Internet a sociálne siete sú domovom aj pre podvodníkov, ktorí sa snažia ľudí oklamať rôznymi spôsobmi. Doteraz to boli zväčša falošné súťaže o vecné produkty, no v najnovšom prípade zašiel podvodník ešte ďalej. Neznámy muž, ktorý sa prezentoval ako americký vojak na misii, oklamal ženu zo Slovenska a pripravil ju celkovo o sumu 3 500 €, informovala polícia na facebookovej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Prípadu sa už venuje slovenská polícia, ktorá začala trestné stíhanie pre prečin podvodu voči podvodníkovi, ktorý pripravil Slovensku o tisícky eur. Muž sa mal s poškodenou ženou zblížiť na sociálnej sieti a po získaní jej dôvery ju podľa polície požiadal o uschovanie zásielky. Tá mala obsahovať cenné dokumenty a špeciálny darček.

„Americký vojak na misii“ vylákal od Slovenky tisícky eur

Tento prípad sa však líši od doterajších podvodov, ktoré boli evidované najmä na Facebooku, kde sa podvodníci snažili získať od ľudí údaje o kreditných kartách alebo im ponúkali zaručené tipy na zápasy. Páchateľ si tentokrát vymyslel vlastnú identitu a predstavoval sa ako americký vojak na misii v Afganistane. Zásielka, ktorú mu mala žena uschovať, mala byť údajne zadržaná v Istanbule colnými úradmi. Poškodenej potom posielal emailové správy, ktoré pôsobili dôveryhodne. V snahe o uvoľnenie zásielky mal pritom od ženy získať až 3 500 €.

KEĎ VÁM NAPÍŠE AMERICKÝ VOJAK, JE TO PODVOD

Gepostet von Hoaxy a podvody – Polícia SR am Donnerstag, 26. September 2019

Nenechaj si ujsť
Slovensko a podvodné súťaže na Facebooku: Prečo má polícia zviazané ruky?

Pri pokuse o vylákanie ďalšej sumy vo výške až 8 000 € však žena nahlásila podvod na polícii. Nejde ale o prvý takýto prípad, kedy sa neznámy páchateľ vydával za amerického vojaka na misii a pripravil ženy o vysoké sumy peňazí.

Polícia opäť upozorňuje ľudí na podvodné konanie osôb na internete a sociálnych sieťach, kde mnohí podvodníci dokážu pôsobiť veľmi dôveryhodne. Stále tak platí známe príslovie „dôveruj, ale preveruj“. Aj tento prípad je ďalším z mnohých dôkazov toho, že na internete treba byť poriadne ostražitý.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom