Pred pár dňami sme boli svedkami vypnutia webových stránok Verystream, Openload a Streamango, ktoré okrem iného slúžili hlavne ako úložisko tisícok hodín nelegálneho video obsahu populárnych filmov a seriálov. Na to, samozrejme, doplatili aj populárne pirátske stránky u nás, vrátane jednej z najväčších – Topserialy.to. Na Facebooku však vznikla udalosť, ohlasujúca protest za obnovenie tejto stránky a využívaných streamovacích serverov, o ktorú má záujem takmer 20-tisíc Čechov a Slovákov. 

Tvrdá rana pre pirátov

Situácia, ktorá na týchto stránkach pred pár dňami nastala, mala pre pirátov katastrofálne následky. Weby totiž prišli o tisícky hodín obsahu, a prevádzkovatelia spomínaných serverov teraz čelia aj vysokej pokute za škody spôsobené práve jeho nelegálnym šírením.

Tento krok sa však stretol s veľkým odporom fanúšikov stránok, na ktorých si mohli obrovskú databázu filmov a seriálov pozrieť kedykoľvek zadarmo.

Za obsah odmietajú platiť

„Týmto vyhlasujeme protest za obnovenie stránky Topserialy.to a ňou využívaných streamovacích serverov Verystream, Openload a Streamango. Naše životy bez seriálov nemajú zmysel a za Netflix fakt platiť nechceme,“ znie popis udalosti. Za udalosťou, ktorá bola najprv myslená iba ako vtip, stojí skupina ľudí zo satirickej stránky Aubergine a je naplánovaná na budúci piatok, 15. novembra, na Náměstí Svobody v Brne. „Pokiaľ môžem hovoriť za študentstvo, argumentujem to tým, že nevieme, prečo máme platiť za niečo, čo bolo doteraz zdarma“, uviedol jeden z organizátorov, Lukáš Lannister, pre Seznam.cz.

Zobraziť celú galériu (1)
Unsplash (úprava redakcie)

Prečítaj si aj
Deň po: Najväčšia ofenzíva voči nelegálnemu obsahu na internete skončila pre pirátov katastrofou

Udalosť sa však za pár hodín stala na Facebooku populárna, a tak sa nespokojní fanúšikovia seriálov zadarmo zrejme naozaj stretnú. Nie každému sa však tento nápad pozdáva.

„Dobrá márnosť, toto. Chápete, že pokiaľ za tie seriály nebudete platiť, tak ich nebudú vyrábať? Toto nie je dobré ani ako zlá recesia,“ napísal jeden z odporcov protestu. Bude tak zaujímavé sledovať, ako sa táto situácia vyvinie a či zrušenie populárnej pirátskej stránky naozaj doženie ľudí do ulíc.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom