Nie je tajomstvom, že Netflix v kvantite svojej ponuky konkurenciu tvrdo valcuje a ponúka mnohonásobne viac obsahu ako ďalší hráči na trhu. Celkom iný príbeh sa však píše v oblasti kvality ponúkaných titulov, kde už to so svetovým lídrom zďaleka nie je také ružové.
Štatistický portál Self Financial si totiž posvietil na kvalitu obsahu, ktorý streamovacie spoločnosti ponúkajú, a prichádza so zaujímavým záverom – najlepšie hodnotený obsah nemá Netflix, HBO Max ani Disney+, ale ich menší konkurent v podobe Apple TV+.
Pri vyhodnocovaní kvality obsahu sa štúdia oprela o divácke hodnotenia na populárnom agregátovom portáli IMDb, z ktorých sa následne spravil priemer. Podľa týchto kritérií víťazne spomedzi všetkých streamovacích služieb vyšiel práve Apple TV+, kde priemerné divácke skóre obsahu predstavuje 7,08 / 10.
Druhé miesto patrí HBO Max so skóre 6,95 / 10, z našich platforiem nasleduje Disney+ (6,71), pričom Netflix sa spoločne Amazon Prime Video s priemerným diváckym hodnotením 6,62 / 10 umiestnili až na predposlednom mieste. Horšie v kvalite obsahu obstála už len služba Paramount+, ktorá u nás bude dostupná v podobe SkyShowtime.

Dominancia Apple TV+ na čele rebríčka neprichádza ako výrazné prekvapenie. Filozofia sústrediť sa na kvalitu nad kvantitou je dobre známa, službe nakoniec nič iné ani neostáva.
U nás i vo svete knižnica Apple TV+ pozostáva len z okolo 115 titulov, čo je v porovnaní s konkurenciou žalostne málo. Služba však zároveň ponúka jedny z najoceňovanejších titulov súčasnosti, za viaceré spomeňme The Morning Show alebo Ted Lasso.
Hodnotenie obsahu streamovacích služieb podľa IMDb
- Apple TV+ 7,08 / 10
- HBO Max 6,88 / 10
- Peacock (u nás bude dostupný v podobe SkyShowtime) 6,76 / 10
- Hulu (u nás časť knižnice ponúka Disney+) 6,72 / 10
- Disney+ 6,71 / 10
- Netflix 6,62 / 10
- Prime Video 6,62 / 10
- Paramount + 6,0 / 10
Kvalita obsahu klesá, Netflix dominuje v dvoch oblastiach
Štatistiky ďalej odhalili, že prakticky všetky streamovacie služby si v porovnaní s rokom 2021 v hodnoteniach svojich titulov na IMDb pohoršili. Tituly Apple TV+ napríklad v roku 2021 boli hodnotené priemernou známkou 7,24 /10 a v medziročnom porovnaní je to práve Apple, ktorý v kvalite klesol najviac, na spomenutý tohtoročný priemer 7,08 / 10.
Čítal si už?
Najdrahší film Netflixu aj kandidát na najlepší seriál roka. Toto je TOP 9 noviniek v júli
Netflix, HBO Max aj Disney+ si kvalitatívny štandard držia takmer nezmenený, aj keď v hodnoteniach v porovnaní s minulým rokom si pohoršili všetky platformy.
Štúdia tiež odhalila najsilnejšie stránky jednotlivých služieb
Netflix popri konkurencii vyniká predovšetkým v žánri fantasy a ponuke kvalitných talk-shows, HBO v diváckych hodnoteniach dominuje svojou ponukou kriminálok, historických titulov a obsahu zo sci-fi žánru.
Práve HBO Max má v oblasti kvality ponúkať najvyrovnanejší zážitok. Služba sa ocitla medzi najlepšie dvoma hodnotenými platformami až v 11 kategóriách podľa žánru. Okrem krimi a ďalších zmienených žánrov vyniká aj kvalitnou ponukou vojnových filmov či muzikálov, Netflix dominoval len v dvoch zmienených kategóriách. Vo zvyšných žánroch ide z hľadiska konkurencieschopnosti skôr o priemer.

Zaujímavé je, že Disney+ síce ponúka najviac rodinne ladeného obsahu, v jeho hodnotení sa však služba umiestnila najhoršie spomedzi všetkých platforiem. Ukazuje sa tak, že čím viac obsahu platformy ponúkajú, tým horšie sú aj ich priemerné hodnotenia. To vysvetľuje aj predposledné miesto Netflixu v hodnotení obsahu.
Veľký paradox Netflixu
To, že kvalita obsahu Netflixu dlhodobo kolíše potvrdzuje aj ďalší nezávislý prieskum, tentokrát vykonaný filmovým portálom Variety. Ten ukázal, že predplatitelia sú s Netflixom a jeho ponukou spokojní najmenej spomedzi všetkých ďalších platforiem.
Najlepšiu odozvu spomedzi predplatiteľov zaznamenali HBO Max a Disney+, s ktorými spokojnosť vyjadrilo 85 %, respektíve 83 % respondentov. Netflix sa v hodnotení diváckeho zážitku umiestnil až na absolútnom chvoste a spokojnosť s ním vyjadrila len niečo viac ako polovica opýtaných, konkrétne 62 %.
Veľkým paradoxom však je, že aj keď je s Netflixom spokojné najmenšie percento opýtaných, najviac ľudí by si ho ponechalo v prípade, že si môže predplatiť len jednu službu. Až 41 % opýtaných uviedlo, že by si spomedzi konkurencie vybralo práve Netflix.

Jedným dychom však treba dodať, že dominancia Netflixu upadá, čo ukazuje aj prieskum. Minulý rok by si totiž najväčšiu streamovaciu službu predplatilo o 10 % viac ako teraz.
Polepšuje si naopak konkurencia. HBO Max by si za svoju jedinú platformu vybralo 19 % opýtaných, Disney+ 14 %. V oboch prípadoch ide v porovnaní s minulým rokom približne o 5 % nárast.
Dôvodom úpadku Netflixu je predovšetkým cena jeho predplatného, ktorá je najväčšia spomedzi všetkej konkurencie. Podobne ako u nás, aj vo väčšine ďalších svetových regiónov platí, že za cenu prémiového predplatného Netflixu si používateľ môže zaplatiť dve iné platformy.
Aj preto sa Netflix aktuálne ponáhľa s predstavením lacnejšie balíka s reklamami. Cenu svojich regulárnych predplatných plánov spoločnosť znižovať neplánuje.
Práve naopak. Začiatkom roka Netflix zdvihol predplatné na domácom americkom trhu, o chvíľu neskôr nasledovalo aj zdvihnutie na trhoch Veľkej Británie a Írska.
Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

45‑ročná hororová legenda je späť aj s novou ukážkou. Do kín dorazí nečakane rýchlo

Pred 40 rokmi zmenil akčné filmy. Legenda sa vracia v podobe, akú sme tu ešte nemali

Nová slovenská komédia práve dorazila online. Dostupná je na jedinom mieste

Špičkový sci-fi seriál sa vracia. Kolaps v ňom zahnal ľudstvo do podzemných bunkrov

Ovládla svet a teraz z nej bude film. Najúspešnejšia fantasy poslednej dekády odhaľuje detaily
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Známa firma z Dunajskej Stredy spadla do straty 2,5 milióna eur: Po 30 rokoch na trhu končí v konkurze
PREMIUMHamšík z Labyrinth Labs s tržbami 8,8 milióna eur: Riešime problém, ktorý trápi firmy naprieč celou Európou

Šéf najväčšej banky na svete bije na poplach: Inflácia, vojny a AI rozkývajú medzinárodnú ekonomiku

Blíži sa kolaps? Ekonomika je na tom najhoršie od 2. svetovej vojny, môžu za to najmä tieto dve krajiny

Až 47 % Slovákov platí za zbytočnosti: Toto je najväčší požierač tvojich peňazí
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Odporcom padla sánka: 30-ročnej fotovoltike odmerali výkon, výsledok je zarážajúci
- Pred 40 rokmi zmenil akčné filmy. Legenda sa vracia v podobe, akú sme tu ešte nemali
- Ovládla svet a teraz z nej bude film. Najúspešnejšia fantasy poslednej dekády odhaľuje detaily
- Jadrové monštrá USA sa presúvajú. Najničivejšia flotila sveta vstúpila do kritickej oblasti
- Z Antarktídy prichádzajú záhadné signály, ktoré popierajú fyziku. Vedci ich nevedia vysvetliť
-
- Jadrové monštrá USA sa presúvajú. Najničivejšia flotila sveta vstúpila do kritickej oblasti
- Ovládla svet a teraz z nej bude film. Najúspešnejšia fantasy poslednej dekády odhaľuje detaily
- Z Antarktídy prichádzajú záhadné signály, ktoré popierajú fyziku. Vedci ich nevedia vysvetliť
- Moskva posiela do boja nové stíhačky. Majú skoncovať s postrachom ruskej armády
- Odporcom padla sánka: 30-ročnej fotovoltike odmerali výkon, výsledok je zarážajúci
-
- Jadrové monštrá USA sa presúvajú. Najničivejšia flotila sveta vstúpila do kritickej oblasti
- Moskva posiela do boja nové stíhačky. Majú skoncovať s postrachom ruskej armády
- Vedci dokázali zastaviť starnutie. Našli vec, vďaka ktorej budú ľudia žiť oveľa dlhšie
- Z Antarktídy prichádzajú záhadné signály, ktoré popierajú fyziku. Vedci ich nevedia vysvetliť
- Arabi a Rusi tŕpnu. Progresívna energia naštartovala svetovú ekonomiku, fosílne palivá končia
Slovensko proti Kanade už dnes. Majstrovstvá sveta sa začínajú, odvysiela ich známa TV
Ryanair chce nižšie náklady na prevádzky letov, tlačí na vládu
20 000 elektrických lietadiel v Európe. Predpoveď expertov pôsobí ako sci-fi
Ropa môže opäť prúdiť na Slovensko. Rusko tvrdí, že je pripravené
Maďari postavia solárny park s batériovým úložiskom za 210 miliónov eur
Slovenská pošta dostáva pokrokové vylepšenie. Zásadne skráti čas strávený pri okienku
Rekordný skok v predaji: Európania húfne kupujú autá, ktoré nepotrebujú ani kvapku ropy
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Známa firma z Dunajskej Stredy spadla do straty 2,5 milióna eur: Po 30 rokoch na trhu končí v konkurze
PREMIUMHamšík z Labyrinth Labs s tržbami 8,8 milióna eur: Riešime problém, ktorý trápi firmy naprieč celou Európou

Šéf najväčšej banky na svete bije na poplach: Inflácia, vojny a AI rozkývajú medzinárodnú ekonomiku

Blíži sa kolaps? Ekonomika je na tom najhoršie od 2. svetovej vojny, môžu za to najmä tieto dve krajiny

