Krypto investori z celého sveta usilujúci sa zistiť, čo sa stalo s bitcoinmi v hodnote takmer 3 miliardy dolárov, ktoré mali zachrániť stablecoin TerraUSD pred totálnym kolapsom, konečne dostali odpoveď.

Na tému upozornil portál CNBC.

Prepad hodnoty

Minulý týždeň sme ťa informovali o dramatickom prepade algoritmického stablecoinu TerraUSD (UST), ktorý po strmom páde skončil až na hranici 0,30 dolára, čo predstavuje prepad o 70 %. V čase písania článku sa jeho cena pohybuje okolo 0,12 dolára.

Stablecoin so sebou potopil aj svoj materský projekt, kryptomenu Terra (LUNA). Tá dnes nemá prakticky žiadnu hodnotu.

Freepik (úprava redakcie)

UST je tretím najväčším stablecoinom a najväčším takzvaným algoritmickým stablecoinom.

Bol navrhnutý tak, aby jeho hodnota sledovala hodnotu (skutočného) amerického dolára, a to prostredníctvom pokročilých algoritmov a smart kontraktov, ktoré upravujú ponuku vydávaných tokenov podľa potreby bez nutnosti rezerv, podobne ako to robia centrálne banky.

Pri UST sa systém spoliehal aj na traderov, ktorí pálili alebo vytvárali tokeny pri malom zisku, ktorý udržiaval cenu UST stabilnú. Token sa mal teoreticky predávať po 1 USD, no jeho cena klesla pod tlakom výpredaja na trhu kryptomien, čo ešte zvýšilo paniku na trhu.

Čo rezerva?

Do Kwon, ktorý vytvoril UST, prostredníctvom fondu Luna Foundation Guard (LFG) nahromadil bitcoiny v hodnote miliárd dolárov, aby v časoch krízy podporil UST.

Presnejšie LFG nazhromaždila viac ako 80 000 bitcoinov, ktoré minulý týžden mali hodnotu takmer 3 miliardy dolárov. Okrem toho, tento rezervný fond bol tvorený aj ďalšími menami.

Kwon pritom dopredu sľuboval, že bitcoiny použije v prípade dramatického poklesu hodnoty UST.

V pondelok potom na svojom Twitteri oznámil, že minulý týždeň v márnom pokuse zachrániť UST minul takmer všetky bitcoiny, ktoré boli v rezerve. Aktuálne podľa dostupných informácií LFG zostalo 313 bitcoinov, teda zhruba 9,4 milióna dolárov.

LFG na svojom Twitteri odhalila, že minulý týždeň, v snahe zabrániť totálnemu kolapsu, začala konvertovať túto rezervu na UST. Predaj sa pritom uskutočnil prostredníctvom „on-chain swapov“, ale došlo aj k spomínanému prevodu bitcoinov na účet protistrany.

Analytická firma Blockchain Elliptic ukazuje, že 52 189 bitcoinov bolo presunutých na jeden účet na krytoburze Gemini prostredníctvom viacerých transakcií, zatiaľ čo zvyšných 28 205 bitcoinov bolo prevedených na účet na burze Binance v jednej jedinej transakcii, píše portál Abplive.

LFG na Twitteri tiež uvádza, že vykonala proces konverzie vykonaním on-chain swapov a prevodom 52 189 BTC protistrane za 1 515 689 462 UST. Ani to však nestačilo na normalizáciu systému, takže LFG previedla ďalších 33 206 BTC za 1 164 018 521 UST, vďaka čomu sa rezerva zastavila na 313 BTC. Aktuálne sa celkové krypto rezervy LFG pohybujú na úrovni 81 miliónov dolárov, píše portál CoinQuora.

Podľa Toma Robinsona, spoluzakladateľa spoločnosti Elliptic „nie je možné identifikovať, či boli tieto aktíva predané, alebo ďalej presunuté do iných peňaženiek“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP