Nuda za 200 miliónov. Najdrahší film Netflixu je ukážka, prečo tieto projekty vôbec (ne)pozerať
Daniel Craig odišiel s Jamesom Bondom na zaslúžený dôchodok, séria Jasona Bournea uľahla do dlhého hybernačného spánku a Tom Cruise pomaly plánuje uzavrieť úspešnú značku Mission Impossible s dvojicou posledných filmov. Kto zaplní dočasné prázdne miesto na trhu s vysokorozpočtovými špionážnymi snímkami?
O slovo sa prekvapivo prihlásil Netflix s odvahou herkulovských rozmerov, keď v roku 2020 predstavil projekt Gray Man, ktorý má byť začiatkom nového epického dobrodružstva s viacerými už dopredu odklepnutými pokračovaniami.
Spoločnosť nenechala nič na náhodu a do svojho najdrahšieho filmového projektu naliala 200 miliónov dolárov, obsadila doň najzvučnejšie hollywoodske hviezdy súčasnosti, no a aby sa produkt lepšie predával, novovzniknutú sériu označila ako konkurenciu Jamesa Bonda či Mission Impossible.
Dosiahnuť divácky úspech Marvelu
Na spoločnosť sa to sype z každej strany – strata veľkého počtu predplatiteľov, škrtanie vlastného obsahu a nepriaznivé finančné a kvalitatívne výsledky sú hlavnými znakmi toho, prečo vyhlásenia Netflixu začínajú pôsobiť ako prázdne reči vo vetre.
Napriek naštrbenej dôvere k tvorbe obsahu spoločnosti bol však Gray Man u mnohých filmových nadšencov označený v diári ako jedna z najväčších udalostí tohto roka a to aj vďaka sympatickému obsadeniu, príbehu zasadenému do známych európskych lokalít a určite tak trochu aj vďaka škodoradostnej zvedavosti diváka, ktorého zaujíma, ako sa dá znovu (ne)efektívne vyhodiť 200 miliónov len tak von oknom. Podobne ako to bolo pri Red Notice.
Úlohu čo najrozumnejšie využiť balík peňazí a vytvoriť zrod úspešnej značky, postavenej na zlatých hroboch spomínaných špionážnych klasík, dostali bratia Joe a Anthony Russovci.
Ich režisérska kariéra po seriálovom úspechu s Community naplno explodovala až popri marvelovskom ťažení na vrchol komiksového Olympu. Okrem osviežujúcich pokračovaní Kapitána Ameriku si podmanili celý filmový svet aj famóznym zavŕšením univerza s Avengermi, kde nejedna vreckovka milovníkov Iron Mana nezostala suchá.
Tam, kde bratom Russovcom skončili príbehy o dennodenných povinnostiach superhrdinov zachraňovať Zem, tam pre nich začali útrapy Courta Gentryho, ktorý je ústrednou postavou série knižných noviel od spisovateľa Marka Greaneyho.
Príbeh chutí ako viackrát prevarený čaj
Práve z jeho prvej knihy s názvom Gray Man čerpá scenár rovnomenného filmu, ktorý je zároveň akýmsi príbehovým prológom do nového univerza.
Court Gentry (Ryan Gosling) alebo krycie označenie „Šestka“ je špičkový agent a bývalý dôstojník CIA, ktorý odhalil citlivé tajomstvá svojej tajnej špionážnej agentúry a následne sa tak stáva terčom medzinárodných vrahov po tom, čo jeho nadriadený Denny Carmichael (Regé-Jean Page) a bývalý spolupracovník v CIA Lloyd Hansen (Chris Evans) vypísali odmenu na jeho hlavu.
Zápletka o lovnej zveri v podobe nežiadúcej osoby tajnej organizácie, ktorú treba odstrániť, pripomína príbeh ďalšieho známeho filmového agenta Jasona Bournea. Podobnú osudovosť a hĺbku charakteru ponoreného do traumatickej minulosti, ktorého tajomstvo by malo vyplávať na povrch však nečakaj.
Herci vyčnievajú nad samotným filmom
Court Gentry je obyčajný regrút, ktorý sa len vykúpil z väzenia výmenou za službu v CIA. Plusom jeho filmovej verzie je, že sa dočkal peknej tváričky Ryana Goslinga, ktorý svojou charizmou stihne popri bitkách občas utrúsiť ironickú poznámku a stretnutiami so svojím hlavným náprotivkom vyšperkovať svoj výkon na maximum.
Jeho magneticky stoický pohľad sa nemení ani keď mu prúd krvi steká po tele a so žuvačkou či špáradlom v ústach ničiaci svojich nepriateľov rad za radom je to stále ten Gosling s lišiackym úsmevom, ktorého si diváci v akejkoľvek úlohe okamžite obľúbia.
V globálnom meradle však jeho postava nie je pre panoptikum filmových agentov ničím výnimočná. Viac ako Gosling sa do análov špionážnych snímok zapíše skôr kreácia Chrisa Evansa v pomerne netradičnej role sociopatického agenta so zovňajškom pripomínajúcim Jima Carreyho z filmu Ja, moje druhé Ja a Irena.
Je pomerne radosť vidieť, ako si herec užíva komiksový dôchodok každým ďalším dúškom a psychopatické sklony svojej postavy až na hranici paródie seba samého rád využíva na svoju výhradnú pozornosť v akomkoľvek momente.
Diváci si pri mnohých scénach uvedomia, že hviezdna sila a sebaisté výkony Goslinga a Evansa sú práve to, čo vyzdvihuje úroveň filmu nad šedý priemer tvorby Netflixu.
Dvojicu hlavných protagonistov dopĺňa Ana De Armas, ktorej nechýba povestná iskra či sexepíl a tréning so zbraňou, ktorý absolvovala pri natáčaní Jamesa Bonda dokonale využila aj v Gray Manovi, kde to ešte povýšila o ťažké zbrane.
Divákov vo filme tiež potešia predstavitelia vedľajších úloh, herecký matador Billy Bob Thornton (Fargo) v role bývalého nadriadeného Gentryho či Jessica Henwick (Matrix Ressurections) ako Suzanne Brewerová, dôstojníčka CIA.
NEPREHLIADNI
Platíme Netflix, HBO Max aj Disney+. Prečo neexistuje filmové Spotify, kde by bolo úplne všetko?
Akcia odsýpa a z vizuálnych trikov ťa budú bolieť oči
Konfrontácie a interakcie celkovo fungujú na výbornú a stretnutia Gentryho a Hansena sú často najlepšími momentmi filmu, ktorému však nohy podráža sterilný príbeh bez akejkoľvek inovácie. Jeho priamočiarosť by sa dala zhrnúť do jedinej seriálovej epizódy Jacka Ryana.
Premisa o sprisahaní a tajnom USB, ktoré vedie k tomu, že sa hlavný hrdina musí pred vrahmi presúvať z jednej krajiny do druhej častejšie ako tvorcovia Lonely Planet, pôsobí jednoducho ako rýchlokurz pre divákov, ktorí nikdy predtým nevideli žiaden špionážny film.
Nepomôže tomu ani príbehová odbočka k záchrane Gentryho najbližšej osoby, čo bez ostychu pôsobí ako záverečná scéna z Komanda s Arnoldom Schwarzeneggerom.
Gray Man však z hľadiska diváckej pozornosti stále ponúka svieže a dostatočne zábavné akčné sekvencie, vďaka čomu táto jazda s vyše 120 minútami fanúšikom bezmyšlienkových jednohubiek veľmi rýchlo odsype.
S prižmúrením oka by sa akcia mohla prirovnať k najlepším rokom akčného rutinéra Michaela Baya. Je to ten typ oddychovej nenáročnej zábavy, pri ktorej si človek stihne pred televízorom ožehliť a zároveň nestratí krok s príbehom a stopou neprestajne unikajúceho Goslinga.
Nová štartujúca séria špionážnych filmov chcela byť konkurenciou elegantného akčného štýlu Jamesa Bonda či dynamickej a živelnej akcie Jasona Bournea. Svojím béčkovým poňatím, bojovou choreografiou s miliónmi vystrelených zásobníkov za scénu a neohrozenosťou hlavného hrdinu má však potenciál osloviť skôr fanúšikov Johna Wicka, ako čitateľov špionážnych románov od Johna le Carrého či Toma Clancyho.
Menší rozdiel je len v tom, že tvorcovia Avengers: Endgame sa do bojových scén v Gray Manovi snažili zakomponovať aj CGI efekty, ktoré často šialene pokrivkávajú. V porovnaní s kvalitnými kaskadérskymi kúskami a technickou stránkou vyznievajú až prekvapivo v neprospech režisérov, ktorí sa vo vizuálnych orgiách Marvelu cítili ako doma.
Neprehľadný grafický chaos pri lietadlovej scéne oko nepozorného diváka ešte prehliadne, pri samoúčelnej demolácii pražských exteriérov počas naháňačky sa však divák začne pýtať, či 200 miliónov dolárov zhltla inflácia alebo honoráre elitných hercov.
Finančný riaditeľ Netflixu je ako Columbova žena
Ak by bol Gray Man natočený za 20 miliónov dolárov so skupinou neznámych hercov, bol by označený za príjemné osvieženie tohto horúceho leta a ľahko zabudnuteľný popcornový film, ktorý ti stačí pozrieť aj na tablete cestou autom do Chorvátska.
Jednoducho prijateľný spôsob, ako premrhať pár hodín a nebude ti to až tak ľúto. Gray Man v obchodnom výklade láka na luxusný obal, avšak len s lacno vyzerajúcim produktom, ktorého na prvý pohľad sympatické funkcie tvoj život nijak neobohatia, iba na krátky čas pobavia, predtým než ho za pár hodín vyhodíš.
Nepomer ceny a kvality v prípade Gray Mana ideálne reflektuje čoraz horšiu situáciu Netflixu, ktorý za najdrahšie predplatné spomedzi streamovacích služieb dodáva obecenstvu paradoxne najhorší obsah.
Karavána bude s úsmevom pokračovať ďalej
Negatívny trend, bohužiaľ, najviac vidieť na vysokorozpočtovej produkcii spoločnosti a zároveň dáva otázku, či bude Netflix ešte niekedy schopný priniesť film hodný investovania závratných súm. Čiernym scenárom ostáva aj budúcnosť novej značky Gray Man.
Netflix už pred premiérou svojej akčnej novinky potvrdil, že nová franšíza dostane rovno prequel aj pokračovanie. Streamovacia spoločnosť tak odvážne vsadila dôveru vo svoju novú značku už pred jej začiatkom.
Gray Man by však nebol jediným filmom v histórii, ktorý mal byť predurčený k „veľkému tresku“ s cieľom vytvoriť nové univerzum, aby ho následne v samotnom zárodku zničil.
Očakáva však niekto taký osud pre produkciu, ktorá je len pásovou výrobou, neustále chrliacou podpriemerný filmový obsah a ktorej jediným meradlom kvality sú štatistiky sledovanosti?
Práve zisky a čísla zabezpečujú streamovacej spoločnosti priemerné, divácky zaujímavejšie snímky ako Red Notice, Extraction či Army of the Dead, do ktorých Netflix prvoplánovo nalial rovnako obrovský balík peňazí.
Film Gray Man sa tak v konečnom dôsledku nemusí obávať, že by sa neusadil na trón v rebríčku sledovanosti na najbližšie týždne. Osud Netflixu je daný, čo na tom, že užívateľov po celom svete každým rokom ubúda, konkurencia silnie a obsah začnú čochvíľa prerušovať reklamy.
Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Milovaná služba Slovákov výrazne zdražuje. Už oddnes si za obsah priplatia všetci
Zacinká a krutá smrť je nablízku. Nový film od kráľa hororu sa predstavil v novej ukážke
Príbeh filmu Čierny jastrab zostrelený znovu ožíva. Mrazivá novinka od Netflixu má prvý trailer
Mohla to byť skvelá komédia. Prvý veľký film Netflixu 2025 je ďalší brak, nepomohli ani hviezdy
Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Rodinný ranč a večera pod krištáľovým lustrom. Toto je TOP 5 reštaurácií v Prešovskom kraji
124-ročná Číňanka prezradila tajomstvo svojej dlhovekosti. Nedá naň dopustiť, lekári krútia hlavou
Najchladnejšia zima za posledné roky: La Niña natiahne mrazy na našom území, varujú experti
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Automobilky robili veľkú chybu: Francúzom stačil jeden model na elektrický prevrat, Nóri dokázali nemožné
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Ľudia na ňu takmer zabudli. Slávna automobilka znova ožíva, pripravuje dve špičkové autá
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
-
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
Je teória strún skutočná? Výpočty vedcov prinášajú nádej, ktorá môže prepísať fyziku
Veľké otrasy vo vedeckom svete: Nový druh dávneho živočícha má byť len veľký podvod
Armáda USA dostane desivé vylepšenie. Nasadia AI technológie, ktoré budú vyhrávať vojny
Astronómia je v ohrození. Vodíkový projekt môže zatieniť svetovú ikonu na pozorovanie vesmíru
Milióny ľudí o nej nevie. Skrytá funkcia iPhonu rozpozná rastliny aj svetové pamiatky
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Rodinný ranč a večera pod krištáľovým lustrom. Toto je TOP 5 reštaurácií v Prešovskom kraji
124-ročná Číňanka prezradila tajomstvo svojej dlhovekosti. Nedá naň dopustiť, lekári krútia hlavou
Najchladnejšia zima za posledné roky: La Niña natiahne mrazy na našom území, varujú experti
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené