Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slovensko pred pár dňami spustilo druhú fázu očkovania proti koronavírusu, v ktorom sa môžu vakcínou zaočkovať už aj seniori vo veku nad 85 rokov. Štát krátko po oznámení spustenia tejto fázy sprístupnil pre záujemcov o vakcínu aj online formulár na stránke korona.gov.sk. Podľa našich informácií obsahuje online formulár chyby, ktoré neumožňujú registráciu niektorých seniorov. Zisťovali sme, kde je problém.

Štátny web korona.gov.sk, ktorý prevádzkuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, zožal kritiku už krátko po spustení online registrácií na antigénové a PCR testovanie. V nedeľu minulý týždeň totiž došlo k výpadku systému, ktorý nezvládol nával žiadostí ľudí, bol nedostupný až do pondelka.

V stredu bol taktiež online formulár pre registráciu na vakcináciu obyvateľov spustený aj pre seniorov starších ako 85 rokov, ktorí spadajú do druhej fázy očkovacieho plánu. Ľudia spĺňajúci podmienky sa tak mohli registrovať online formulárom a získať termín, kedy budú zaočkovaní vakcínou.

Online formulár pre očkovanie seniorov v niektorých prípadoch nefunguje

Nakoľko sa jedná o staršiu generáciu Slovákov, túto technickú stránku za nich často riešia ich príbuzní. Jedna z našich čitateliek nás však upozornila na problém, ktorý jej zabránil registrovať rodinného príslušníka týmto formulárom na očkovanie. Strýka vo veku 88 rokov systém na štátnom webe korona.gov.sk nechcel zaregistrovať z paradoxných dôvodov.

Zobraziť celú galériu (2)
korona.gov.sk/Redakcia

Pri pokuse o registráciu príbuzného sa naša čitateľka stretla s odmietnutím a formulár nebol systémom akceptovaný. Navyše, rok narodenia bol automaticky upravený z roku 1932 na rok 2032 a objavilo sa tiež upozornenie, že registrovať sa môžu ľudia nad 18 rokov, ktorí mimochodom spadajú až do poslednej 11. fázy očkovacieho plánu. Kde však hľadať príčinu takejto nezmyselnej chyby?

Zobraziť celú galériu (2)
korona.gov.sk/Redakcia

Redakcia FonTech.sk kontaktovala s otázkami Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré má online formulár pre testovanie a očkovanie proti koronavírusu spravovať. Samotný web korona.gov.sk spravuje MIRRI.

Problém tkvie v starých rodných číslach

Podľa informácií, ktoré našej redakcii poskytlo ministerstvo, Národné centrum zdravotníckych informácií chybu zaznamenalo a aktuálne pracuje na riešení.

Hlavným problémom, ktorý zmiatol celý systém online registrácie na očkovanie, sú rodné čísla seniorov. Staršia generácia Slovákov, ktorí boli narodení do konca roka 1953, má totiž 9-miestne rodné číslo s 3-miestnou koncovkou. Generácia ľudí narodených od začiatku roka 1954 však už dostávala 10-miestne rodné číslo so 4-miestnou číselnou koncovkou.

„Rodné čísla podľa zákona č. 301/1995 majú 10 miest. Do 31. 12. 1953 však boli vydávané v 9 miestnom formáte. Niektorým rodným číslam spred roku 1954 však bolo v 90. rokoch umelo pridané desiate číslo. 

Každé rodné číslo prechádza pri registrácii validáciou podľa vyššie uvedeného zákona, čoho dôsledkom je, že občanom s nesprávnym rodným číslom nie je registrácia umožnená.

V databáze NCZI sú od spustenia elektronickej registrácie tisícky žiadostí o PCR alebo antigénové vyšetrenie aj od občanov s 9 miestnym rodným číslom. NCZI pracuje na úprave systému,“ uviedla pre redakciu FonTech.sk hovorkyňa NCZI.

Aktuálne tak môžu mať seniori pri registrácii s nesprávnym rodným číslom problémy, ktoré by však mali byť čoskoro vyriešené. Bližšie informácie o riešení situácie ale národné centrum neposkytlo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú