Vo Švajčiarskom meste Bazilej na poriadok dohliadajú policajti vo vozidlách Tesla Model X. 7 elektromobilov tamojšej polície bude najväčšie zastúpenie elektrických vozidiel v radoch polície na celom svete. 

Portál Electrek ešte v marci minulého roka informoval, že Policajné oddelenie mesta Bazilej vo Švajčiarku nakúpilo 7 nových vozidiel Tesla Model X 100D. Tie mali v službe nahradiť 7 starších dieselov, pričom oddelenie argumentovalo toto rozhodnutie šetrením nákladov.

S počiatku mala polícia obavy z úniku dát

Argumenty o šetrení nákladov sa však môžu na prvý pohľad zdať nemiestne vzhľadom na cenu Modelu X. Bazilejská polícia údajne za každé z vozidiel zaplatila o 49 000 švajčiarskych frankov (~43 000 €) viac v porovnaní s dieselovými automobilmi. Vedenie je však presvedčené, že elektrické autá budú z hľadiska dlhodobých nákladov šetrnejšie vďaka nižším cenám za prevádzku, údržbu a vyššej predajnej hodnote.

Nasadenie vozidiel do prevádzky však neprebehlo okamžite. Polícia vozidlá obdŕžala ešte v decembri minulého roka, no obávala sa, že Tesla by mohla zbierať citlivé dáta ako je poloha či komunikácia policajtov vo vozidlách. Automobilka však umožňuje svojim zákazníkom sledovanie polohy vozidla vypnúť a hlasovo aktivované funkcie nezaznamenáva.

Po vyriešení obáv sú v prevádzke prvé tri vozidlá

Po preverení týchto obáv tak nakoniec Bazilejskej polícii nestálo nič v ceste. V meste boli zaznamenané 3 nové policajné vozidlá Tesla Model X, pričom ďalšie 4 sú v príprave. V plnom počte sa tak toto oddelenie po mestách ako Los Angeles či Denver stane najväčším vozovým parkom elektrických policajných áut.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom