Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Akú hodnotu majú kryptoaktíva? Odpoveď závisí od konkrétneho aktíva a evidentne aj toho, koho sa opýtaš. Zatiaľ čo portál CoinMarketCap uvádza, že cena bitcoinu sa aktuálne pohybuje na úrovni 29 235 dolárov a ethereum na 1 962 dolároch, podľa prezidentky Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová sú všetky kryptoaktíva bezcenné. Na tému upozornil portál PCMag.

Ako ďalej informuje CNBC, podľa šéfky ECB jednoducho kryptomeny nestoja ani za deravý groš. Legardová tieto tvrdé slová uviedla v rozhovore pre holandskú šou College Tour.

Ostrá kritika

V nej Legardová rozhodne nešetrila kritikou a ďalej uviedla, že kryptomeny sú skrátka bezcenné, pretože ide o vysoko špekulatívne a veľmi rizikové aktíva, ktoré nie sú ničím kryté, takže sú založené v podstate na ničom. Ďalej predstaviteľka ECB vyzvala všetkých politikov, aby zaviedli isté pravidlá na „ochranu neskúsených investorov“, ktorí sa rozhodli do tejto „hry“ vložiť nemalú čiastku svojich financií.

Legardová tak jednoznačne žiada reguláciu kryptomien, ktorá by určitým spôsobom dokázala ochrániť ľudí, pred tým, aby prišli o všetky svoje financie.

Ak sleduješ svet financií a kryptomien, isto vieš, že táto tvrdá kritika zo strany Legardovej nie je vôbec prekvapujúca. Šéfka ECB a bývala šéfka Medzinárodného menového fondu totiž opakovane vyjadruje obavy z digitálnych mien. V minulosti mala napríklad strach z vplyvu digitálnych mien na životné prostredie, ale aj z ich zneužívania pri praní špinavých peňazí.

Nie všetky digitálne meny sú si rovné

Za zmienku však stojí aj fakt, že zatiaľ čo Legardová ostro vystupuje proti kryptomenám, s digitálnym eurom (digitálna mena ECB), ktoré chce eurokomisia (EK) zaviesť, nemá žiadny problém. Podľa nej bude garantom práve inštitúcia ECB, takže to bude úplne niečo iné ako krypto aktíva.

Freepik (úprava redakcie)

V apríli pritom EK oznámila, že začala cielené konzultácie o digitálnom eure. Komisia pripomenula, že digitálne euro je okrem hotovosti aj digitalizovaná forma peňazí centrálnej banky, ktoré sú priamo dostupné používateľom. EK vo februári tohto roku uviedla, že Európska centrálna banka pracuje na „digitálnom eure“, zatiaľ túto menu testuje iba interne. Začiatkom budúceho roka by však exekutíva EÚ mala predstaviť návrh legislatívy na vytvorenie virtuálnej verzie euromincí a bankoviek.

Prepad kryptomien

Zaujímavé je aj to, že tieto slová prichádzajú po tom, čo došlo k masívnemu prepadu hodnoty kryptomien. Výpredaj kryptomien dokonca spôsobil katastrofu u známeho stablecoinu, ktorý nezachránila ani rezerva v hodnote 3 miliárd dolárov.

Reč je samozrejme o UST, ktorý bol navrhnutý tak, aby jeho hodnota sledovala hodnotu (skutočného) amerického dolára, a to prostredníctvom pokročilých algoritmov a smart kontraktov, ktoré upravujú ponuku vydávaných tokenov podľa potreby bez nutnosti rezerv, podobne ako to robia centrálne banky.

Do Kwon, ktorý vytvoril UST, prostredníctvom fondu Luna Foundation Guard (LFG) nahromadil bitcoiny v hodnote miliárd dolárov, aby v časoch krízy podporil UST.

Kwon pritom dopredu sľuboval, že bitcoiny použije v prípade dramatického poklesu hodnoty UST. Neskôr však na svojom Twitteri oznámil, že v márnom pokuse zachrániť UST minul takmer všetky bitcoiny, ktoré boli v rezerve. Aktuálne podľa dostupných informácií LFG zostalo 313 bitcoinov, teda zhruba 9,4 milióna dolárov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú