Každý smartfón prémiovej značky so sebou okrem vysokej nákupnej ceny prináša aj ďalšie extrémne nákladné položky, medzi ktoré patria napríklad autorizované opravy. Pri skladacích zariadeniach sa však náklady na opravu šplhajú do extrémnych výšin. Na cenník opráv pri skladačke Huawei Mate X upozornil portál TME.

Už pri klasických smartfónoch značky Apple, Samsung či Huawei ťa vyjde oprava v autorizovanom servise na slušný balík peňazí. Výhodou pri bežných smartfónoch je, že množstvo komponentov si dokáže šikovný človek vymeniť sám, alebo mu s tým pomôže neautorizovaný servis, kde bude stáť výmena poškodeného hardvéru podstatne menej. Pri skladacích smartfónoch sa však v prípade poškodenia displeja či iného komponentu zrejme autorizovanému servisu nevyhneš.

YouTube

Ako informuje portál GSMarena, v prípade Huawei Mate X ťa výmena displeja v autorizovanom servise vyjde zhruba na 900 €, čo je pri 2 200 € smartfóne takmer polovica hodnoty nového zariadenia. Ohybné displeje navyše nie sú také odolné ako klasické, pretože na ich povrchu sa nachádza špeciálna fólia, ktorá sa dá veľmi jednoducho poškodiť, takže stačí malá nepozornosť a obrovský problém je na svete.

Druhou najnákladnejšou položkou je výmena čipsetu, ktorá by ťa vyšla zhruba na 460 €. Poškodenie čipsetu, našťastie, tak často nenastáva, pretože ten je chránený v tele smartfónu a ublížiť by mu mohli iba pády z väčších výšok, na čo by ale v prvom rade trpela ohybná konštrukcia Mate X. V prípade poškodeného „šasi“ smartfónu  za opravu zaplatíš 45 €, nová batéria by ťa vyšla na 35 € a výmena trojitej zadnej kamery by v prípade poškodenia stála 90 €.

Huawei

Treba však podotknúť, že Mate X sa zatiaľ predáva iba na čínskom trhu a ceny opráv sú tiež prispôsobené na domáci čínsky trh. Po príchode do Európy sa pravdepodobne ešte o čosi zvýšia aj ceny jednotlivých opráv, takže taká výmena displeja by u nás pokojne mohla stáť aj viac ako 1 000 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom