Stretne sa Deadpool, Wonder Woman a Kráľ Škorpión, aby spoločne ukradli tri Kleopatrine vajcia. Nie, nejde o začiatok vtipu, ale o premisu jedného z najdrahších filmových projektov od Netflixu. Snímka Red Notice má na papieri fungovať – obľúbená herecká trojica, dobrodružný nádych, dej presúvajúci sa z jedného kontinentu na druhý, zábava či akcia.

Režisér Rawson Marshall Thurber už v minulosti dokázal, že rodinné komédie prístupné širokému spektru divákov točiť vie s My sme Millerovci, tak prečo by to nemohol zopakovať? Niekedy však veľké mená na fungujúci projekt nestačia a čo na papieri vyzerá ako zásah do čierneho, môže pohorieť.

Hviezdne trio v naháňačke za zlatými vajciami

Pre Thurbera ide už o tretí film za sebou, v ktorom obsadil Dwaynea Johnsona a po Centrálnej Inteligencii a Mrakodrape sa snaží využiť jeho charizmu ako agenta FBI Johna Hartleyho. Špecializácia na zločiny spojené s umením ho zavedie do Ríma, kde má prvýkrát česť s jedným z najlepších zlodejov na svete Nolanom Boothom (Ryan Reynolds).

Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?

Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Prvé z Kleopatriných vajec zvedie dvojicu dohromady spôsobom, aký si na pohľad typologicky odlišné postavy doteraz nevedeli predstaviť. Booth chronický samotár, Hartley vyprofilovaný agent so zmyslom pre spravodlivosť. Sled udalostí z nich vytvorí tím pracujúci na zdanlivo spoločnom cieli, aby obleteli svet a získali všetky tri vajcia pre seba.

TMDB.org

V ceste im stojí záhadná postava The Bishop (Gal Gadot), aby im plány prekazila a získala cennú trofej pre seba. Pôsobivá výprava nás okrem úvodného Talianska zavedie na Bali, pozrieme sa do Ruska aj Londýna, aby sa dobrodružstvo opäť presunulo do teplejších krajov slnečnej Valencie či na Sardíniu.

Neosobný prístup a ploché postavy bez života

Red Notice sa už od úvodu netají inšpiráciou Lovcami pokladov, Dobyvateľmi stratenej archy alebo ikonickým Indianom Jonesom, aby všetok potenciál relatívne zábavnej úvodnej sekvencie zahádzal moderným grafickým balastom bez duše. Farebný filter je bez štipky ostychu vypožičaný z Reynoldsovej nedávnej komédie Zabijakov osobný strážca 2 a v rovnako neosobnom duchu sa nesie aj celá Netflixácka novinka.

YouTube (screenshot)

Postavy sú napriek pár pokusom o preniknutie do ich vnútra ploché a Dwayne Johnson už dlho nepôsobil tak bez iskry a znudene. Dokonca ani vybudovaný koncept „buddy movie“ z neho nedostal viac a k jeho nevýraznému charakteru po pár scénach poľahky spadol aj Bishop v prevedení Gal Gadot. Ryan Reynolds je najsvetlejším bodom filmu – nie, že by ostatok nehral svoje typické úlohy, pre ktoré ich diváci buď milujú, alebo nenávidia, ale Reynolds je vo filme predsa len viac doma. Rovnako ako napríklad v Deadpoolovi.

Hláškujúci akčný hrdina s namiešanou dávkou trápnosti hrajúci čisto na svoje tričko mu jednoducho sedí a dokazuje to aj v Red Notice. Ani od jedného z hercov však netreba očakávať oslnivé výkony, no skôr fabrikou vyprodukovaný prejav z pásovej výroby, ktorý nám servírujú snímku za snímkou.

TMDB.org

Kam sa podel 200 miliónový rozpočet?

Samotné lúpeže vajec a plány na ich získanie by veľmi chceli pôsobiť prepracovane a osudovo, ale výsledok je úplne opačný. Podobnosti s filmom Podfukári, kedy sledujeme postupne opadávajúce pozlátko s cieľom prísť s veľkolepým finále, sú možno čisto náhodné, no definitívne prítomné. Red Notice nemá osobnosť, chýba mu srdiečko a nezachráni to ani obrovský, skoro 200 miliónový, rozpočet.

Ten z veľkej miery pohltilo práve hviezdne herecké trio, aby sa zvyšok koncentroval do lokalít a špeciálnych efektov. Úplne mi nie je jasné, kam všetky tie doláre naliali, keďže obraz častokrát pôsobí umelo až prepálene.

TMDB.org

Akcia odsýpa a ponúkne aj zaujímavé sekvencie

Nie je to ale tak, že by Red Notice neodsýpal a plynulo neservíroval jednu akčnú sekvenciu za druhou. Najmä prvá naháňačka v Ríme má veľmi zaujímavú a netradičnú kameru, ktorá sníma dianie v neopozeraných uhloch a spolu s kombináciou slabšieho odvaru Jackie Chanovského akčného humoru vytvára zaujímavú sekvenciu. Kašľať na to, že film často nedáva zmysel v mikro ani makro meradle, akcia je prinajmenšom oddychová a udrží už tak podstatne otupenú pozornosť.

Wonder Woman som na začiatku nespomínal náhodou a Bishop sa v jednom momente na oko skutočne premení na neohrozenú bojovníčku s kopijou. Pôsobí to síce nechcene komicky, ale najmä fanúšikov Gadot scéna poteší.

YouTube (screenshot)

Navyše plynule prejde do nádherného grafického spracovania, ktoré by sa bez debaty uchytilo v Snyderovom 300. Jediná škoda, že trvá nie viac ako pár sekúnd. Podobných zaujímavých nápadov je vo filme viac, ale sú príliš krátke na to, aby sme si ich stihli užiť a miestami aj zapamätať.

Akčná romantika a humor ušitý hercom na mieru

Zámer vyrovnať sa kultovým filmovým predchodcom vyústil v akciu bez krvi aj obetí. Akokoľvek vážne sa môže situácia pre postavy javiť, nikdy nedôjde k žiadnym úmrtiam a to ani na strane nezapamätateľných komparzistov. Tento „romantický akčňák“ popri tom ale akosi zabúda na to, že nejde len o krásne obrázky a zvučné herecké mená, ale najmä o charakter, ktorý práve filmy s Nicolasom Cageom a Harrisonom Fordom majú.

YouTube (screenshot)

S akciou ide ruka v ruke humor, na ktorý Thurber vsádza a hercom je šitý presne na mieru. Johnson ťaží zo svojej postavy a charizmy, Gadot zo šarmu a Reynolds… Ten je proste Reynolds s večne otvorenými ústami púšťajúci do obehu jednu repliku za druhou. Práve on sa stará o najvtipnejšie momenty filmu, kedy pri niektorých nečakaných hláškach či situačnej komike dôjde aj na úprimný výbuch smiechu.

Megalomanský projekt s „béčkovým“ spracovaním

Príbeh je po vzore svojich filmových inšpirácií jednoduchý, priamočiary a dá sa zhrnúť do jednej vety, ktorá, mimochodom, otvára aj našu recenziu v úvodnom odstavci. Na rozdiel od filmov ako Indiana Jones či Lovci pokladov v Red Notice chýba ikonická postava, svojskosť a niečo, čo by nepôsobilo ako stokrát videné bezpohlavné dobrodružstvo. Gigantický rozpočet je jedna vec, ale narábať s ním umne je v Netflixe zatiaľ nedosiahnuteľnou métou.

YouTube (screenshot)

A tak sa Netflix opäť raz vystatoval s megalomanským projektom, ktorý sa v konečnom dôsledku od priemerných žánrových „béčok“ okrem rozpočtu a známej hereckej trojice ničím nelíši, ba priam ani nestíha držať krok. Neosobný Red Notice je zabudnuteľný a nepotrebný.

Je to ten projekt, ktorý si môžeš pustiť na mobile a nebudeš ľutovať, že si ho nesledoval v televízii. Vypneš, kedy chceš a vrátiš sa, ak bude nálada. Tá nemusí prísť, pretože nedopozeraním nič nestratíš, ale ak by predsa, na konci možno prekvapí „veľkolepým“ finále so zvratom. Jednoducho zábava pre nenáročných a jednoduchých divákov hľadajúcich bezmyšlienkovitý oddych.

TMDB.org

Ak by sa Netflix rozhodol značku ďalej nedojiť, nič by sa nestalo. Súdiac podľa záverečnej scény sú ale dvere otvorené pre ďalšie pokračovania. Kvóty na (ne)originálny obsah platformy sa predsa musia plniť, no nie?

Red Notice je problémom. Filmom lákajúcim na obľúbené herecké mená, len aby zakryl obrovské nedostatky a svojou podpriemernou kvalitou prispel k postupnému znižovaniu diváckych štandardov. Podobné projekty sú čoraz častejšie a nie je to v poriadku. Smutný trend doby.

HODNOTENIE

4/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú