Matovičova očkovacia lotéria už pozná prvých vyše 10 000 výhercov. Zoznam všetkých poskytuje Ministerstvo financií SR na svojej stránke, ktorá umožňuje vyhľadať výhercu podľa zadaných filtrov. Mladý Slovák však vytvoril omnoho jednoduchšiu a praktickejšiu verziu webu, ktorý zjednodušuje kontrolu žrebov.

Slováci si môžu výhru v očkovacej lotérii overiť na webe ministerstva

Podľa informácií, ktoré na svojom profile zverejnil Igor Matovič, bolo doteraz v očkovacej lotérii vyžrebovaných až 10 tisíc Slovákov. Každý zo súťažiacich zapojených do tejto lotérie si môže prípadnú výhru overiť na webe MF SR, kde môže údaje filtrovať pomocou mena, mesta, žrebovacieho kódu alebo filtrovať zoznam podľa vyhranej sumy .

Snímka obrazovky/FonTech.sk

Spočiatku mal samotný web problémy a dochádzalo aj k jeho výpadku. Vyhľadávanie výhercov nemusí byť praktické. Overenie každého jedného kódu je nutné vykonať manuálne a opakovane, ministerstvo neposkytlo automatický systém, ktorý by overil viacero kódov naraz.

NEPREHLIADNI
NÁVOD: Ako sa registrovať, zapojiť a koľko môžeš vyhrať v očkovacej lotérii?

Mladý Slovák vytvoril web s nástrojom, ktorý stránke ministerstva chýba

To však dokázal hravo vyriešiť Jakub Bajzath, ktorý vytvoril alternatívny web pre súťažiacich v očkovacej lotérii. Na stránke Vyhralsom.sk si môže každý zapojený overiť či práve jeho kód nebol medzi výhernými vyžrebovanými. Do vyhľadávacieho poľa pritom stačí zadať celý kód v predpísanom formáte a stránka behom chvíle overí, či bol kód výherný alebo nie.

Takýmto spôsobom je možné overiť aj viac kódov súčasne, čo príde vhod napríklad v prípade súťažiacich, ktorí obdržali dva kódy po zaočkovaní dvomi dávkami dvojdávkovej vakcíny alebo jednou dávkou jednodávkovej vakcíny.

Dva kódy predstavujú dve šance v žrebovaní očkovacej lotérie. Tí, ktorí sa nechali zaočkovať len jednou dávkou dvojdávkovej vakcíny, získajú jeden kód.

Snímka obrazovky/FonTech.sk

Overovanie viacerých kódov naraz uľahčí aj overenie napríklad pre viacerých členov rodiny a práve to bol podľa našich informácií aj hlavný motív, prečo Jakub tento web vytvoril. Jeho programovanie mu pritom zabralo len približne hodinu času.

„Chcel som si to uľahčiť a spravil som web, kde zadáte všetky kódy, tie sa uložia do pamäte prehliadača a následne sa všetky naraz overia voči databáze víťazov Ministerstva Financií. Web samotný aj s kúpou a zriadením domény trval asi jednu hodinu.

Prakticky okamžite, ako som videl filter, som si overil, či je možné tieto údaje vydopytovať a použiť. Následne som spravil overovanie voči tejto databáze a nástroj bol na svete,“ informoval redakciu FonTech.sk Jakub Bajzath, autor webu Vyhralsom.sk.

Keďže išlo primárne o nástroj pre jeho potreby, ďalšie vlastnosti webu ako grafiku príliš neriešil a nepúšťal sa ani do mobilnej verzie. Samotnú stránku však podľa neho využíva čoraz viac ľudí a len v priebehu pár hodín po jej spustení si už kódy overovalo vyše 1000 unikátnych návštevníkov. Mnohí si podľa našich informácií takýmto spôsobom overili aj svoju výhru v očkovacej lotérii.

Snímka obrazovky/FonTech.sk

„Overovanie kódov funguje jednosmerne. Na dopyt z webu vyhralsom.sk sa vydopytuje databáza výhercov z Ministerstva financií, ktorá v sebe obsahuje kódy, mená výhercov, obec/mesto a výhru. Kód, ktorý používateľ zadá na web Vyhralsom.sk, sa následne voči tomuto zoznamu porovná a overí či existuje. Preto tam je možné zadať prakticky akýkoľvek kód, ktorý napríklad ani neexistuje a nebol nikomu pridelený.

Neoveruje sa existencia kódu, ani jeho pravosť. Overuje sa iba jeho tvar. Výhodou preto je, že sa žiadne dáta nikam neukladajú. Ukladajú sa iba kódy do pamäte prehliadača, aby sa dali overiť po každom obnovení stránky a netreba ich zakaždým zadávať. Nevýhodou je závislosť na forme dát a dostupnosti dát on ministerstva. Ak sa dnes ministerstvo rozhodne, že dáta zneprístupní, celý web prestane fungovať, pretože nebude mať odkiaľ čerpať dáta,“ popísal pre FonTech.sk fungovanie webu Jakub Bajzath.

Práve overovanie viacerých kódov naraz tak stálo sa vznikom tohto praktického webu, ktorý je skvelým pomocníkom pri overovaní výhry v očkovacej lotérii. Pokiaľ by podľa Bajzatha ministerstvo umožnilo aj takéto overovanie, jeho stránka by už nebola potrebná. Momentálne však nie je známe, či sa MF SR chystá takýmto spôsobom vyhľadávanie v zozname súťažiacich vylepšiť.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú