie nového koronavírusu na Slovensku.

V Psychologickej poradni UK radia odborníci, ku ktorým sa pridali aj študenti psychológie z UK, ktorí pod supervíziou terapeutov pomáhajú napríklad aj svojim spolužiakom.

Obdobné projekty pre výrobu zdravotníckych ochranných pomôcok pritom spustili aj viaceré školy na Slovensku. Technická univerzita v Košiciach vyčlenila 3D tlačiarne na výrobu ochranných pomôcok pre nemocnice.

Pripojila sa aj Fakulta výrobných technológii so sídlom v Prešove, ktorá využíva svoje 3D tlačiarne na výrobu ochranných štítov či trvalých respirátorov. STU v Bratislave zasa v spolupráci so spoločnosťou Matador vyvíja nový prototyp pľúcneho ventilátora, ktorý má pomôcť nakazeným pacientom s ochorením COVID-19, informovala agentúra SITA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú