Apple si dáva nesmierne záležať, aby najnovšiu verziu softvéru dostali aj niekoľkoročné iPhony. Napriek tomu, že Google taktiež predstavil nový Android Oreo už pred pár mesiacmi, jeho zastúpenie medzi smartfónmi je stále chabé. Najnovšou verziou tohto systému dokonca ešte nedisponujú ani mnohé prémiové modely, no zmena by mala nastať už čoskoro.

Neustále dohadovanie sa fanúšikov Apple a Android smartfónov má isté opodstatnenie, no každý si svojho favorita vybral z iných dôvodov. Zrejme najväčším, ktorý ale prekáža majiteľom Androidu je rýchlosť a dostupnosť aktualizácií pre jednotlivé smartfóny. Je pekné vidieť, že Google posunie najnovší operačný systém svojim Pixel smartfónom a ďalším zariadeniam z vlastnej produkcie. Ostatní výrobcovia však s rýchlosťou aktualizovania svojich modelov poriadne zaostávajú.

Android Oreo stále v úzadí. Smartfónom velí Marshmallow

Pri vydaní novej verzie Androidu tak musia mnohí čakať dlhé mesiace, kým sa na poslednej aktualizácii pre ich smartfón vôbec začne pracovať. Pred pár mesiacmi priniesol Google na svet Android Oreo, o ktorom sa hovorilo, že sa do mnohých modelov môže dostať rýchlejšie ako jeho predchodcovia. Možno sa situácia o čosi zlepšila, no stále nie natoľko, aby boli výsledky výrazne viditeľné. Veď do včerajška, teda 11. decembra, je Android Oreo nainštalovaný len na 0,5 % všetkých smartfónov. Za posledný mesiac tak toto percento vyskočilo len o 2 desatiny.

Nenechaj si ujsť
Zoznam zariadení Samsungu, na ktoré príde Android 8.0 Oreo odhaľuje niekoľko zásadných prekvapení

Posledný prieskum odhaľuje, že napriek dostupnosti hneď viacerých nových verzii Androidu, kraľuje smartfónom s týmto systémom stále verzia s označením Marshmallow, ktorý funguje až na 29,7 % všetkých modelov.

Za posledné obdobie si polepšil aj Android Nougat, no stále to nie je to pravé „orechové“. Viditeľné zmeny k lepšiemu môžu prísť už začiatkom budúceho roka, alebo na jar. V tom období má vydať väčšina výrobcov finálnu verziu aktuálneho systému pre mnohé svoje modely, no najmä pre tie najnovšie. Na ktorej verzii Androidu fičí tvoj smartfón?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom