Po dlhých šiestich rokoch vo vesmíre k nám konečne pricestuje sonda Hayabusa-2, ktorá so sebou nesie vzorky hornín z asteroidu Ryugu. Sonda vzorky dopraví do mesta Woomera v juhoaustrálskej púšti. O téme informoval portál ScienceAlert.

Aktualizácia 15. 12. 2020

Len 10 dní od úspešného prevzatia vzácneho nákladu so vzorkami asteroidu Ryugu zverejnila japonská vesmírna agentúra JAXA prvé fotografie privezeného materiálu. Prach z asteroidu na fotografii sa nachádzal vo vonkajšom obale kapsuly vo vnútri kovového kontajnera. Vedci si tak už môžu byť na 100 % istí, že sonde sa úspešne podarilo doručiť tento unikátny vesmírny balíček až na Zem, upozornil web ScienceAlert.

„Dokázali sme potvrdiť prítomnosť čiernych častíc podobných piesku, o ktorých sa domnievame, že sú z asteroidu.“ uviedla agentúra

V správach uvedených na sociálnej sieti Twitter sa zatiaľ nepíše nič o otvorení vnútorného obalu kapsule, kde sa očakáva väčšia a dôležitejšia časť týchto vzoriek.  Agentúra tiež uviedla, že plánuje pokračovať vo svojej práci a postupne bude jednotlivé časti kontajnera otvárať a vytiahnuté vzorky analyzovať.

Polovica vzoriek, ktoré sonda Hayabusa-2 priniesla na Zem, bude rozdelená medzi agentúru JAXA, NASA a ďalšie medzinárodné organizácie. Zvyšok vzoriek sa ponechá uzavretých, až pokým nevyvinieme úplne nové analytické nástroje, ktoré dokážu tieto vzorky lepšie preskúmať.

Vzorky z asteroidu Ryugu. JAXA

Aktualizácia 5. 12. 2020

Úchvatná správa, vzorky z asteroidu Ryugu boli úspešne doručené na Zem. Vzorky dnes dopravila sonda Hayabusa-2 japonskej vesmírnej agentúry JAXA, ktorá vypustila z výšky 220 000 kilometrov kapsulu so vzácnym nákladom starým približne 4,5 miliárd rokov, ktorý nám pomôže objasniť vznik Slnečnej sústavy, informoval web Space.

Kapsula široká 40 centimetrov vstúpila do zemskej atmosféry dnes o 18:28 nášho času rýchlosťou viac ako 43   000 km/h. O pár minút neskôr, v dobe, keď kapsula bola zhruba 10 km nad povrchom Zeme došlo k vystreleniu padáka. O 18:47 už bola kapsula bezpečne na Zemi, kde ju vrtuľníkom po niekoľkých hodinách pátrania, v čase 20:47 našli odborníci z JAXA.

Prvé spravy hovoria o tom, že vzorka nebude presahovať hmotnosť 0,1 gramu, napriek tomu však ide o obrovský úspech, najmä po tom, čo predchádzajúca misia dokázala dopraviť iba 0,001 gramu materiálu. Po úspešnom zaistení a dôkladnej kontrole celej kapsuly budú vzorky prenesené z austrálskej púšte Woomera do Japonska na podrobnú analýzu. Celú situáciu budeme naďalej sledovať.

Pôvodný článok

Sondu japonskej vesmírnej agentúry JAXA s rozmermi 1,0 x 1,6 x 1,4 metra a váhou približne 600 kilogramov vyniesla do vesmíru raketa H-IIA ešte v roku 2014, kde začala svoju 3,5-ročnú cestu k asteroidu Ryugu, známeho tiež ako 1999 JU3, pohybujúceho sa po eliptickej dráhe, ktorá sa nachádza „tesne“ vedľa obežnej dráhy Zeme a tiahne sa až takmer po obežnú dráhu Marsu.

Hlavným cieľom misie bolo preskúmanie a odobratie vzoriek z asteroidu vzdialeného viac než 300 miliónov kilometrov. Sonda k asteroidu dorazila 27. júna 2018 a oblietavala ho v bezpečnej vzdialenosti približne jeden a pol roka.

Zobraziť celú galériu (4)
Akihiro Ikeshita/JAXA

Hayabusa-2 počas tejto doby zaistila niekoľko vzácnych vzoriek s hmotnosťou najmenej 100 miligramov. Samotné vzorky by mali predstavovať uhlíkové a organické hmoty z povrchu, ale aj z vnútra asteroidu. Detailné informácie o tom, ako zber vzoriek prebiehal, nájdeš na tomto odkaze

Hoci 100 miligramov sa môže zdať ako malé množstvo, ide o obrovský úspech japonskej vesmírnej agentúry, obzvlášť po tom, čo predchodca tejto sondy, Hayabusa-1, mal problémy so zariadením na odber vzoriek a na Zem priniesol len niekoľko mikrogramov materiálu. Presnejšie so sebou priniesol 1500 malých úlomkov asteroidu Itokawa.

Návrat sondy na Zem

Kapsulu so vzorkami asteroidu starého 4,5 miliardy rokov vypustí sonda Hayabusa-2 5. decembra 2020 medzi 18:00 a 19:00 nášho času. Očakáva sa, že kapsula so vzácnym nákladom, ktorá od svojho štartu prešla viac než 5 miliard kilometrov pristane v oblasti s rozlohou 100 až 150 km2, odkiaľ bude vysielať rádiový signál.

Po dopade kapsuly na Zem nebude možné signál zaznamenať z pozemných staníc, a tak budú japonskí vedci na jej dohľadanie nútení použiť vrtuľník. Akonáhle bude kapsula lokalizovaná, prenesú ju vrtuľníkom do zariadenia určeného na odber plynov nachádzajúcich sa v kontajneri so vzorkami.

Zobraziť celú galériu (4)
Akihiro Ikeshita/JAXA

Následne sa kontajner umiestni do prepravného boxu a odvezie sa do Japonska na analýzu – analýza vzoriek by mala poslúžiť vedcom na lepšie pochopenie toho, ako vznikala slnečná sústava.

Momentálne je vo už Woomere pripravený 14-členný tím agentúry JAXA, ktorý sa pripravuje na návrat sondy. Ďalší tím, ktorý ma doraziť do spomínaného mestečka, čaká momentálne v 446 km vzdialenom meste Adelaide, upozornil web SydneyMorningHerald.

Samotná sonda sa na Zem nevráti, spustí iba kapsulu so vzorkami a sama bude pokračovať vo svojej vesmírnej misii. Podľa všetkého by mala smerovať k ďalšiemu asteroidu, ku ktorému dorazí v roku 2031.

JAXA v súčasnosti zvažuje zriadenie živého vysielania z uvoľnenia kapsule a jej vstupu do atmosféry. Okrem toho stihla už vydať aj aplikáciu pre iOS s rozšírenou realitou (AR) na sledovanie trajektórie kapsule.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP