Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kryptomeny zažívajú v posledných rokoch veľkú popularitu. Rovnako ako u fiat mien, aj kryptomeny je potrebné niekde uchovávať. Vo svete fiat mien na to slúži zvyčajne banková karta, pri kryptomenách je potrebné založiť si kryptopeňaženku. Kryptopeňaženky okrem uchovávania kryptomien slúžia tiež na prijímanie, ako aj odosielanie digitálnych tokenov.

Jednotlivé kryptopeňaženky sa medzi sebou môžu výrazne líšiť. Niektoré majú podobu mobilnej aplikácie, iné si môžete stiahnuť ako počítačové rozšírenie a niektoré kryptopeňaženky majú dokonca formu skutočného fyzického zariadenia.

V tomto článku vám poskytneme prehľad jednotlivých typov kryptopeňaženiek a pomôžeme vám nájsť pre vás tú správnu peňaženku.

Najbežnejšie typy kryptopeňaženiek

V tejto časti si prejdeme jednotlivé druhy kryptopeňaženiek, ako sú softvérové peňaženky (mobilné peňaženky a desktopové peňaženky), online peňaženky a hardvérové peňaženky, pričom každý z týchto typov má svoje výhody aj nevýhody.

1. Mobilné kryptopeňaženky

Mobilné kryptopeňaženky predstavujú spolu s desktopovými peňaženkami druh softvérových peňaženiek. Tento typ kryptopeňaženiek si používateľ musí stiahnuť priamo do mobilného zariadenia vo forme aplikácie. Z hľadiska používateľskej prívetivosti sú mobilné peňaženky pomerne jednoduché na ovládanie, vďaka čomu sú v súčasnosti medzi investormi veľmi populárne. Mobilné kryptopeňaženky tiež disponujú vyššou bezpečnosťou oproti online a desktopovým peňaženkám.

metamask.io

Najlepšiu možnosť spomedzi mobilných kryptopeňaženiek predstavuje kryptopeňaženka MetaMask. Táto mobilná peňaženka podporuje širokú škálu kryptomien, pričom okrem najpopulárnejších kryptomien ako Bitcoin, Ethereum, Tether, môžete v MetaMask uchovávať tiež mnoho predpredajných kryptomien s vysokým potenciálom budúceho zhodnotenia.

Spomedzi aktuálne prebiehajúcich predpredajov vám môžeme odporučiť meme coin Dogecoin20, ktorý predstavuje vylepšenú verziu Dogecoinu.

V práve prebiehajúcom predpredaji mladšieho brata Dogecoinu, tokenu Dogecoin20, sa už vyzbieralo viac ako 2 milióny dolárov

Predpredaj najnovšieho meme coinu Dogecoin20 (DOGE20) práve prekročil hranicu 2 milióny dolárov, a môže tak v súčasnosti predstavovať lepšiu alternatívu ako Dogecoin, ktorý za uplynulý týždeň zaznamenáva pokles.

dogecoin20.io/en

Okrem toho v súčasnosti odvetvie meme coinov vďaka svojej virálnej popularite ponúka niektoré z najlepších príležitostí pre 100-násobnú. Token Dogecoin20 je aktuálne v rámci svojho predpredaja dostupný za cenu 0,000164 $, no predpredaj je už takmer v polovici, takže potenciálnym investorom sa odporúčame rozhodnúť čím skôr. Predpredaj skončí po dosiahnutí pevného stropu vo výške 6 315 663 dolárov.

Dogecoin20 je mladší brat Dogecoinu, ktorého známym priaznivcom je Elon Musk. V minulosti sa ukázalo, že po tom, ako Musk zverejnil tweet o Dogecoine, cena tokenu DOGE prudko vystrelila. Pokiaľ si Musk obľúbi aj Dogecoin20, môže token DOGE20 dosiahnuť vysoký zisk.

Okrem toho Dogecoin20 disponuje najnovšou blockchainovou technológiou v podobe mechanizmu proof-of-stake. Vďaka tomu na rozdiel od Dogecoinu umožňuje tiež funkciu stakingu, čo znamená, že stáli držitelia tokenu DOGE20 môžu generovať pasívny príjem. Dogecoin využíva inteligentné zmluvy Ethereum na poskytovanie pasívneho príjmu stakerom.

dogecoin20.io/en

Ďalším vylepšením, ktoré Dogecoin20 prináša, je pevná zásoba tokenu DOGE20 s počtom 140 000 000 000 tokenov. Oproti tomu Dogecoin má neobmedzenú zásobu, takže nové tokeny DOGE sa môžu vytvárať neustále. Obmedzená zásoba DOGE20 môže zvýšiť dopyt po tokene, a následne tak spôsobiť nárast ceny tokenu.

Ak by ste investovali do Dogecoinu počas jeho historického minima, v súčasnosti by ste dosiahli 92 632 % zisk. Mnohí kryptoanalytici sa domnievajú, že podobný scenár môže nastať aj pri tokene DOGE20, nakoľko meme coiny s nízkou kapitalizáciou sú súčasnosti medzi investormi veľmi populárne kvôli potenciálu veľkého rastu.

Navštíviť predpredaj Dogecoin20

Kryptomeny predstavujú veľmi volatilnú triedu aktív. Investíciou do kryptomien riskujete stratu svojho kapitálu.

2. Online kryptopeňaženky

Online kryptopeňaženka alebo inak nazývaná cloudová kryptopeňaženka je zvyčajne automaticky vytvorená investorovi bezprostredne po registrácii na nejakej obchodnej platforme či kryptoburze. Prostredníctvom online peňaženky si môžete ľahko uchovať prvé zakúpené tokeny. Online peňaženky ponúkajú napríklad kryptoburzy Binance, Coinbase či broker eToro.

etoro.com/cs-cz/crypto/wallet/

Online kryptopeňaženky vám umožňujú rýchly prístup k vašim aktívam z akéhokoľvek zariadenia pripojeného internetu, či už ide o smartfón alebo počítač. Keďže však držiteľom súkromných kľúčov je obchodná platforma, ktorá túto peňaženku prevádzkuje, vaše digitálne aktíva nie sú úplne pod vašou kontrolou.

Z hľadiska bezpečnosti teda ide o najhoršiu alternatívu. Ak sa totiž nejaký hacker dostane priamo do databázy danej platformy, môže sa stať, že prídete o svoje peňažné prostriedky.

3. Desktopové kryptopeňaženky

Desktopové kryptopeňaženky slúžia výlučne pre počítačové zariadenia a je potrebné si stiahnuť buď aplikáciu danej desktopovej peňaženky, alebo jej rozšírenie pre počítačový prehliadač. Známou kryptopeňaženkou, ktorá je okrem mobilnej verzie dostupná tiež vo forme Google Chrome rozšírenia, je napríklad Trust Wallet.

trustwallet.com

Tento druh kryptopeňaženiek je používateľovi dostupný len zo zariadenia, na ktorom sú nainštalované. Vzhľadom k tomu, že súkromné kľúče sa ukladajú na harddisk vášho počítaču, desktopové peňaženky predstavujú bezpečnejšiu možnosť oproti online peňaženkám.

4. Hardvérové kryptopeňaženky

Čo sa týka bezpečnosti, hardvérové kryptopeňaženky predstavujú najlepšiu možnosť. Nakoľko však ide o fyzické zariadenia od malého USB kľúču až po väčší prístroj s vlastným displejom, manipulácia s nimi môže byť niekedy náročná.

Hardvérové kryptopeňaženky majú svoj vlastný procesor, vďaka čomu dokážu vytvárať súkromné kľúče bezpečne v offline režime. Vašim digitálnym aktívam vďaka tomu nehrozí riziko hacknutia. Nevýhodu hardvérových peňaženiek však predstavuje to, že v prípade straty zariadenia o svoje aktíva nenávratne prídete.

Najdôležitejšie faktory, ktoré je potrebné pri výbere kryptopeňaženky zvážiť

Kryptopeňaženky sa navzájom odlišujú nielen cenou, ale tiež funkciami. Záleží však len na vašich preferenciách, či je pre vás najdôležitejšia bezpečnosť, náklady, dostupnosť či podpora širokej škály kryptomien.

Nižšie uvádzame prehľad hlavných aspektov, ktoré by ste pri výbere kryptopeňaženky mali vziať do úvahy:

  • Cena za zriadenie kryptopeňaženky: Existujú kryptopeňaženky, ktorých založenie je bezplatné. Najmä pre začínajúcich investorov môže byť cena dôležitým faktorom.
  • Bezpečnosť kryptopeňaženky: Stručne by sa dalo povedať, že medzi rizikové peňaženky patria niektoré online peňaženky, v ktorých s vašimi aktívami manipuluje tretia strata. Pomerne dobré zabezpečenie majú počítačové a mobilné peňaženky, pokiaľ, samozrejme, nedôjde k zavírovaniu vášho mobilného či počítačového zariadenia. Z hľadiska bezpečnosti predstavujú najlepšiu voľbu hardwarové peňaženky.
  • Hodnota uchovávaných kryptomien: Pri rozhodovaní by ste mali zvážiť tiež hodnotu vašich aktív. Pokiaľ hľadáte kryptopeňaženku pre digitálne aktíva v hodnote niekoľko stoviek eur, možno nemusíte brať taký veľký ohľad na bezpečnosť, ako keď hľadáte peňaženku kryptomeny v hodnote niekoľko tisíc eur.
  • Prístupnosť: Jedným z najdôležitejších faktorov kryptopeňaženky predstavuje jej prístupnosť. Zvážte, či sa peňaženka dá ľahko skladovať či používať napríklad prostredníctvom mobilného zariadenia.
  • Škála podporovaných kryptomien: Nakoľko existujú tisícky rôznych digitálnych aktív, mali by ste si najprv premyslieť, či uprednostňujete investíciu len do Bitcoinu alebo by ste si chceli diverzifikovať svoje portfólio investíciou do ďalších tokenov. Pokiaľ zvolíte diverzifikáciu portfólia, mali by ste preskúmať, či daná kryptopeňaženka podporuje aj ďalšie vami preferované tokeny.
  • Používateľská prívetivosť: Pokiaľ je aplikácia kryptopeňaženky prehľadná a ľahko sa ovláda, môže vám to výrazne ušetriť čas strávený investovaním.
Záver

Na záver podotýkame, že pri výbere správnej peňaženky najdôležitejšie faktory predstavujú bezpečnosť a prístupnosť. Vaša peňaženka bude dostatočne bezpečná, pokiaľ k investícii do kryptomien budete pristupovať zodpovedne. Pokiaľ zabezpečeniu vašich digitálnych aktív nebudete prikladať veľký význam, môže vám hroziť strata vášho kapitálu.

Keďže čoraz viac investorov uprednostňuje investíciu prostredníctvom mobilného zariadenia, z hľadiska prístupnosti sú populárnou voľbou bezpečné mobilné či online kryptopeňaženky, ako napríklad MetaMask či Best Wallet.

Pokiaľ si chcete rovno vyskúšať investíciu prostredníctvom týchto peňaženiek, môžete zvážiť projekt Dogecoin20, ktorého predpredajná platforma podporuje okrem iných aj tieto peňaženky.

Navštíviť predpredaj Dogecoin20

Kryptomeny predstavujú veľmi volatilnú triedu aktív. Investíciou do kryptomien riskujete stratu svojho kapitálu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú