Začiatkom augusta odštartovala avizovaná očkovacia lotéria z dielne Ministerstva financií SR, ktoré vedie Igor Matovič. Stránka pre registrovanie očkovaných a sprostredkovateľov očkovania zožala napriek „nevôli“ Slovákov úspech a už behom prvých dní sa do systému registrovali státisíce ľudí. Napriek tomu však lotérii chýba základný predpoklad, ktorým chcel Matovič ľudí presvedčiť k očkovaniu, o téme informoval Startitup.

Slovákov má motivovať k očkovaniu lotéria

Stačilo 10 dní a do očkovacej lotérie sa podľa informácií Igora Matoviča zaregistrovalo už vyše 500 000 Slovákov, ktorí sa tak zapojili do súťaže o finančné výhry za očkovanie proti koronavírusu alebo sprostredkovanie očkovania svojim blízkym.

Prvých výhercov lotérie spoznáme už dnes 15. augusta v relácii RTVS na Jednotke a následne budú behom 12 týždňov budú žrebovaní výhercovia 110 000 cien v hodnote celkovo 21 miliónov eur.

NEPREHLIADNI
NÁVOD: Ako sa registrovať, zapojiť a koľko môžeš vyhrať v očkovacej lotérii?

Výhercovia budú zverejnení každý deň o 18:50 na Jednotke a taktiež sa zoznam výhercov objaví aj na webe bytzdravyjevyhra.sk. Práve na tomto webe sa Slováci môžu registrovať do očkovacej lotérie, ktorou chcel Matovič pomôcť k vyššej zaočkovanosti ľudí na Slovensku.

Matovičov plán propaguje len finančné výhry

Napriek tomu však jeho ministerstvo spustilo web, ktoré samotné očkovanie vôbec nepropaguje, miesto toho láka ľudí iba na finančné výhry. V prostredí stránky sa totižto nenachádza ani len jediný odkaz na stránku korona.gov.sk, kde by sa mohli Slováci registrovať na očkovanie proti koronavírusu.

Práve to by však malo byť základným predpokladom k vyššej zaočkovanosti ľudí, pre ktorých by mala byť možnosť finančnej výhry len akýmsi „bonusom“. V prvom rade by mala mať očkovacia lotéria za úlohu zvýšiť počet zaočkovaných, svojim spracovaním to však vôbec nenapĺňa.

Freepik (úprava redakcie)

Ja som to prirovnal k tomu, že jemu sa podaril pekný plagát na predstavenie, a on sa teraz teší z toho, že má strašne veľa lajkov a ľudia mú hodnotia ten plagát. Ale on by sa mal tešiť z toho, že tí ľudia si kupujú lístky na to predstavenie, nie z toho, že sa všetkým páči ten plagát s tigrom do cirkusu,“ informoval analytik Bošňák z projektu Dáta bez pátosu v rozhovore pre Refresher.

Rovnaká situácia však nastáva aj pri pohľade na registráciu pre očkovanie. Stránka korona.gov.sk totižto rovnako neobsahuje informácie o tom, že Slováci sa môžu po očkovaní zapojiť do očkovacej lotérie, čo by mohlo pomôcť k zvýšeniu zaočkovanosti. A hoci sa ľudia vo veľkom registrujú do lotérie rádovo v státisícoch, situácia v čakárni na očkovanie je výrazne horšia.

Registrácií na očkovanie ubúda

Podľa dát projektu Dáta bez pátosu je čakáreň pre očkovanie takmer vyprázdnená. Dáta platné k 11. augustu totiž jasne znázorňujú, že počet registrovaných Slovákov na očkovanie je minimálny. Najväčší záujem je evidovaný vo vekovej skupine do 17 rokov a od 20 do 24 rokov, kde je registrovaných zhruba 2000 ľudí. V prípade zvyšných vekových skupín je registrovaných v každej z nich menej ako 500 Slovákov.

Dáta bez pátosu

Tento stav tak nenaznačuje tomu, že by sa záujem o očkovanie zvýšil, práve naopak, čakáreň sa pomaly vyprázdňuje aj napriek spusteniu očkovacej lotérie. Podľa agentúry TASR sa do očkovacej prémie sa podľa informácií Ministerstva financií (MF) SR zapojila štvrtina všetkých zaočkovaných ľudí. Zo zapojených do očkovacej prémie je 52 % mužov a 48 % žien.

Dáta bez pátosu

Najviac registrovaných máme vo vekovej skupine 40 až 49 rokov. Seniorov starších ako 65 rokov je doteraz prihlásených takmer 85 000, čo je 16,8 % zo všetkých registrovaných ľudí. Zaujímavosťou je, že už štvrtý deň po spustení dominovali registráciám práve seniori starší ako 65 rokov, a tí prevažujú až dodnes,“ uviedlo MF SR na sociálnej sieti.

Ministerstvo dodáva, že podľa prieskumu Slovenskej akadémie vied by očkovacia prémia dokázala presvedčiť 146 000 ľudí, ktorí váhali, alebo sa neplánovali vôbec dať zaočkovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP