Už v utorok 10. novembra sa vydaním Xbox Series X / S začne vojna novej konzolovej generácie. Sony s PS5 neplánuje zostať v závese a na Slovensku bude predaj spustený o niekoľko dní neskôr, konkrétne 19. novembra. Informačné embargo na PS5 bolo konečne uvoľnené, pozrime sa teda, čo na konzolu v odborných testoch hovoria recenzenti.

Všeobecným celosvetovým konsenzom je, že dizajnéri pri vývoji odviedli skvelú prácu a PS5 je skutočne zariadením prinášajúcim next-gen zážitok z hrania. Predovšetkým po stránke rýchlosti. Podobne ako Xbox Series X, aj PS5 je vybavená SSD diskom, ktorý citeľne urýchľuje akékoľvek operácie. Netýka sa to len operácií v menu zariadenia, ale prakticky všetkých oblastí, od používateľského rozhrania až po spustenie hier a loadingov.

Konzola je je podľa Washington Post extrémne tichá, neprehrieva sa a nedáva o sebe vedieť ani pri veľkej záťaži, čo je v porovnaní s PS4 výborná správa. Dizajn je čisto subjektívnou vecou, niektorí recenzenti ho chvália, iní sa s ním nevedia stotožniť. V každom prípade sa množia hlasy, že konzola pôsobí mierne lacno a nepôsobí prémiovým dojmom ako na obrázkoch, čo potvrdzuje aj recenzia Trusted Reviews.

Nenechaj si ujsť
Vybrali by si slovenskí vývojári Xbox Series X alebo PS5? Spýtali sme sa ich

Prakticky zo všetkých strán putuje veľká chvála k novému ovládaču DualSense, ktorý je podľa mnohých revolúciou v hraní a je jednou z najzásadnejších noviniek, ktorá bude v tejto generácii definovať zážitok na PS5. Všetci hráči si ho budú môcť vyskúšať napríklad v hre Astro’s Playroom, ktorá je jasnou demonštráciou haptického ovládania a ďalších funkcií nového ovládača. Hra je navyše bezplatne prístupná všetkým majiteľom PS5 a v recenziách dostáva skvelé známky.

Sony

Nové funkcie ovládača síce mnohých potešia, zároveň ale ovládač DualSense nemusí ergonomicky pasovať do menších rúk. Recenzentka Polygon po testovaní napríklad uvádza, že pri dlhších herných maratónoch ju hranie doslova bolelo, čo v porovnaní s predchádzajúcimi ovládačmi doposiaľ nikdy nezažila. Zároveň menšej kritike čelí aj výdrž ovládača na jedno nabitie, ktorá napríklad pri hraní Astro’s Playroom končí už po dvoch hodinách. Vo všeobecnosti sa však hovorí o výdrži okolo osem hodín.

Pri hraní recenzenti väčšinu času trávili pri novom Spidermanovi, ktorý je oproti predchodcovi pokrokom po všetkých stránkach. Načítanie obrazovky napríklad hravo podlezie tri sekundy, hra po vizuálnej stránke pri 4K rozlíšení a stabilných 60 fps pôsobí krásnym dojmom. Najviac herná novinka ohúrila portál Digital Spy, ktorý sa rozplýval nad kvalitou obrazu aj efektami ray-tracingu a v hodnotení dal Milesovi Moralesovi plnú paľbu.

Sony

O nič horšie si nevedú ani hry pridané do PlayStation Collection, ktoré sú rovnako obohatené o zvýšené snímkovanie, krajšie rozlíšenie a efekty prostredia. Recenzenti sa zhodujú, že bezplatné sprístupnenie najväčších hitov je zo strany Sony skvelým krokom a mnohé z notoricky známych titulov vďaka novému vizuálu naberajú doposiaľ nepoznaný rozmer. Opakovane je v tejto súvislosti spomínaný apokalyptický titul Days Gone.

Spätná kompatibilita však pri PS5 nie je zďaleka taká dokonalá ako pri tituloch Xbox Series X, čo sa stáva častým bodom kritiky. Časy načítania sú na konzole od Microsoftu podľa viacerých názorov citeľne kratšie a staršie hry na PS5 sa zdajú byť horšie optimalizované. Detailné porovnania jednotlivých titulov sa začnú objavovať už čoskoro, uvidíme teda, ako si konzoly zoči-voči pri výkone poradia.

Dôležitými mínusmi pri uvedení PS5 na trh sú absencia podpory 1440p rozlíšenia aj nemožnosť rozšírenia kapacity SSD disku formou externých diskov, čo konzola zatiaľ nepodporuje.

Nenechaj si ujsť
Recenzia Xbox Series X: Privítaj najvýkonnejšiu hernú konzolu súčasnosti

Rovnako na veľké prekvapenie PS5 zatiaľ nedisponuje funkciou simultánne bežiacich titulov na pozadí, medzi ktorými by si hráč mohol v priebehu niekoľkých sekúnd prepínať. Funkciu sme na Xbox Series X otestovali a zaradili medzi najlepšie plusy Xbox Series X, bola by preto škoda, keby PS5 podobným ekvivalentom nedisponoval.

Celkovo však nová konzola od Sony dostáva v hodnoteniach mimoriadne vysoké známky a recenzenti výslednou chválou nešetria. Zhodujú sa, že PS5 je zariadením, ktoré sa oplatí mať doma, predovšetkým vďaka jeho rýchlosti, ovládaču DualSense a výkonnosti, ktorá zážitok z hrania posúva o krok ďalej.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP