Netflix pokračuje v nekompromisných rozhodnutiach a po prepúšťaní, rušení rozbehnutých seriálov, alebo príprave lacnejšieho predplatného s reklamami, prichádza s ďalším významným krokom. Streamovacia spoločnosť ruší produkciu všetkých dánskych titulov a v krajine už nebude pokračovať so žiadnym ďalším nakrúcaním.

Nepáči sa mu zdražovanie

Dôvodom sú podľa Mia Market rastúce náklady na filmovú produkciu v krajine na čele s novoprijatým dánskym zákonom o audiovizuálnej tvorbe. Ten pre streamovacie služby v krajine zavádza tzv. kultúrnu daň – povinnosť investovať 6 % zo svojich tržieb v Dánsku späť do lokálnej produkcie.

K rozhodnutiu Netflixu opustiť dánsku televíznu tvorbu naďalej prispela aj minuloročná dohoda medzi producentskými spoločnosťami a filmármi, ktorá mení odmeny za audiovizuálne diela.

TMDB

Namiesto jednorázových odmien sa odmeny filmárov odvíjajú od úspechu diela a sú vyplácané pravidelne. Podobné zmeny sú avizované aj na Slovensku, televízne spoločnosti na čele s TV Markíza sa k nim ale postavili kriticky a považujú ich za likvidačné.

Ubudnú hlavne severské kriminálky

Dvojica zmien v Dánsku znamená výrazné navýšenie už tak drahej filmovej produkcie, ktorú Netflix aj vzhľadom na zlé ekonomické výsledky nie je ochotný ďalej znášať. V uplynulých dňoch preto spoločnosť oznámila zrušenie všetkých projektov a v krajine už nakrúcať nebude.

K najpopulárnejším titulom z dánskej projekcie Netflixu patril seriál Borgen, ktorý sa netešil len veľkému diváckemu záujmu, ale tiež skvelým hodnoteniam.

Tuzemský predplatitelia služby si možno spomínajú aj na temnú kriminálku Gaštanko, ktorá u nás po premiére na jeseň minulého roka obsadila rebríčky sledovanosti. Severská tvorba je charakteristická práve autentickými kriminálkami, a práve tých bude po novom na Netflixe menej.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP