Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V článku boli použité materiály TASR.

Stablecoiny sú vo svete kryptomien známe ako mince, ktorých hodnota je istým spôsobom naviazaná na štátne platidlá alebo aktíva. Teoreticky majú slúžiť ako bezpečný uchovateľ hodnoty, ktorému nehrozí taká volatilita ako bitcoinom a ďalším kryptomenám.

Tie najväčšie z nich, USDT, USD Coin či DAI fungujú síce na rozdielnom princípe, no hodnotu okolo jedného dolára sa im darí stabilne udržať už pomerne dlhú dobu.

Iná situácia však dnes nastala u najväčšieho algoritmického stablecoinu TerraUSD (UST), ktorý po strmom páde skončil až na hranici 0,30 USD, čo predstavuje prepad o 70 %. V čase písania článku sa jeho cena pohybuje okolo 0,6 USD. Spolu s ním sa dnes vo voľnom páde nachádza aj kryptomena Terra, teda jeho materský projekt, ktorá stratila viac než 90 % svojej hodnoty a z vyše 60 USD sa dostala na terajšie 2 USD.


UST je tretím najväčším stablecoinom a najväčším takzvaným algoritmickým stablecoinom. Bol navrhnutý tak, aby jeho hodnota sledovala hodnotu amerického dolára, a to prostredníctvom pokročilých algoritmov a smart kontraktov, ktoré upravujú ponuku vydývaných tokenov podľa potreby bez nutnosti rezerv, podobne ako to robia centrálne banky.

Pri UST sa systém spoliehal aj na traderov, ktorý pálili alebo vytvárali tokeny pri malom zisku, ktorý udržiaval cenu UST stabilnú. Token sa mal teoreticky predávať po 1 USD, no jeho cena klesla pod tlakom výpredaja na trhu kryptomien, čo ešte zvýšilo paniku na trhu.

Prečítaj si tiež
Riešia najväčšie problémy kryptomien, no vytvárajú nové. Čo sú stablecoiny a prečo sa ich banky boja?

Do Kwon, ktorý vytvoril UST, prostredníctvom fondu Luna Foundation Guard nahromadil bitcoiny v hodnote miliárd dolárov, aby v časoch krízy podporil UST. Teraz sa trh obáva, že Luna Foundation Guard začne predávať tieto bitcoiny, čo spôsobí ešte väčší výpredaj.

Bitcoin v utorok na krátko padol pod hranicu 30 000 USD a jeho cena sa dostala najnižšie od júla 2021. Po miernom odraze pokračuje v poklese aj dnes, pričom v čase písania článku sa predáva okolo sumy 31 000 USD.

Prečítaj si tiež
Má bitcoin ešte šancu? Toto sú moje TOP 3 dôvody, prečo ešte zlomí rekordy (KOMENTÁR)

Pripomeňme, že krátky, aj keď menej významný prepad dnes zažil aj najväčší stablecoin Tether (USDT), zabezpečený rezervou vo fiate, teda tradičnej štátom krytej mene. Ten sa podľa Coinmarketcap v poobedňajších hodinách prepadol na zhruba 0,9935 USD, k čomu naposledy došlo pri krátkodobom prepade bitcoinu v prvej polovici roka 2021.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú