V článku sa nachádzajú materiály TASR.

NASA v sobotu odvolala plánovaný štart misie Artemis I k Mesiacu. Tropická búrka Ian, ktorá sa blíži k Floride podľa predpovedí zosilnie. TASR informuje podľa správy AFP.

NASA sa vzdáva príležitosti na spustenie… a pripravuje sa na návrat (zo štartovacej plochy), pričom naďalej sleduje predpoveď počasia spojenú s tropickou búrkou Ian,“ uviedla v sobotu.

Americké Národné centrum pre hurikány predpovedá, že búrka má cez víkend „rýchlo zosilnieť“, keď sa presunie k Floride. Raketa Space Launch System (SLS) má štartovať z tamojšieho Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral.

NASA sa zahráva s ohňom

Oranžovo-biela SLS dokáže na štartovacej rampe odolať nárazom vetra s rýchlosťou až 137 kilometrov za hodinu. Ak sa však bude musieť vrátiť do montážneho hangára, zmešká štartovacie okno, ktoré potrvá do 4. októbra. Ďalšie bude od 17. do 31. októbra s jednou možnosťou vzletu denne.

Ako ale podotýka žurnalista Eric Berger, NASA sa ešte stále nerozhodla, či raketu SLS presunie naspäť do hangára. Jedná sa pritom o neuveriteľné riziko, keďže je raketa vo vývoji už veľmi dlhú dobu, dlho mešká, vláda do nej naliala enormné financie a už viackrát sa ukázalo, že má pomerne vážne problémy. Spoliehať sa teda na odolanie určitej rýchlosti vetra a zároveň na to, že tento vietor nebude silnejší je ľahkovážne.

Vesmírna misia Artemis I otestuje SLS a bezpilotnú kapsulu Orion v rámci prípravy na budúce lety na Mesiac s ľudskou posádkou. Predchádzajúce dva pokusy o štart boli zrušené pre technické problémy vrátane úniku paliva. Úspešná misia by bola pre NASA po rokoch odkladov a prekročenia finančných nákladov veľkou úľavou.

Artemis mala štartovať včera

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uvažoval o 23. a 27. septembri ako o možných termínoch pre ďalší pokus o začatie misie Artemis 1 k Mesiacu. Podľa agentúry AFP to vo štvrtok vyhlásil vysokopostavený predstaviteľ NASA Jim Free.

NASA/Aubrey Gemignani

Dva predchádzajúce pokusy o štart superťažkej nosnej rakety SLS (Space Launch System) v rámci misie Artemis 1 boli zrušené po tom, ako mala raketa technické problémy vrátane úniku paliva.

Predstavitelia NASA na tlačovej konferencii vo štvrtok uviedli, že okno pre štart 23. septembra sa začne o 06:47 h miestneho času, zatiaľ čo 27. septembra sa štartovacie okno otvorí o 11:37 h miestneho času.

Riaditeľ NASA Bill Nelson vysvetlil, že podľa polohy Mesiaca a Zeme by sa ďalšie štartovacie okno malo otvoriť začiatkom októbra.

Predbehne ju Starship?

Pre NASA sa kvôli tomuto problému začína črtať nezvyčajné zahanbenie, keďže Muskova spoločnosť SpaceX sa blíži k prvému orbitálnemu testu rakety Starship. Tá prekonáva SLS nielen v kapacite, ale aj v cene a aj v dobe, ktorú firma potrebovala pre jej vývoj.

Musk po poslednom teste prvého stupňa tejto rakety vyhlásil, že k jej orbitálnemu testu dôjde, s najväčšou pravdepodobnosťou, v novembri. Vylúčený však nie je ani október.

Zatiaľ to síce vyzerá, že SLS poletí skôr, avšak v prípade ďalších odkladov nie je vylúčené, že NASA tieto pomyselné preteky prehrá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP